WordPress’de Tüm Linkleri Yeni Sayfada Açma

WordPress’de Tüm Linkleri Yeni Sayfada Açma

WordPress linklerinin yeni bir sayfada açılabilmesini sağlayan yöntemleri, görsellere yapacağımız anlatım sayesinde siz de kolayca yeni sayfada link açma işlemi yapabileceksiniz. Tercihinize göre WordPress linklerinin yeni sayfada mı açılacağını, yoksa WordPress menü linklerinin mi yeni sayfada açılacağına siz karar verirsiniz.

WordPress Linklerinin
Yeni Pencerede Açılması

WordPress’te linklerin yeni pencerede açılmasının pek çok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi sitenize SEO açısından katkıda bulunmasıdır. Peki, linklerin yeni pencerede açılmasının SEO’ya nasıl bir katkısı oluyor? Şöyle anlatalım;

Örneğin bir ziyaretçi sitenizde yer alan bir yazıyı okuyor ve yazınızda vermiş olduğunuz bir link dikkatini çekiyor. Bu linke tıkladığı zaman o link yeni pencerede değil de mevcut sayfanızda açılırsa ziyaretçiniz tekrar yazınızı okumaya dönmeyebilir veya sitenizde bulunma süresi oldukça az olur. Ancak eğer ziyaretçiniz linke tıkladığında link yeni bir pencerede açılırsa ziyaretçiniz hala sizin sayfanızda olacaktır ve diğer penceredeki linki incelerken bile sizin sayfanıza bulunma süresi devam edecektir. Ziyaretçiniz sayfanızda ne kadar uzun kalırsa SEO’ya o kadar olumlu etki edecektir.

Makalemde aşağıdaki başlıklardan bahsetmeye çalıştım. Başlıklar arasında geçişler yapabilirsiniz.

WordPress Linklerinin Tamamı Yeni Pencerede Nasıl Açılır?

WordPress’te tüm linklerin yeni sekmede açılması için oldukça basit bir yöntemden bahsedeceğiz; bu yöntem ile WordPress linklerinin tamamı otomatik biçimde yeni sayfada açılacaktır.

WordPress’te yayında olan yazı ve sayfaların tüm iç ve dış linklerinin otomatik yeni sayfada açılması için ne yapılmalıdır?

Yapmanız gereken Admin Paneli’nden düzenleyici sekmesine gidip şu kodu functions.php dosyasına eklemek olacaktır.

“ function autoblank($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘the_content’, ‘autoblank’);

WordPress Linkleri Manuel Şekilde Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Eğer WordPress linklerini otomatik olarak yeni sekmede açmak istemiyor, bunu elle yapmak istiyorsanız  yapmanız gereken şudur;

WordPress’te link verirken açılan Bağlantı Ekleme penceresinin en sağında bulunan üç noktaya tıklayın. Hemen altta “Yeni Sekmede Aç” seçeneği görünücektir. Size uygun seçeneği işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Bu seçeneği işaretlerseniz işaretlediğiniz link artık yeni sekmede açılacaktır.

WordPress Linkleri Manuel Şekilde Yeni Sayfada Nasıl Açılır

WordPress Dış Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Bu işlemi eklenti ile yapabilirsiniz, bunun için “Fast External Link  kurup etkinleştirdikten sonra Admin Paneli / Ayarlar / External Link sekmesine girerek gerekli ayarları yapabilirsiniz. Böylece dış linkler her zaman otomatik olarak yeni sekmede açılacaktır.

Fast External Links size ayrıca dış linkleri otomatik biçimde “nofollow” yapma, dış linklere dış link olduğunu belli eden ikonlar ekleme, metin şeklinde yazılan URL adreslerini otomatik linke dönüştürebilme gibi özellikler de sunmaktadır.

Fast External Links Eklentisini Ücretsiz İNDİR

Peki, eklenti kullanmadan WordPress dış linklerini yeni sekmede nasıl açabiliriz? Bunun için şu kodu function.php dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır.

function autoblank($text) {$myurl = ‘http://example/’;$external = str_replace(‘href=’, ‘target=”_blank” href=’, $text);$external = str_replace(‘target=”_blank” href=”‘.$myurl, ‘href=”‘.$myurl, $external);$external = str_replace(‘target=”_blank” href=”#’, ‘href=”#’, $external);$external = str_replace(‘ target = “_blank”>’, ‘>’, $external);return $external;}add_filter(‘the_content’, ‘autoblank’);

Burada ‘http://example/ yerine kendi site adınızı yazmayı unutmayın.

WordPress Menü Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

WordPress navigasyon menüsünde bulunan linkleri yeni pencerede açmak için ne kodlamaya ne de eklentiye ihtiyacınız var. Çünkü site navigasyon menüsünde yer alan linkleri yeni pencerede açmak için herhangi bir kodlama ya da eklenti kullanımına ihtiyaç yok.

WordPress Menü Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Çünkü WordPress’in kendi özellikleri arasında bu seçenek mevcut. Menü linklerini WordPress’te yeni pencerede açmak için Admin Paneli / Görünüm / Menüler sekmesinde yer alan Ekran Tercihleri seçeneğine gidin. Burada Bağlantı Hedefi seçeneğini aktif hale getirirseniz menü linkleri yeni sayfada açılacaktır. Bu özelliği aktifleştirdikten sonra menü yapısı kısmında yer alan özel bağlantılarınızı veya kategorilerinizi de tıklayarak açmayı unutmayın. Bu özellikleri açtıktan sonra “Bağlantıyı yeni sekmede aç” seçeneğinin artık menü öğelerinde olduğunu görürsünüz.

WordPress Menü Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

WordPress Yorum Linkleri Otomatik Olarak Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

WordPress sitenizde yorumlarda bulunan linklerin yeni pencerede otomatik olarak açılması için kodlama ya da kodlamayı eklentiye çevirme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Kodlama ile yorum linklerini yeni pencerede açmak için Admin Paneli / Görünüm / Düzenleyici sekmesinde bulunan functions.php sayfanıza şu kodu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

function comment_links_in_new_tab($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘get_comment_author_link’, ‘comment_links_in_new_tab’);add_filter(‘comment_text’, ‘comment_links_in_new_tab’);

Eğer WordPress’teki tüm linkleri yeni sayfada açmak, buna ek olarak da yorum linklerinin yeni sekmede açılmasını istiyorsanız koda şu eklemeyi yapmanız gerekir:

function autoblank($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘the_content’, ‘autoblank’);add_filter(‘comment_text’, ‘autoblank’);add_filter(‘get_comment_author_link’, ‘autoblank’);

functions.php dosyanıza bu kodu eklerseniz hem WordPress linkleriniz hem de yorumlarda bulunan linkler otomatik olarak yeni sekmede açılacaktır.

Yukarıdaki kodlardan herhangi birini functions.php dosyanızdaki yanlış bir konuma eklerseniz sitenizde bozulma veya beyaz sayfa hatası görünebilir. Kodu nereye ekleyeceğinizden emin değilseniz şunu yapabilirsiniz:

Sitenin dosyalarına cPanel üzerinden bağlanarak Wp–Content / Plugins sekmesine gidin.

Bu dizinde yer alan comment-links-in-new-tab.php adında yeni bir php dosyası oluşturun ve şu kodu oluşturmuş olduğunuz php dosyasının içine ekleyin:

<?php/*Plugin Name: Yorum Linklerini Yeni Pencerede AcmaPlugin URI: http://example.com/Description: Bu eklenti yorumlarda verilen linkleri yeni sekmede acarVersion: 1.0Author: Burak OranAuthor URI: http://wpmavi.com/*/function comment_links_in_new_tab($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘get_comment_author_link’, ‘comment_links_in_new_tab’);add_filter(‘comment_text’, ‘comment_links_in_new_tab’);/* Eklenti Bitisi */ ?>

Bu kodu php dosyasına ekledikten sonra Admin Paneli / Eklentiler / Yüklü Eklentiler sekmesinde Yorum Linklerini Yeni Pencerede Açma eklentisini etkinleştirin. Artık yorumlarda verilen linklerin tamamı yeni pencerede açılacaktır.

WordPress Yazıları Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Gösterimde olan WordPress yazılarının yeni sayfada açılması ana sayfa, etiket ve kategori sayfalarında bulunan yazılarınızın yeni sayfada açılması olarak algılanmalıdır. Yani gösterimdeki, ziyaretçilerinizin okuması için yayınlamış olduğunuz yazının tıklanması gereken başlıktır.

Gösterimde olan yazılarınızı yeni sayfada açmak için Admin Paneli / Görünüm / Düzenleyici sekmesindeki loop.php sayfasını düzenleyip bu loop.php dosyasındaki şu kod parçasını bulmanız gerekir.

” <a href=”<?php the_permalink(); ?>” class=”read_more_link” ><?php echo __    “

Bu parçayı bulduktan sonra class tagından (etiketinden) önce target=”_blank” etiketini ekleyin ve şu şekle getirin:

<a href=”<?php the_permalink(); ?>” target=”_blank” class=”read_more_link” ><?php echo __

Artık gösterimdeki yazılarınız yeni sayfada açılacaktır.

Yazımızda sizlere WordPress’de tüm linkleri yeni sayfada açma konusunda ayrıntılı bilgiler paylaştık. Sizlere bahsettiğimiz bu adımları uygulayarak siz de kolayca linklerinizi yeni pencerede açabilirsiniz.