WordPress’de Tüm Linkleri Yeni Sayfada Açma

WordPress’de Tüm Linkleri Yeni Sayfada Açma

WordPress linklerinin yeni bir sayfada açılabilmesini sağlayan yöntemleri, görsellere yapacağımız anlatım sayesinde siz de kolayca yeni sayfada link açma işlemi yapabileceksiniz. Tercihinize göre WordPress linklerinin yeni sayfada mı açılacağını, yoksa WordPress menü linklerinin mi yeni sayfada açılacağına siz karar verirsiniz.

Linklerin
Yeni Pencerede Açılmasının Avantajları Nelerdir?

WordPress’te linklerin yeni pencerede açılması neden bu kadar önemli? Bu durumun seo için etkisi bir hayli yüksek. O kadar yüksek ki; linkleri yeni pencerede açmak için wp eklentileri bile geliştiriliyor. Bu eklentiler arasında en etkili olanı Fast External Link adlı eklentidir. Nasıl kullanıldığını bu konudan öğrenebilirsiniz.

Linklerin yeni pencerede açılması neden önemli yukarıda kısaca bahsettim Peki, SEO’ya nasıl bir katkısı oluyor biz bundan bahsedelim..

Anlatacağım bu durum tamamen okurun dikkatini dağıtması ile alakalı. Varsayalım ziyaretci websitenize geldi ve bir makalenizi okuyor. Makaleyi okuduğu esnada başka bir konu dikkatini çekti ve konu linkine tıkladı. Eğer link yeni sekmede açılmaz ve aynı sekmede açılırsa, mevcut okuduğu konu kapanmış olur ve eski makalenizi okumaya devam etmez. Ama makale yeni sekmede açılırsa hem eski makaleyi unutmaz hemde yeni sekmede işi bitene kadar eski sekmedeki makaleniz açık kalır ve ziyaretcinin sitenizde kalma süresi artar. Websitenizde ne kadar çok zaman geçirilirse SEO için bu bir o kadar iyidir. Bu sayede Google sitenizi sevmeye başlar.

Makalemde aşağıdaki başlıklardan bahsetmeye çalıştım. Başlıklar arasında geçişler yapabilirsiniz.

WordPress Linklerinin Tamamı Yeni Pencerede Nasıl Açılır?

WordPress’te tüm linklerin yeni sekmede açılması için uygulayacağımız bu yöntem oldukça basit. Bu yöntem ile WordPress linklerinin tamamı otomatik bir şekilde yeni sekmede açılacaktır. Dilerseniz eklenti yükleyerek tüm linklerin kontrolünü elinizde tutabilirsiniz.

WordPress sitenizdeki yazıların ve sayfaların tüm iç – dış linklerinin otomatik yeni sayfada açılması için ne yapılmalıdır?

Yapmanız gereken wordpress sitenizin Admin Paneline ardından tema düzenleyici sayfasına gidip şu kodu functions.php dosyasına eklemek olacaktır.

“ function autoblank($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘the_content’, ‘autoblank’);

WordPress Linkleri Manuel Şekilde Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Eğer WordPress linklerini otomatik olarak yeni sekmede açmak istemiyor, bunu elle yapmak istiyorsanız  yapmanız gereken şudur;

WordPress’te link verirken açılan Bağlantı Ekleme penceresinin en sağında bulunan üç noktaya tıklayın. Hemen altta “Yeni Sekmede Aç” seçeneği görünücektir. Size uygun seçeneği işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Bu seçeneği işaretlerseniz işaretlediğiniz link artık yeni sekmede açılacaktır.

WordPress Linkleri Manuel Şekilde Yeni Sayfada Nasıl Açılır

WordPress Dış Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Bu işlemi eklenti ile yapabilirsiniz, bunun için “Fast External Link  kurup etkinleştirdikten sonra Admin Paneli / Ayarlar / External Link sekmesine girerek gerekli ayarları yapabilirsiniz. Böylece dış linkler her zaman otomatik olarak yeni sekmede açılacaktır.

Fast External Links size ayrıca dış linkleri otomatik biçimde “nofollow” yapma, dış linklere dış link olduğunu belli eden ikonlar ekleme, metin şeklinde yazılan URL adreslerini otomatik linke dönüştürebilme gibi özellikler de sunmaktadır.

Fast External Links Eklentisini Ücretsiz İNDİR

Peki, eklenti kullanmadan WordPress dış linklerini yeni sekmede nasıl açabiliriz? Bunun için şu kodu function.php dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır.

function autoblank($text) {$myurl = ‘http://example/’;$external = str_replace(‘href=’, ‘target=”_blank” href=’, $text);$external = str_replace(‘target=”_blank” href=”‘.$myurl, ‘href=”‘.$myurl, $external);$external = str_replace(‘target=”_blank” href=”#’, ‘href=”#’, $external);$external = str_replace(‘ target = “_blank”>’, ‘>’, $external);return $external;}add_filter(‘the_content’, ‘autoblank’);

Burada ‘http://example/ yerine kendi site adınızı yazmayı unutmayın.

WordPress Menü Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

WordPress navigasyon menüsünde bulunan linkleri yeni pencerede açmak için ne kodlamaya ne de eklentiye ihtiyacınız var. Çünkü site navigasyon menüsünde yer alan linkleri yeni pencerede açmak için herhangi bir kodlama ya da eklenti kullanımına ihtiyaç yok.

WordPress Menü Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Çünkü WordPress’in kendi özellikleri arasında bu seçenek mevcut. Menü linklerini WordPress’te yeni pencerede açmak için Admin Paneli / Görünüm / Menüler sekmesinde yer alan Ekran Tercihleri seçeneğine gidin. Burada Bağlantı Hedefi seçeneğini aktif hale getirirseniz menü linkleri yeni sayfada açılacaktır. Bu özelliği aktifleştirdikten sonra menü yapısı kısmında yer alan özel bağlantılarınızı veya kategorilerinizi de tıklayarak açmayı unutmayın. Bu özellikleri açtıktan sonra “Bağlantıyı yeni sekmede aç” seçeneğinin artık menü öğelerinde olduğunu görürsünüz.

WordPress Menü Linkleri Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

WordPress Yorum Linkleri Otomatik Olarak Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

WordPress sitenizde yorumlarda bulunan linklerin yeni pencerede otomatik olarak açılması için kodlama ya da kodlamayı eklentiye çevirme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Kodlama ile yorum linklerini yeni pencerede açmak için Admin Paneli / Görünüm / Düzenleyici sekmesinde bulunan functions.php sayfanıza şu kodu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

function comment_links_in_new_tab($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘get_comment_author_link’, ‘comment_links_in_new_tab’);add_filter(‘comment_text’, ‘comment_links_in_new_tab’);

Eğer WordPress’teki tüm linkleri yeni sayfada açmak, buna ek olarak da yorum linklerinin yeni sekmede açılmasını istiyorsanız koda şu eklemeyi yapmanız gerekir:

function autoblank($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘the_content’, ‘autoblank’);add_filter(‘comment_text’, ‘autoblank’);add_filter(‘get_comment_author_link’, ‘autoblank’);

functions.php dosyanıza bu kodu eklerseniz hem WordPress linkleriniz hem de yorumlarda bulunan linkler otomatik olarak yeni sekmede açılacaktır.

Yukarıdaki kodlardan herhangi birini functions.php dosyanızdaki yanlış bir konuma eklerseniz sitenizde bozulma veya beyaz sayfa hatası görünebilir. Kodu nereye ekleyeceğinizden emin değilseniz şunu yapabilirsiniz:

Sitenin dosyalarına cPanel üzerinden bağlanarak Wp–Content / Plugins sekmesine gidin.

Bu dizinde yer alan comment-links-in-new-tab.php adında yeni bir php dosyası oluşturun ve şu kodu oluşturmuş olduğunuz php dosyasının içine ekleyin:

<?php/*Plugin Name: Yorum Linklerini Yeni Pencerede AcmaPlugin URI: http://example.com/Description: Bu eklenti yorumlarda verilen linkleri yeni sekmede acarVersion: 1.0Author: Burak OranAuthor URI: http://wpmavi.com/*/function comment_links_in_new_tab($text) {$return = str_replace(‘<a’, ‘<a target=”_blank”‘, $text);return $return;}add_filter(‘get_comment_author_link’, ‘comment_links_in_new_tab’);add_filter(‘comment_text’, ‘comment_links_in_new_tab’);/* Eklenti Bitisi */ ?>

Bu kodu php dosyasına ekledikten sonra Admin Paneli / Eklentiler / Yüklü Eklentiler sekmesinde Yorum Linklerini Yeni Pencerede Açma eklentisini etkinleştirin. Artık yorumlarda verilen linklerin tamamı yeni pencerede açılacaktır.

WordPress Yazıları Yeni Sayfada Nasıl Açılır?

Gösterimde olan WordPress yazılarının yeni sayfada açılması ana sayfa, etiket ve kategori sayfalarında bulunan yazılarınızın yeni sayfada açılması olarak algılanmalıdır. Yani gösterimdeki, ziyaretçilerinizin okuması için yayınlamış olduğunuz yazının tıklanması gereken başlıktır.

Gösterimde olan yazılarınızı yeni sayfada açmak için Admin Paneli / Görünüm / Düzenleyici sekmesindeki loop.php sayfasını düzenleyip bu loop.php dosyasındaki şu kod parçasını bulmanız gerekir.

” <a href=”<?php the_permalink(); ?>” class=”read_more_link” ><?php echo __    “

Bu parçayı bulduktan sonra class tagından (etiketinden) önce target=”_blank” etiketini ekleyin ve şu şekle getirin:

<a href=”<?php the_permalink(); ?>” target=”_blank” class=”read_more_link” ><?php echo __

Artık gösterimdeki yazılarınız yeni sayfada açılacaktır.

Yazımızda sizlere WordPress’de tüm linkleri yeni sayfada açma konusunda ayrıntılı bilgiler paylaştık. Sizlere bahsettiğimiz bu adımları uygulayarak siz de kolayca linklerinizi yeni pencerede açabilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

WordPress Dış link Eklentisi – Fast External Link

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478