WordPress Menüye İkon Nasıl Eklenir?

wordpress

WordPress içerik yönetim sistemi ile oluşturmuş olduğumuz internet sitemize yenilikler eklemek sitemizi düzenli olarak ziyaret etmeye başlayan kullanıcıların hoşuna gidecektir. Düzenli olarak ziyaret etmeye başlayan kullanıcılar gibi yeni gelen ziyaretçilerinde aklında kalıcı ve güzel bir site izlenimi yaratmakta bir bakıma onları sürekli ziyaretçi haline getirebilmek için önemli bir hal alıyor. Şimdi ki yapacağımız değişiklik ise WordPress menüye icon ekleme olacaktır.

Tasarıma bakıldığı zaman küçük bir değişiklik gibi görünse de değişimlere küçük şeyler ile başlatmak son derece önemli bir konudur. WordPress’in özünde bulunan bu özelliği kullanarak dilediğiniz kategori, bağlantı ve sayfalara aşağıdaki örnek resimde göründüğü gibi icon ekleyebilirsiniz.

WordPress Menüye İcon Nasıl Eklenir ?

Şimdi asıl yapacağımız iş ekleyeceğimiz iconun CSS kodunu bulmak olacaktır. WordPress içerik yönetim sistemine entegre edeceğiniz hiç bir eklentiye ihtiyacımız olmayacaktır. Aşağıda yazmış olduğum internet sitesinde işimize yarayabilecek bütün iconların CSS kodlarına ulaşabiliriz.

http://fontawesome.io/icons/

Bu sitede işimize yarayacak olan ve içerisinden eklemek istediğiniz ikonları seçip kodlarını görebilirsiniz. Kodlarını gördükten sonrasında ise asıl sorun WordPress içerik yönetim sisteminde menüye eklemek olacaktır. Bunun için:

  • WordPress admin paneline giriniz.
  • Sol tarafta yer alan menülerden “Görünüm” başlığı altından “Menüler” butonuna tıklayın.

Bu sayede artık istediğimiz ikonun kodunu kopyaladıktan sonrasında her hangi bir menüde ki bağlantıya yapıştırabiliriz.  Hangi menüye eklemek istiyorsanız üzerinize tıkladığınızda “CSS sınıfları” adlı bir alan olması gerekecektir. Eğer tıkladığınızda öyle bir alan karşınıza çıkmıyorsa aşağıdaki anlattığım yöntemi denemelisiniz:

  • Menüler ekranında dururken ekranın en üstünde sağ tarafa bakın.
  • Sağ üst tarafta “Ekran Tercihleri” adlı butona tıklayınız.
  • Aşağıya doğru kayarak bir alan açılacaktır.
  • Burada “CSS sınıfları” yazan yerin yanına √ (tik) atmanız gerekecektir.

Artık ikon eklemek istediğiniz menülerin CSS sınıflarını etkinleştirmiş bulunduk. Hangi bağlantıya ikon eklemek istiyorsanız artık o bağlantıya ikon ayarlamak için üzerine tıklayın.

  • Ekte vermiş olduğum internet sitesinde hoşunuza giden ikonun kodunu kopyalayın.
  • Kopyaladığınız kod örnek olarak “fa-home” şeklinde olacaktır.
  • Kopyaladığınız bu kodu menüde ki “CSS sınıfları” yerine yapıştırın.
  • Ardından kopyaladığınız kodun başına “fa” ekleyerek son halinin “fa fa-home” şeklinde olmasını sağlayın.

Daha sonra denemek için menüyü kaydedin. İnternet sitenizin ana sayfasına girdiğinizde değişiklik yaptığınız menünün yanında ikon görünüyor ise artık işlemi burada bırakabilirsiniz ve diğer menülere bu yöntem sayesinde ikon ekleyebilirsiniz. Eğer ikon eklemeye çalıştığımız menüde değişiklik olmadıysa sizler için WordPress menülere icon ekleme işlemi biraz daha uzuyor..

Bu işlem ile menülere ikon ekleme işleminde başarılı olamadığımızda yapmamız gereken işlemlerden bir tanesi de sol tarafta yer alan Özel Bağlantılar seçeneğini kullanmak olacaktır. Menüde bütün her şeye ikon atayabilmek için yapmamız gereken tek şey oluşturulan menüdeki kategorilerin ve sayfaların tamamını Özel Bağlantılar yöntemiyle menüye eklemek olacaktır.

Menüler alanında sol tarafta yer alan “Özel Bağlantılar” butonuna tıklayınız.
Aşağı doğru açılan pencereden eklemek istediğiniz bağlantı adresini ve ismini giriniz.
İsmini girmeden önce ekte belirtmiş olduğum sitede ki ikonun sayfasında ki örnek olarak

<i class="fa fa-home" aria-hidden="true"></i>

ile başlayan kodu kopyalayın.

WordPress içerik yönetim sisteminde menü alanına döndüğünüzde Özel Bağlantı ile menü eklemek için url ve “Bağlantı metni” sorduğu yere bu kodu yapıştırın.

Ardından yapıştırdığınız koddan aria-hidden=”true” kısmını silin.

</i> Kısmından sonrasında ise o bağlantının ismini istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz.

WordPress eklentisiz icon ekleme işlemi aslına bakılırsa bu kadar basittir. CSS sınıflarını ile ikon eklemeyi temamız desteklemiyor ise Özel bağlantılar sayesinde menüde görünecek istediğiniz kategori, sayfa, yazıya ikon ekleyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın 🙂