Sıradaki içerik:

Rom Nasıl İçilir? Çeşitleri Nelerdir?

e
sv

Viski Çeşitleri Nelerdir? Viski Nasıl İçilir?

Viski Nasıl İçilir? Çeşitleri Nelerdir?

Viski Nasıl İçilir? Çeşitleri Nelerdir?

Viski, İrlanda ve İskoçça lehçelerinde ‘’yaşam suyu’’ anlamına gelmektedir. Genellikle tahta fıçılarda dinlendirilmiş malt içeren, tahıldan damıtılan bir tür alkollü içkidir. Tahıl maltının önce mayalandırılıp sonra damıtılmasından üretilir. Viski yapımında kullanılan tahıllar; İrlanda, İskoçya, Kanada ve ABD arpaları, Kanada ve ABD çavdarı ile ABD mısırından oluşmaktadır. Viski üretimi en yüksek olan ülkeler; İskoçya, İrlanda, Kanada ve ABD’dir.

Viski Çeşitleri Nelerdir?

Viskiler farklı ülkelerde farklı şekillerde üretilir.

 • İskoç viskileri üç ana türden oluşur. Malt viski, tahıl viski ve bu ikisinin harmanı olan blended viski. İskoç viskileri iki kere damıtılır. Ayrıca yapımında kullanılan tahıllar damıtılmadan önce açık ateşte kurutulur. Ateşin dumanı tahıllara siner. Bu yüzden İskoç viskide bir yanık kokusu hissedilir. Bir viskiye resmi olarak İskoç viskisi denilebilmesi için yıllandırma süresi en az 3 yıl olmalıdır.
 • Bourbon viski, ABD’de üretilir ve bir kez damıtılır. Kendi içinde bourbon; mısır, malt,çavdar, buğday viskileri olmak üzere ayrılır.
 • İrlanda viskileri ise üç kere damıtılır. Tahılları sac üzerinde kurutulduğu için ateşin dumanı sinmez. Böylece İskoç viskide olduğu gibi yanık kokusu hissedilmez.
 • Kanada viskileri, Kanada’da üretilen tahıldan yapılır ve tamamen Kanada’da üretilir. Üç yıldan az olmamak suretiyle fıçıda dinlendirilirler.
 • Japonya viskileri, son yıllarda üretimi artan viskilerdir. Daha çok ağaçsı, meyveli ve taze tatları vardır.

Viski Nasıl İçilir?

Viski kendi içinde derin lezzetler barındıran ağır bir içkidir.

 • Teorik olarak su karıştırmamak tercih edilse de, bazı yüksek alkollü viskilerde ( %40-%43’ten fazla alkol oranı olan) az miktarda su ile alkol düzeyi azaltılabilir. Viskinin içimini rahatlatan bu su ekleme işlemi aynı zamanda aromaların da ortaya çıkmasını sağlar. Alkol oranı standart (%40) olan viskiler boğazınızı yakıyorsa kaliteli içme suyu ekleyerek içimi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Viskiye buz eklemek ya da su eklemek aynı şey değildir. Buz viskinizin içinde eriyip su olmasına rağmen viskinizin sıcaklığını da belirgin olarak düşürür. Bazı aromalı tatların ortaya çıkmasını engeller. Ancak serinletici etkisi sebebiyle buz kullanılabilir. Kullanacağınız buzlara, buzluktaki diğer gıda malzemelerinin kokularının sinmediğinden emin olun. Kokusunu tam olarak duyamadığınız bir viskiden tam lezzet almanız da mümkün olmayacaktır.
 • Viskiye kola ekleyerek tüketmek, bilinen bir alışkanlıktır. Özellikle Amerikan viskilerine (Bourbon) kola ekleme kültürü yaygındır. Kolalı viskinizi hazırlarken ölçeği tamamen sizin damak tadınıza bağlıdır.
 • Bardak seçimi önemlidir. Viskinin keyfine varabilmek için mutlaka cam bardak tercih edin. Klasik viski bardakları, viskinizi yudumlarken aynı zamanda kokusunu burnunuza ulaştıracak şekle sahiptir. Bu da viskinizden aldığınız tadı zenginleştirir.
 • Viski için klasikleşmiş bir besin ikilemesi (şarap-peynir gibi) yoktur. Yanında fındık, fıstık, kaju fıstığı gibi tuzlu kuruyemiş tüketebileceğiniz gibi, deniz ürünleri de tercih edebilirsiniz. Viskinin yanında çikolata tüketmek de seçenekler arasındadır.

Dikkat edilmesi gereken birkaç unsura da değinelim: Viskilerin rengi, kaliteleri hakkında bir ipucu vermez. Açık renkli viskilerin hafif, koyu renkli viskilerin ağır olduğu yargısı da doğru değildir. Viskinin ispirto gibi kokmaması, kaba alkolünün yumuşamış olması, içiminin belli bir olgunlukta olması gerekmektedir. Boğazınızdan inerken boğazınızı yakmamalıdır. Damağınızda size özel lezzetler yaratması ve içildikten sonra başınızı ağrıtmaması, kaliteli viskinin özelliklerindendir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Hakan3 sene önce
 • Güzel anlatmışsın keşke içkinin ağa babası Chivas diye yazsaydın iyiydi ?

  • Hasan3 sene önce
  • Doğru diyosun ?