WordPress Eklenti Kurulumu Detaylı Anlatım

WordPress Eklenti Kurulumu

WordPress için eklenti kurulumu yeni başlayanlar için çok önemli. WordPress’i wordpress yapan eklentidir. Kurulumu tamamladıktan sonra ilk yapılması gereken eklenti kurulumunu öğrenmek olacaktır.

Çünkü wordpress’i bu kadar popüler yapan nerede ise her fikre ve ihtiyaca yönelik bir eklentinin olması ve on binlerce eklenti barındırmasıdır.

Evet wordpress için binlerce ücretli ve ücretsiz eklenti mevcut bu doğru. Peki wordpress’te nasıl eklenti yüklenir? WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır?

İşte bu yazımda var olan tüm yöntemler ile wordpress eklenti yükleme işlemini sizlere 3 farklı yöntem ile anlatacağım.

WordPress için eklenti kurulumu 1

WordPress eklenti kurulumu için en kolay yöntem bu yöntemdir.

 • AdminPanel – Eklentiler – Yeni Ekle sekmesine gidin. Açılan ekranın en sağ üst kısmında yer alan Eklentilerde Ara kısmına, sitenize yüklemek istediğiniz eklentiyi yazın.

WordPress Eklenti Kurulumu

 • Karşınıza çıkan onlarca eklentinin içinden yüklemek istediğiniz eklenti kutucuğunun içerisindeki “Hemen Yükle” butonuna tıklayın ve eklentiyi wordpress sitenize kurun.

WordPress Eklenti Kurulumu

 • Butona bastığınızda “Yükleniyor…” yazısı göreceksiniz. Yüklenme tamamlandıktan sonra aynı yerde beliren “Etkinleştir” linkine tıklayarak eklentiyi etkinleştirmelisiniz.
 • Bu işlemlerden sonra Sol Menü’den Eklentiler’e girerek yüklediğiniz eklentinin ayarlarına ulaşabilirisiniz.

WordPress için eklenti kurulumu 2

Arama yaparak ulaştığınız tüm eklentiler ücretsizdir. Ücretli olan eklentileri kodlamasını yapan sitelerden ücreti karşılığında indirebiliyorsunuz. Bu indirdiğiniz eklenti dosyasını wordpress sitenize kurabilmek için bu adımları izlemelisiniz.

 • Öncelikle sitenize yüklemek istediğimiz wordpress eklentisini bilgisayarınıza (.zip formatında) indirin ve ardıdan AdminPanel – Eklentiler – Yeni Ekle sekmesine gidin ve en üstte bulunan “Eklenti Yükle” butonuna tıklayın.

WordPress Eklenti Kurulumu

 • Karşınız alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekrandan “Dosya Seç” kısmına tıklayın ve .zip formatında bilgisayarınıza indirdiğiniz eklentiyi seçip “Hemen Yükle” butonuna tıklayın.

WordPress Eklenti Kurulumu

 • Ardıdan wordpress size eklenti kurulum sürecini adım adım gösterecektir. Wordpress eklenti yükleme işlemi başarı ile tamamlandığında ise son adım olarak ekranda çıkan “Eklentiyi Etkinleştir” butonuna tıklayarak, eklentiyi aktif hale getirin.

NOT: Eğer eklenti dosyası çok büyük ise bu yöntem ile dosya yüklerken işlem başarısız olabilir. Eğer yüklemeyi tamamlayamazsanız üçüncü yöntem ile yüklemenizi öneririm.

[ads1]

WordPress için eklenti kurulumu 3

 • Öncelikle sitenize yüklemek istediğimiz wordpress eklentisini .zip formatında indirin ve dosyayı dışa aktar seçeneği ile dosya halinde bilgisayarınıza aktarın.
 • Ardından FileZilla programını indirin ve kurulumunu gerçekleştirin. FileZilla’yı açtığınızda ise program sizden website server’ınıza bağlanmak için sunucu, kullanıcı adı ve parola bilgileri isteyecektir.

Not: Sunucu kullanıcı adı ve parolanızı bilmiyorsanız hostin sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz.

 • FileZilla programı ile giriş yaptıktan sonra, ekranın sağ tarafıdanki kısımdan “public_html/wp-content/plugins” yolunu takip ederek eklentilerinizin yüklü olduğu dosya dizinine gidin.
 • Son olarak, .zip dosyasından dışarıya çıkardığınız eklentiyi klasör halinde;
  bilgisayarınızdan “public_html/wp-content/plugins” bölümüne sürükleyerek bırakın.

WordPress Eklenti Kurulumu

 • Dosyanın yüklenmesini bekleyin ve “SiteAdmin – Eklentiler – Yüklü Eklentiler” menüsünden yüklediğiniz eklentiyi aktif edin.

İşlem bu kadar! WordPress eklenti ekleme işlemini başarı ile gerçekleştirdiniz. Bir sonraki adım ise, eklentinin yönetim paneline gidip, eklenti ayarlarını yapmak olacaktır.

Her eklentinin kendine özgü, farklı bir yönetim paneli olduğu için bu adıma bu yazımda yer vermem mümkün değil.

WordPress’li Günler 😉

0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

WordPress Mail Gönderme Sorunu ve Çözümü

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478