WordPress Özel Sayfa Oluşturma

wordpress özel sayfa

WordPress sitenize özel sayfa nasıl oluşturulur ve nasıl aktif edilir?

Özel sayfa oluşturmak için birçok sebep var. Kendinize özel tanıtım sayfası veya bir iletişim sayfası oluşturabilirsiniz ya da çalıştığınız söktör için özel bir sayfa (bağış, çalışan listesi vb. gibi) oluşturabilirsiniz. Bunun için wordpress’in kalıp sayfasını kullanmak zorunda değilsiniz.
Wordpress tabanlı sitelerimizde wordpress kullanacağımız her durum için bir php dosyası geliştirilmiş, örnek vermek gerekirse tekil yazılarımı görüntülemek için single.php dosyasında sadece tekil yazılarımızı görüntüleyebiliyoruz.

WordPress sitenize özel sayfa nasıl oluşturulur?

  • İlk olarak .php uzantılı bir dosya oluşturuyoruz.
  • Oluşturduğunuz dosya içerisine aşağıdaki kodları kendinize göre düzenleyerek kaydedin.
<?php get_header();

/*  Template Name: YENİ SAYFANIZIN İSMİ  */

?>

BU ALANA SAYFA İÇERİSİNDE GÖRÜNTÜLEMEK İSTEDİĞİNİZ ÖZEL KODLARINIZ GELECEK
 
<?php get_footer();?>
  • Kaydettiğiniz bu dosyayı FTP aracılığı ile (/wp-content/themes/temamızınadı)  kullandığınız temanın içerisine atın.
  • WordPress Admin Paneli > Sayfalar > Yeni Ekle bölümünden yeni sayfa oluşturalım.
  • Yeni Sayfa oluştururken sağ kısımda sayfa özellikleri alanında şablon bölümünden biraz önce oluşturmuş olduğumuz .php dosyasını seçiyoruz veya yayınlıyoruz.

WordPress Özel Sayfa Oluşturma

Geriye sadece link vermek kaldı. Temanızın menü ayarlarından oluşturduğunuz sayfayı kullanmak istediğiniz menüye ekleyebilirsiniz. Tabi basit bir tanıtım sayfasını şablon kullanmadan da oluşturabilirsiniz ancak buna kullandığınız temanın tam olarak yanıt vermesi lazım. Eğer temanızın slider ekle kaldır seçeneği mevcutsa ve bunu her yazıda ve sayfada uygulayabiliyorsanız, basit bir tanıtım sayfasını Yeni Sayfa Ekle diyerek oluşturabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihiniz. Aklınıza takılan birşey olursa sormaktan çekinmeyin arkadaşlar elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. WordPress kodları için WordMaster sayfamızı inceleyebilirsiniz. WordPress TemalarıWordPress Eklentileri sayfalarımızıda ihtiyacınıza göre inceleyebilirsiniz. Eğer WordPress güvenlik açığı yaşıyorsanız WordPress Güvenlik sayfamızı inceleyin.

[ads1]

Kendi sitemde kullandığım “Okuma Süresi” özelliğini kendi sitenize eklemek istiyorsanız eğer; WordPress’te Yazının Okuma Süresi Nasıl Gösterilir? adlı konumu inceleyebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın 😉

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Ücretsiz SSL/TLS Sertifikası (HTTPS) Kurulumu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478