WordPress Üyelik Sistemi Nasıl Aktif Hale Getirilir?

wordpress üyelik sistemi

WordPress üyelik sistemi etkinleştirmek için, wordpress sitenize giriş yapın ve sonra admin panelinden Ayarlar // Genel sekmesi altında Üyelik: “İsteyen herkes kayıt olabilsin” seçeneğini aktif etmeniz yeterli..

WordPress üyelik sistemini aktif hale getirdiğinizde, yabancı botlar wordpress sitenize üye olmaya başlayacaktır. Botların wordpress sitenize veya blogunuza üye olmasını istemiyorsanız eğer recaptcha gibi güvenlik önlemleri almalısınız..

Resimde gördüğünüz “yeni kullanıcının varsayılan rolü” ne işe yarar biraz ondan bahsedelim; bu seçenekte üye olacak kişilerin wordpress sitenize ne olarak üye olacaklarını belirliyoruz. Varsayılan seçenek Abone seçeneğidir ve en güvenilir olanıda bu seçenektir. Çünkü üye olan potansiyel kişiler wordpress sitenizde herhangi birşeye müdahale edemez. Ancak planladığınız iş modeli farklı ise üyelerin rollerini iş modelinize göre İçerik sağlayıcı, Yazar, Editör veya Yönetici olarak değiştirebilirsiniz..

Pekii wordpress üyelik sistemini aktif ettiniz ancak sayfanızda mevcut Giriş Yap / Üye Ol linkleri yok veya var ama daha gösterişli butonlara ihtiyacınız var.. Bunun için önce linkleri oluşturalım:

Giriş Yap / Üye Ol Butonları (Linkleri) Koymak

Sitenize gelen ziyaretçilerin üye olabilmeleri için sitenizin yan tarafında (side bar ) yada sitenizin herhangi bir bölümüne üye ol ve giriş yap linkleri koyarak, ziyaretçilerinizi giriş yapma paneline veya üye olma paneline yönlendirebilirsiniz.

Sitenizin herhangi bir yerine aşağıdaki kodu eklediğinizde Giriş Yap ve Üye Ol linkleriniz görünüyor olacak.

<a href="http://www.SİTEADI.com/wp-login.php">GİRİŞ YAP</a> - <a href="http://www.SİTEADI.com/wp-register.php">KAYDOL</a>

Şu şekilde görünecek:    GİRİŞ YAPKAYDOL

Bu kodu ekleyerek ziyaretçilerini giriş sayfanıza veya kayıt sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Şimdi bu linkleri süsleyerek dikkat çekici bir buton haline getirelim. Bu sayede ziyaretçilerin dikkatini çekecektir ve kayıt olmaları için teşvik edebilir..

Şimdi biraz süsleyelim. Ben hızlıca online buton oluşturabilen sitelerden yaptım sizde kendinize göre bu kodu değiştirebilirsiniz.. Aşağıdaki kodu sitenizde html kod kabul eden yerlere yerleştirmelisiniz..

<style type="text/css"><style type="text/css">.webbilim { -moz-box-shadow:inset 0px 1px 0px 0px #f29c93; -webkit-box-shadow:inset 0px 1px 0px 0px #f29c93; box-shadow:inset 0px 1px 0px 0px #f29c93; background:-webkit-gradient( linear, left top, left bottom, color-stop(0.05, #fe1a00), color-stop(1, #ce0100) ); background:-moz-linear-gradient( center top, #fe1a00 5%, #ce0100 100% ); filter:progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient(startColorstr='#fe1a00', endColorstr='#ce0100'); background-color:#fe1a00; -webkit-border-top-left-radius:12px; -moz-border-radius-topleft:12px; border-top-left-radius:12px; -webkit-border-top-right-radius:12px; -moz-border-radius-topright:12px; border-top-right-radius:12px; -webkit-border-bottom-right-radius:12px; -moz-border-radius-bottomright:12px; border-bottom-right-radius:12px; -webkit-border-bottom-left-radius:12px; -moz-border-radius-bottomleft:12px; border-bottom-left-radius:12px; text-indent:0px; display:inline-block; color:#ffffff; font-family:Georgia; font-size:14px; font-weight:bold; font-style:normal; height:40px; line-height:40px; width:100px; text-decoration:none; text-align:center; text-shadow:1px 1px 0px #b23e35;}.webbilim:hover { background:-webkit-gradient( linear, left top, left bottom, color-stop(0.05, #ce0100), color-stop(1, #fe1a00) ); background:-moz-linear-gradient( center top, #ce0100 5%, #fe1a00 100% ); filter:progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient(startColorstr='#ce0100', endColorstr='#fe1a00'); background-color:#ce0100;}.webbilim:active { position:relative; top:1px;}</style>

<a href="http://www.SİTEADI.com/wp-login.php" class="webbilim">GİRİŞ YAP</a> - <a href="http://www.SİTEADI.com/wp-register.php" class="webbilim">KAYDOL</a>

Butonlar şu şekilde görünecek: 

HTML Kodu Bileşen Olarak Eklemek (SideBar’a Eklemek)

Html kodunu wordpress sitenizin sidebar’ında yani sitenizin yan tarafında görünmesini sağlamak için bir bileşen oluşturmanız gerekiyor.

Bileşen oluşturmak için Görünüm // Bileşenler sekmesi altında Özel HTML bileşenini yan sütunların olduğu alana taşımalısınız. Taşıdıktan sonra İçerik kısmına kodunuzu yapıştırarak kaydet‘e tıklayın. Artık butonlarınız hazır..

Bu yazım sorunuza cevap olduysa ne mutlu bana, ben elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım arkadaşlar..

Kolay gelsin 🙂