İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. WordPress’te Yeni Yazı Ekleme ve Düzenleme

WordPress’te Yeni Yazı Ekleme ve Düzenleme

Wordpress'te Yeni Yazı Ekleme ve Düzenleme
6
 • ilk önce Worpdresimizi kurmuş olmalıyız.
 • http://www.siteadresiniz.com/wp-admin ) Panelimize User ve Pass ile giriş yapıyoruz.
 • Sağ üst köşede “Yeni Yazı” butonuna basarak yazmaya başlıyoruz.(Kısa yol)
 • Soldaki menüde Yazılar kısmından “Yeni Ekle” sekmesine tıklayarakda yazı yazabiliriz.
 • Yazımızın başlığını ve mentin kısmını ayarladıkdan sonra kategorisine seçip yayınla butonuna basıyoruz.
 • WordPress ile yazı yazma işlemi bu kadar.

Yazı şablonunu detaylı incelemek isterseniz eğer yazımın devamını okumaya devam edebilirsiniz..

Öncelikle admin sayfasında sol tarafta bulunan menüden ‘Yazılar’ menüsü altından ‘Yeni Ekle’ dediğimizde yeni yazı ekleme sayfası açılacaktır. Burada görüntülenen kısımlardan ilk olarak ana şablonun kullanımı ile ilgili bilgi vermek gerekirse, diğer php tabanlı web sitelerinde olduğu gibi kullanıcının html bilgisine gereksinim duymadan aşağıda gördüğünüz boş kısma yazıyı yazma ve düzenlemesini sağlayacak bir editör mevcuttur.

Yeni yazı ekleme editörü

wordpress yeni yazı ekleme editörü

Aslında çok yabancı olduğunuz bir yazım aracı değil ama yinede anlatacak olursak eğer;

“1” numaralı alan: Bu alana makalemizin (yazımızın) başlığını kısa ve öz bir şekilde yazmalıyız.

“2” numaralı alanı: Blog yazımıza medya (Fotoğraf, Video, Galeri ve Ses) eklemek istediğimizde “Ortam Ekle” butonunu kullanıyoruz. Ortam Ekleye tıkladıktan sonra açılan pencerede ister bilgisayarımızdan istersek “URL” ile medya ekleyebiliriz.

“3” numaralı alan: Görsel ve Metin özelliğimiz bulunuyor.

 • Görsel, html bilgisi gerekmeksizin yazılarımızı kolayca yayınlamamızı sağlıyor. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yaz şekillerini, rengini, özelliklerini, parağrafları kolayca butonları kullanarak ayarlayabiliyoruz.
 • Metin, yazılarımızı düz şekilde (şuan görüldüğü gibi) yayınlamamıza yarıyor. Yazılara şekil vermek için html bilgimizin olması gerekiyor.

Yazımıza kategori belirleyelim

wordpress yeni yazıya kategori seçimi

Yukarıda gördüğünüz kısımda yazımız için daha önceden oluşturulmuş olan kategoriler içerisinden seçim yapıyoruz.

“1” numaralı alan: Yazının konusuna göre bir seçim yapmamız gerekecek, bir yazıyı birden fazla kategori içerisine koymamızda sakınca yoktur.

“2” numaralı alan: Eğer yazdığımız yazı hiçbir kategoriye uymuyorsa ve yeni bir kategori eklemek gerekiyorsa “Yeni kategori ekle” ‘ye tıklıyoruz. Tıkladığımızda hemen altındaki alan açılıyor.

“3” numaralı alan: Yeni açmamız gereken kategorinin ismini bu alana yazıyoruz.

“4” numaralı alan: Yeni açacağımız kategori eğer başka bir varolan kategorinin devamı yani alt kategorisi olması gerekiyorsa bu alandan ana kategorimizi seçiyoruz. Mesela yukarıdaki resme bakın; seçili olan WordMaster kategorisi ve altındaki kategoriler WordPress kategorisinin devamı yani alt kategorileridir…

Kategori nasıl oluşturulur öğrenmek için ilgili yazımı inceleyebilirsiniz.
WordPress’de Yeni Kategori Nasıl Oluşturulur?

Öne çıkan görsel belirleyelim

wordpress öne çıkan görsel belirleme

Öne çıkan görsel, okuyucunun sayfanızı ziyaret ettiğinde karşılaştığı konuya ait resimlerdir. Bazı temalarda yazı içeriğinin en tepesinde de görünür ancak bu özellik istenildiğinde kapatılabilir. Eğer blogunuzda ilk yazı paylaşmaya başladığınızda öne çıkan görsel eklediyseniz sürekli resim ekleyerek yazı paylaşmaya devam edin aksi takdirde sayfanız, blogunuz çirkin görünecektir.

Yazımız için etiket oluşturalım
wordpress yeni yazıyı etiketleme

Etiketler bir nevi yazıları kategorilere ayırıyor. Okuyucular herhangi bir etikete tıkladığında o etiketle ilgili tüm yazıları sıralama gibi işleve sahiptirler. Etiketleri mümkün olduğunca kısa kelimelerden ve genel olarak yazınızı anlatan kelimelerden seçmemiz uygun olacaktır.

Artık yazımızı yayınlayalım 🙂

wordpress yeni yazı yayınlama

Dakikalarca ya da saatlerce yazdığımız, hazırladığımız bu yazılara son olarak bu alanda nokta koyuyoruz arkadaşlar. Kim yazısını nasıl yazar bilmem ama içtenlikle yazan yazarlar için en eğlenceli alanın burası olduğunu düşünüyorum.

“1” numaralı alan: O ana kadar yazmış olduğumuz yazıları yayınlamadan kaydetmemize olanak sağlar. Daha sonra kaldığımız yerden devam edebiliyoruz.

“2” numaralı alan: “Önizleme” adından da anlaşılacağı gibi o ana kadar yaptıklarımızın ön izlemesini görebileceğimiz buton bulunmaktadır.

“3” numaralı alan: Sırasıyla, yazınızı taslak veya yayımlanmış, herkese açık veya bazı üyelere açık, hemen yayımla veya ileri tarihte yayımlama gibi özelliklerin bulunduğu seçenekler mevcuttur.

“4” numaralı alan: “Yayımla” butonundan bahsetmeye gerek yok sanırım 🙂

Artık yazınız bitti, taslak olarak kaydedebilir veya hemen yayınlayabilirsiniz.

Detaylı WordPress Kullanma Kılavuzu için ilgili yazımı inceleyebilirsiniz.
Detaylı WordPress Kullanma Kılavuzu?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap