1. Ana Sayfa
 2. Donanım
 3. Wan Portu Nedir? Ne İşe Yarar?

Wan Portu Nedir? Ne İşe Yarar?

Wan Portu Ne İşe Yarar?
5

Wan Portu Nedir?

Wan portu nedir konusu internetle yakından ilgilenmeye yeni başlayanlar tarafından çok fazla soruluyor… Öncelikle wan portuyu tanımadan, internet için diğer gerekli olan modemin işlevlerini çok iyi bilmek gereklidir… Evinizde, iş yerinizde internetten faydalanabilmek için mutlaka modem adı verilen cihaz kullanmanız gerekiyor. İnternete bağlanabilmek adına, kullanılan modem isminde ki cihazlarda çeşitli girişler vardır. Bu girişlerden birisinin de, Wan Portu olduğunu söyleyebiliriz…

Wan Nedir?

Wide Area Network yani Wan Portu, geniş alan ağı olarak Türkçe ’de tanımlanmıştır. Çeşitli yerlerde oluşturulmuş yerel ağların birbirlerine bağlanmasıyla oluşan geniş ve büyük ağlara, Wan adı verilmiştir. Burada ki genişlik tabiri; ülkeleri ve şehirleri kapsıyor.

Wan Portu sisteminde, çok sayıda bilgisayar çalıştırılıp ayrıyeten birleştirilebilir de diyebiliriz… Kullanıcılar birleştirilerek; Wan ve Lan tarzında yerel ağ özellikleriyle de kullanılırlar. Fakat kullanıcı sayıları artmasıyla, WAN’ın erişim hızı da Lan’a göre azalıyor. Bu olaya örnek olarak, gönderilen yazıların karşıya geç iletilmesini söyleyebiliriz. Eğer bant genişliği artarsa ortada bu tarz bir sorunda kalmaz. Ancak LAN bağlantılarının yayıldığı alan daha ufak olduğu için WAN bağlantılarına göre çok hızlı aktarım yapıyor.

Wan Portu Bağlantısının Avantajları

İnternete bağlanabilmek adına çok önem taşıyan Wan Portu bağlantıları aynı zamanda avantajlarıyla da dikkat çekiyor. Wan Portu bağlantı avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Erişebilir ve esnek olması
 • Ağ hata toleranslarının geliştirilir olması
 • Maliyetinin az olması
 • Bant genişliği geliştirilir
 • Verimlilik artabilir
 • Ağın içinde çok fazla kullanıcı barındırır
 • Birleştirilen veri ağlarına kolay şekilde geçiş yapabilir
 • İş esnekliğinde de maksimizasyon sağlar
 • İşlerle ilgili olan önemli uygulamalarında hizmetin dışında kalma süreleri azalır.
 • İşler dijital ortamda da yürütülür
 • Standartmış halde tamamen entegre bileşenlerinden oluşan ağlar, IP iletişimleriyle birlikte mobilite çözümleriyle basit olarak eklenebilir.

Wan Portu Ne İşe Yarıyor?

Sadece düz internet kullanıcısı olan kişiler son zamanlarda, Wan Portu ne işe yarar hususunu çok merak ediyorlar. Wan Portu, modemin üzerinde ki bulunan portla geniş alanlarda internetin kullanılmasını sağlıyor. Örneğin; sizin internet bağlantınız varsa ve siz internetinizi aktif olarak kullanıyorsanız, komşunuzla da kolayca paylaşabilirsiniz. Burada ki yapacağınız tek işlem; modeminizde ki LAN portuna Ethernet kablosunun takılmasıdır diyebiliriz. Kablonun öbür ucunu da komşunuzda ki modemin WAN portuna takmalısınız. Böylelikle modemin diğerine de internet bağlanır.

Wan Portu sayesinde geniş alanlara interneti yaymış oluyorsunuz. Yalnız Wan Portu bağlantısında bir takımö ayarlarda çok iyi yapılmalıdır. İnternetin sorunsuz bağlanması adına, ayarlamalarda önem arz ediyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap