İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. WordPress’de Spam Yorumları Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

WordPress’de Spam Yorumları Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

Wordpress Captcha Eklentisi
5

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. Çoğu blog sahiplerininde ilk tercihi wordpress platformu olduğunu sürekli belirtiyorum. Spam yorumlar aslında tüm websitesi sahiplerinin baş belası olmuştur. Blog veya E-ticaret farketmiyor, eğer üyelik sistemi varsa veya yorum yazılabiliyorsa o kötü botlar spam yorum yazmaktan geri çekilmiyor. Bize de burada önlerine büyük bir engel koymak kalıyor..

Wordpress'de Spam Yorumları Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

WordPress kurulu blog veya forum siteleriniz için gün içerisinde çokça spam yorum alıyorsanız ve bunun ile başa çıkamıyorsanız Captcha eklentisini kurabilirsiniz sizin için spam yorumları önleyecektir. Yazılan bir yorumu paylaşabilmek için resimler üzerinde “kelimeler” veya “cevabı kolay sorular” yöneltir. Bu kelimeleri doğru girdiğinizde yorumunuz onaylanır ve paylaşılır. Botlar bu engeli geçemediği için siteniz spam yorumlardan kurtulmuş olur ve bu Captcha eklentisi ile sitenizin güvenliği artmış olur. WordPress sistemlerinin içerisinde pasif olarak gelen “Akismet Anti-Spam uygulaması ile birlikte güzel bir performans sergilemektedir. Tek yapmanız gereken “Eklentiler” menüsünden “Akismet Anti-Spam” eklentisini aktifleştirmek ve Akismet WebSitesi‘nden almış olduğunuz api kodlarını doğru şekilde girmek.

Eklentinin Özellikleri ;

* Yönetici panelinden yapılandırabilir siniz
* Valid HTML
* Bölüm 508 ve WAI erişebilirlik doğrulama
* Trackbacks ve pingbacks verir.
* Kullanıcılar veya yöneticiler için günlük gelen CAPTCHA izinlerini yapılandırabilir.
* Yorumlar için forumlarda CAPTCHA göstermesi için ayarlanabilir. Ve kayıt, şifremi unuttum, giriş ve tüm şifre ve email gerektiren işlemler de kullanılabilir.

Captcha Nedir diye soracak olursanız kısaca açıklayalım; Captcha web sitelerini botlara karşı koruyan bir programdır. Bunu insanların çözebileceği ama bilgisayar programlarının çözemeyeceği testlerle yapar. Captcha kelimesi ise Luis von Ahn, Manuel Blum, Nicholas Hopper ve John Langford tarafından 2000 yılında konmuştur. Açılımı ise Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart’tır.

Spam’sız günler diliyorum 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap