İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Votka Çeşitleri Nelerdir? Votka Nasıl İçilir?

Votka Çeşitleri Nelerdir? Votka Nasıl İçilir?

Votka Nasıl Yapılır?
4

Vokta Nedir? Neden Yapılır? Nasıl İçilir?

Votka iki kez rektifiye edilmiş, aktif kömürden süzülmüş ve içebilecek düzeye dek sulandırılmış saf alkoldür. Renksizdir. İsminin Slavca su anlamına gelen ‘’voda’’dan geldiği sanılmaktadır.
Votkanın ham maddesi çavdar, buğday ve benzeri tahıllarla patatestir. Bunlar pişirilir ve malt ile şekerlendirilir. Süzüldükten sonra alkolü %40 – %57 arası bir orana düşürülür.
Alkol oranı %35 ile %70 arasında değişir.

1990 yılında üretimi durdurulan Sovyet votkasının alkol oranı %92’ydi. İşlem sırasında 5 kez damıtılan Sovyet votkasının içimi çok zordur. Ve şimdiye kadar üretilmiş en sert votkadır.
Ünlü bilim insanı Dimitri Mendeleyev’in alkol ve suyun çözünürlüğü üzerine yazdığı doktora tezinde belirttiği üzere votkanın alkol derecesi 40 olmalıdır. Mendeleyev’in bu tezi üzerine çoğu yerde votka için %40 alkol derecesi standart olarak kabul edilmiştir.

Doğu Avrupa ve Slav ülkelerinde sek olarak içiliyor olsa da dünyanın geri kalanında Bloody Mary veya Vodka Martini gibi kokteyllere katılmasıyla popülerleşmiştir. Votka içimi sert bir içkidir. Ama kokteylle tatlandırabilir en güzel tat ise vişne, kola, ananas, limon gibi meyvelerle veya sularıyla elde edilebilir.

Votka türleri arasında bilinen en ünlü olanlarından birisiyle absolut votkalardır. Absolut votka çeşitleri kendi arasında ayrılmakla beraber farklı türleri bulunmaktadır.

Votka Çeşitleri Nelerdir?

Absolut Votka: Dünyada 126 ülkede satışı olan ve dünyanın en çok satan ruh markalarından biridir. İsveç yapımı olan absolut votka %40 civarında bir alkol oranına sahiptir. Absolut votka çeşitleri arasında meyveli olanları da bulunmaktadır. Bu nedenle aromalı votka çeşitleri arasında da anılmaktadır. Absolut votka fiyatları, votka türleri arasında orta fiyatta olan türdür.

Smirnoff Votka: Aslen rus kökenli olan bir Amerikan votkasıdır. 3 kez damıtılıp, 10 kez filtrelenerek satışa sunulmaktadır. Ayrıca gluten ve GDO içermemektedir. Smirnoff votka çeşitleri kendi arasında numaralandırılarak çeşitlendirilmektedir.

Nemiroff Votka: Yumuşak içimli olarak bilinen Ukrayna votkasıdır. Nemiroff votka çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca Nemiroff votka fiyatları, ortalama votka fiyatlarına göre biraz daha ucuzdur.

Rus Votkaları: Rus votkalarının bu kadar ünlü olmasının sebebi üzümün yetişmemesidir. Rusya’daki büyük steplerde yetiştirilen buğday, arpa, çavdarlardan votka damıtılması, yüzyıllar önce başlamış bir gelenektir.
Rusların milli içkisi votkadır. Votka, Rusya’ya has bir kültür halini almıştır. Votkanın kalitesine etki eden en önemli faktör ise, kaliteli kış tahıllarının kullanılmasıdır. Rusya’da çok farklı çeşitlerde votkalar bulabilirsiniz çünkü Ruslar votka üretme konusunda değişik yöntemler bulmuş, böylece bol çeşitlendirme yapabilmişlerdir.
Bunun yanında değişik votka içme yöntemleri de geliştirmişlerdir. Ülkemizde satılan en pahalı votkalar Rus votkalarıdır. Votka ihracatı, Rusya ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.

Türk Votkaları: Devlet kontrolünde yapılan ve uzun süre özel sektöre açılmayan içki üretimi 1990’ların sonuna kadar Tekel egemenliğinde olmuştur.
2000’lerin başlarında özelleştirme ile birçok içki üretilmeye başlandı. Geçmiş yıllarda üretilen votkalardan Amerika’ya ihraç edilmiştir.
Kaliteli tahılların damıtılması ile güzel tatlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Günümüzde ülkemizde üretilen votkalarla yabancı votkalar arasında bir kalite farkı kalmamıştır.

İskandinav Votkaları: İskandinav ülkeleri votka kültürü açısından gelişmekte olan ülkelerdir. İsveç ve Finlandiya, bu konuda yatırım yapmaktadır. Yaptıkları yatırımla iyi arıtılmış ve damıtılmış votkaları ile günümüzde votka piyasasında söz sahibi olmaya başlamışlardır.
Saf ve kaliteli votka üretirler.

Doğu Avrupa Votkaları: Doğu Avrupa ülkelerinin hepsinde bir votka damıtılması yapılmaktadır. İçlerinde en iyi votkayı üreten ülke Polonya’dır. Rusya’nın bu konudaki en büyük rakibidir. Çavdar damıtılması ile üretilen Polonya votkaları üst düzey votkalardır. Ayrıca patatesten de votka üretilir. Patates votkaları çok kaliteli bir çeşit değildir. Sadece Polonya’da yetişen bizon otunu Polonyalılar votkalarının içinde dinlendirirler. Bu ot votkaya hem değişik bir lezzet katar, hem de votka yeşilimsi bir renk alır.

Votka Çeşitleri Nelerdir?
Votka Çeşitleri

Votka Nasıl İçilir?

 • Öncelikle votkanızı nasıl saklayacağınızdan biraz bahsedelim. Votkanın özel saklanma şartları yoktur. Diğer pek çok içki türü gibi votkalar da soğuk yerde saklanmalı ve soğuk tüketilmelidir. Alkol oranı yüksek olduğu için çok sıcakta tutmamanız gerekmektedir. Dolayısıyla sıcak ortamlarda, güneş gören yerlerde saklamayın. Alkol, -70 santigrat derecede donduğu için soğuk yerlerde saklayabilirsiniz. Ayrıca votka, soğudukça tadını gösteren bir içki olduğu için soğuk saklama koşulları daha uygundur. Rusya’da votkaları buz kalıplarının içinde sakladıklarını da dipnot olarak verebiliriz.
 • Votkanın en büyük özelliklerinden biri, birçok içki içme modeline uyum sağlamasıdır. Votka sek içilmeye uygun olan bir içki olsa da çabuk etkili olduğu için tavsiye edilmez. Örneğin Amerika’da votka viski bardaklarında içilir. Viski bardağına az miktar koyduğunuz votkanın üzerine limon ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Votkanın tonik, maden suları ve su ile içimi tavsiye edilmez. Votkayı sek ya da meyve suları ile içmelisiniz.
 • Votka, meyve suları içildiğinde alkol tadı gizlendiği için hızlı ve çok miktarda tüketilebilen bir içkidir. Gün içinde içilmesi tavsiye edilmez. Tavsiye edilen saatler genellikle akşam yemeği sonrası saatleridir. Damak tadınıza göre votka miktarı ile meyve suyu karıştırabilirsiniz. Önerilen ¼ oranında alkol, ¾ oranında meyve suyu, içimi hafif kılar, rahatsız olmadan tüketebilirsiniz.
 • Ayrıca votkayı enerji içecekleri ile birlikte tüketmek oldukça zararlıdır. Kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
 • Votkayı bir kokteylin içinde içiyorsanız, uzun bardaklarda içilir.
 • Votkayı sek içiyorsanız, shot kadehlerinde içilir. Shot kadehiyle içtiğiniz votka tek seferde içildiği için midenizi yakabilir.
 • Yavaş içmeye ve bardağınızın soğuk olmasına dikkat edin. Votka, soğukluğu arttıkça içimi ve tadı güzelleşen bir içki türüdür. Ama şu da bilinmelidir ki votkanın kendine özel bir içim bardağı yoktur.
 • Votka, sıcak yemeklerle uyum sağlamaz. Sıcak yemeklerle votkanın birlikte tüketilmesi midenizi bozabilir. Aslında votka ile yemek yenmesi de çok doğru bir seçim olarak görülmez. Ayrıca votkanın yanında deniz ürünleri, soğuk yemek ve mezelerle tüketebilirsiniz. Bunlar dışında kuruyemiş ve cips de votka ile birlikte sıkça tüketilebilir..

Bu Konuda Dikkatinizi Çekebilir: Likör Nasıl İçilir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap