İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. WhatsApp’tan kişisel bilgilerinizi indirebileceğiniz Yeni Güncelleme

WhatsApp’tan kişisel bilgilerinizi indirebileceğiniz Yeni Güncelleme

whatsapp
6

WhatsApp yeni güncellemesiyle beraber kullanıcılara hesap bilgilerine ilişkin detaylı bir rapor hazırlama özelliği sunuyor. WhatsApp’ın 2.18.61 sürümüyle beraber kullanıcılar nihayet toplanan verilere ilişkin fikir sahibi olabiliyor.

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı takibinde toplanan kullanıcı verilerine ilişkin paniğin arttığı günlerde uygulamalar da daha transparan bir yapıya geçiyor. 25 Mayıs’ta yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin Genel Veri Korunumu Düzenlemesi öncesinde ve takip eden günlerde sayısız “Gizlilik politikamızı güncelledik” e-postası da bu daha şeffaf düzene geçişin bir parçası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

WhatsApp'tan kişisel bilgilerinizi indirebileceğiniz Yeni Güncelleme

WhatsApp’da bir numarayı rehbere kaydetmeden nasıl mesaj atılır?

Popüler mesajlaşma servisi de yeni özelliği sayesinde kullanıcıların hesap bilgilerini talep etmesini mümkün kılıyor. Hesap Bilgilerini Talep Et özelliği, mesajlaşma servisinde yer alan hesabınızdaki bilgileri ve ayarları talep etmenizi ve bir rapor formatında aktarabilmenizi sağlıyor. Bu raporun mesajları içermediğini hatırlatalım. Sohbet geçmişini aktarmak için ayrı ayarlar bulunuyor.

Whatsapp'tan yeni güncelleme.

Nasıl yapılır?

Raporu oluşturmak için önce talepte bulunmanız gerekiyor. Uygulama içinde Ayarlar > Hesap > Hesap bilgilerini talep et > Rapor talep et adımlarını takip ederek rapor talebinde bulunabilirsiniz. Ekranda “Talep gönderildi” ifadesi yer alıyorsa raporunuz hazırlanıyor demektir. En geç 3 gün içinde hazırlanan raporu hazırlanırken iptal etme şansınız bulunmuyor. Tabii hesabınızı siler ya da numaranızı değiştirirseniz, rapor iptal oluyor.

Rapor hazırlandığında telefonunuza “Hesap bilgisi raporunuz hazır” bildirimi geliyor. Raporu indirmek için Ayarlar > Hesap > Hesap bilgilerini talep et > Raporu indir adımlarını takip etmek gerekiyor. ZIP formatında gelen dosya içinde raporu görüntüleyebileceğiniz bir HTML dosyası ve başka uygulamalara aktarabileceğiniz bir JSON dosyası bulunuyor. Raporu telefonunuza indirdikten sonra Raporu aktar seçeneğini seçerek görüntüleyebilirsiniz. WhatsApp raporu uygulama içinden görüntüleyemeyeceğinizi belirtmiş. Kendinize e-posta olarak göndermeyi tercih edebilirsiniz. Raporda kişisel bilgilerinizin yer aldığını da hatırlatalım. Yani saklarken, gönderirken veya başka bir hizmete yüklerken iki kere düşünmekte fayda var.

Resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap