Webbilim.com'da çeşitli içerikler yer almaktadır. Nasıl yapılır, Nasıl içilir v.s. gibi tavsiyelere yer verilmektedir. Kendimiz için güzel gördüğümüz veya olsa iyi olurdu dediğimiz şeyleri sizler için derliyoruz..
antalya escort
Anasayfa / Wordpress / WordMaster / WordPress Kategori Nedir? Yeni Kategori Nasıl Eklenir?

WordPress Kategori Nedir? Yeni Kategori Nasıl Eklenir?

WordPress kategori nedir, yeni kategori nasıl eklenir bu yazıda açıklamaya çalışacağım. Blog temeli üzerine oturan wordpresste yazılarınızı varsayılan ve kurulumla birlikte ‘Genel’ adıyla bilinen kategori tek başına yeterli değildir. Yazılarınızın içeriğine göre onları kategorilere ayırmanızda fayda vardır. Hem takibini yapabilmeniz hem de okuyucunun ilgi duyduğu bir kategoriyi seçmesi durumunda ilgili kategori altındaki tüm yazıların bir grup halinde listelenebilmesine olanak sağlamış oluruz. Dediğim gibi wordpress’i ilk kurduğunuzda Genel adıyla tek bir kategori bulunur. Bunun yanına diğer kategorileri eklemek için Yazılar sekmesi içerisinden Kategoriler sekmesini tıkladığınızda aşağıda da göreceğiniz şekildeki gibi listenin sol yanında yeni kategori ekleme kısmı mevcuttur.

Wordpress yeni kategori ekleme

Yukarıda 1 ile işaret edilen kısma kategorimizin adını yazıyoruz. Kategori adımızın kısa ve anlaşılır olması önem arz eder, bu sebepten kısa ve kategoriyi tam tanımlayan bir adı seçmeniz iyi bir tercih olacaktır.  2 numaralı kısıma yeni kategorimizin ismini Türkçe karakter kullanmadan ve boşluk yerine işareti kullanarak yazıyoruz. Bu aynı zamanda o kategori seçildiğinde veya sitede o kategoriye ait bir yazı seçildiğinde tarayıcı çubuğunda yer alacak halini bize göstermektedir. Yani www.site-adi.com/yeni-kategori gibi.

Eğer yeni oluşturduğumuz bu kategoriyi bir alt kategori içerisine alacaksak 3 numaralı kısımdan bu kategorinin seçimi yapılacak, mesela eklentiler diye bir kategoriyi oluşturuyorsak ve wordpress gibi genel bir kategorimiz varsa wordpress kategorisini burada seçiyoruz. Eğer böyle bir durum yoksa bir seçim yapmamıza gerek yoktur.

4 numaralı boşluğa kategorimizin içeriği ile ilgili kısa bilgiler verebiliriz. Yine burada da bir zorunluluk yoktur ancak kullanıcı bu kategori altındaki yazıları görmek isterse yazılar sıralanmadan önce baş tarafta kategoriyle ilgili açıklamalar bulunması sitenizi dah şık bir hale getirecektir. Mesela wordpress kategorisi için “WordPress eklentilerini, temalarını bu kategoride bulabilirsiniz” gibi.

Tüm bu aşamalardan sonra 5 numaralı alanda Yeni Kategori Ekle dediğimizde işlemleri tamamlamış ve yeni kategorimizi oluşturmuş olacağız. Yeni oluşturduğumuz bu kategori Kategoriler sekmesinin tıklanmasında sağ tarafta veya yeni bir yazı oluşturma durumunda yazıyı içerisine ekleyebileceğimiz kategoriler sekmesinde görülecektir.

Ayrıca dilediğiniz zaman yine bu kategorilerin tamamının bulunduğu listeden daha önce oluşturduğunuz kategorilere giderek istediğinizde düzenleme yapabilirsiniz.

Wordpress’te yeni yazı nasıl eklenir öğrenmek için ilgili yazımı inceleyebilirsiniz.
WordPress’te Yeni Yazı Nasıl Eklenir?

İlginizi Çekebilir

Instagram’da Gizli Profili Nasıl Görürüm?

Instagram’da gizli profilleri görmek için birçok yöntem var. Bunları sizler için sıralayacağım. Her yöntem etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

71 − sixty seven =

WeBBilim.Com