1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Viski Çeşitleri Nelerdir? Viski Nasıl İçilir?

Viski Çeşitleri Nelerdir? Viski Nasıl İçilir?

Viski Çeşitleri
7

Viski, İrlanda ve İskoçça lehçelerinde ‘’yaşam suyu’’ anlamına gelmektedir. Genellikle tahta fıçılarda dinlendirilmiş malt içeren, tahıldan damıtılan bir tür alkollü içkidir. Tahıl maltının önce mayalandırılıp sonra damıtılmasından üretilir. Viski yapımında kullanılan tahıllar; İrlanda, İskoçya, Kanada ve ABD arpaları, Kanada ve ABD çavdarı ile ABD mısırından oluşmaktadır. Viski üretimi en yüksek olan ülkeler; İskoçya, İrlanda, Kanada ve ABD’dir.

Alkollü içeceklerin içerisinde yer alan viski çeşitleri, özellikle kendilerine has içimleriyle ve tatlarıyla da çok ayrıcalıklı yerde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle viski çeşitleri ve fiyatları, kendi içlerinde ki yapımlarla nota tarzı konularda farklılık oluşturabiliyor. Damak tadınıza uygun viskileri tercih edebilmek adına mutlaka viski çeşitlerini denemeniz gerekiyor.

Viski Çeşitleri Nelerdir?

Viskiler,  farklı farklı ülkelerde çeşit çeşit üretimleriyle dikkat çekiyor. Her viskinin kendisine has tatları, özellikleri bulunuyor. Viski çeşitleri ve özellikleri, bakımından ele alındığında; dünya genelinde 7 adet viski temel çeşitlerinin olduğunu söyleyebiliriz. İskoç viskileri üç ana türden oluşur. Malt viski, tahıl viski ve bu ikisinin harmanı olan blended viski. İskoç viskileri iki kere damıtılır. Ayrıca yapımında kullanılan tahıllar damıtılmadan önce açık ateşte kurutulur. Ateşin dumanı tahıllara siner. Bu yüzden İskoç viskide bir yanık kokusu hissedilir. Bir viskiye resmi olarak İskoç viskisi denilebilmesi için yıllandırma süresi en az 3 yıl olmalıdır.

 • Bourbon viski, ABD’de üretilir ve bir kez damıtılır. Kendi içinde bourbon; mısır, malt,çavdar, buğday viskileri olmak üzere ayrılır.
 • İrlanda viskileri ise üç kere damıtılır. Tahılları sac üzerinde kurutulduğu için ateşin dumanı sinmez. Böylece İskoç viskide olduğu gibi yanık kokusu hissedilmez.
 • Kanada viskileri, Kanada’da üretilen tahıldan yapılır ve tamamen Kanada’da üretilir. Üç yıldan az olmamak suretiyle fıçıda dinlendirilirler.
 • Japonya viskileri, son yıllarda üretimi artan viskilerdir. Daha çok ağaçsı, meyveli ve taze tatları vardır.

Single Malt Viski Çeşitleri

En yaygın kullanılan viski çeşitleri arasında yer alan Single Malt viskiler tek damıtım evinde; sadece arpa maltıyla suyun kullanılmasıyla üretiliyor. İskoç viskileri diye tabir edilen bu çeşitlerin, üretim süreçleri de diğer viskilerle aynıdır diyebiliriz.  Fakat harman olmamasından dolayı viski notaları diğerlerine göre daha keskin ve belirgin hal alabiliyor.

Blended Viski Çeşitleri

Harman viskileri olarak tabir edilen, viski çeşitleri içerisinde yer alan Blended; tahıllarla, maltların karışımından elde edilmiştir. 2 veya daha çok damıtım evlerinden çıkan malt viskiler, harmanlanarak ortaya Blended viski çeşitleri çıkıyor.

Burbon Viski Çeşitleri

Amerika’da üretilen Burbon viskilerin yapımında; işleme girecek olan tahılların %51’i mısırdan oluşmalıdır. Geri kalanlarsa buğday, arpa ve çavdardan oluştuğunu söyleyebiliriz. En iyi viski çeşitleri içerisinde yer alan Burbon’da minimum %40 alkol bulunuyor. Olgunlaştırma dönemlerinde ayrıca kullanımı söz konusu olan fıçıların içerisinde viskilerin bekletilmeden içlerinin yakılması gerekiyor.

Ballentines Viski Çeşitleri

Tahta ve karamel kokuları birleşiminden oluşmuştur. Oldukça değişik bir aroması Ballentines Viskinin vardır. Alışılmış viski tadıyla kokusunu Ballentines’de bulmanız zordur diyebiliriz. Ballentines’de, %40 oranında alkol yer alması sebebiyle, en ağır viski çeşitleri grubuna giriyor.

Jameson Viski Çeşitleri

İrlanda viskisi olarak tabir edilen Jameson, 3 defa damıtılarak üretilmiştir. %40 alkol içerisinde barındıran bu viski çeşidi, tahıllardan oluşmuştur.

Scotch Viski Çeşitleri

İskoç viskisi olarak tabir edilen bu viski türü; malt arpadan üretiliyor. İskoçya ile özdeşleşen bu viski çeşidi kanunlar çerçevesinde üretiliyor.

İrish Viski Çeşitleri

İrlanda viskisi diye tabir edilen İrish viski çeşidi, saf tada sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yumuşak tada sahip olduğundan dolayı kokteyllerde özellikle tercih edilmesi daha doğru olur. İrish viskisi, en ağır viski çeşitleri grubunda yer alıyor.

Jack Daniels Viski Çeşitleri

Viski denildiğinde insanların aklına gelen çeşitlerden biri de, Jack Daniels olduğunu söyleyebiliriz. Hem dünya da hem de ülkemizde çok satan viski çeşitleri arasında yer alıyor. Vanilya, karamel ve kömürümsü tatları bu viski içerisinde bulabilirsiniz.

JB Viski Çeşitleri

Viski çeşitleri ve markaları konusunda eğer en kalitelilerini seçecekler için JB viski önemli bir seçenek olabilir. Diğer viski türleriyle kıyaslandığında JB viskisinin yumuşak olduğunu söyleyebiliriz. İskoç viskisi olan JB, başlangıçta kesinlikle önerilmiyor.

Chiras Regal Viski Çeşitleri

Yumuşak aynı zamanda da tatlı damak karakterlerinden oluşmuş bir marka olduğunu, Chiras Regal’in söyleyebiliriz. Bu viski türünde; karamel, vanilya, bal, hafif narenciye aromaları aynı zamanda tahıllar, kuruyemişler ve baharatlarda eşlik ediyor diyebiliriz.

Tatlı Viski Çeşitleri

Viski üretim aşamalarında bir takım tahıllar kullanılıyor. Bu kullanılan tahıllarsa, viskinin tadına önemli ölçüde etki ediyor. Viski üretimi esnasında kullanılan malzemeye ve uygulanan yönteme göre tatlılığı da önemli ölçüde belirlenir.

İrlanda Viski Çeşitleri

İrlanda viskisinin en önemli özelliği, arpa maltından üretilmesidir. Maltlama işlemi yapılırken kesinlikle yüksek ısılar kullanılmıyor. Hafif şekilde ki yanık isli kokuları İrlanda viskisinde bulmanız mümkün değildir. İrlanda viski, 3 kere damıtılmasıyla da aynı zamanda dikkat çekiyor. Damıtma işlemi bittikten sonra da tahta fıçılarla birlikte beklemeye alınıyor.

Bulgar Viski Çeşitleri

Viski çeşitleri fiyatları açısından bakıldığında Bulgar viskisinin çok uygun fiyatla temin edilebildiğini söyleyebiliriz.

Alman Viski Çeşitleri

Viski damıtımlarının çok fazla olduğu Almanya’da üretim ve çeşitlilik bakımından da sektör çok geniş olduğu söylenebilir.

İskoç Viski Çeşitleri

İskoç viskisinin genel özellikleri şunlardır;

 • İskoçya’da üretimi yapılmalıdır.
 • Karamel aroması dışında başka hiçbir aroma tatları verilmemelidir.
 • 700 litre geçmeyecek şekilde meşe fıçısında minimum 3 sene bekletilmelidir.
 • İçeriğinde ki alkol miktarı %95 ve üzeri, %40’da da az olmaması gerekir.

Viski Nasıl İçilir?

Viski için kendi içinde derin lezzetler barındıran ağır bir alkol çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.

 • Teorik olarak su karıştırmamak tercih edilse de, bazı yüksek alkollü viskilerde ( %40-%43’ten fazla alkol oranı olan) az miktarda su ile alkol düzeyi azaltılabilir. Viskinin içimini rahatlatan bu su ekleme işlemi aynı zamanda aromaların da ortaya çıkmasını sağlar. Alkol oranı standart (%40) olan viskiler boğazınızı yakıyorsa kaliteli içme suyu ekleyerek içimi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Viskiye buz eklemek ya da su eklemek aynı şey değildir. Buz viskinizin içinde eriyip su olmasına rağmen viskinizin sıcaklığını da belirgin olarak düşürür. Bazı aromalı tatların ortaya çıkmasını engeller. Ancak serinletici etkisi sebebiyle buz kullanılabilir. Kullanacağınız buzlara, buzluktaki diğer gıda malzemelerinin kokularının sinmediğinden emin olun. Kokusunu tam olarak duyamadığınız bir viskiden tam lezzet almanız da mümkün olmayacaktır.
 • Viskiye kola ekleyerek tüketmek, bilinen bir alışkanlıktır. Özellikle Amerikan viskilerine (Bourbon) kola ekleme kültürü yaygındır. Kolalı viskinizi hazırlarken ölçeği tamamen sizin damak tadınıza bağlıdır.
 • Bardak seçimi önemlidir. Viskinin keyfine varabilmek için mutlaka cam bardak tercih edin. Klasik viski bardakları, viskinizi yudumlarken aynı zamanda kokusunu burnunuza ulaştıracak şekle sahiptir. Bu da viskinizden aldığınız tadı zenginleştirir.
 • Viski için klasikleşmiş bir besin ikilemesi (şarap-peynir gibi) yoktur. Yanında fındık, fıstık, kaju fıstığı gibi tuzlu kuruyemiş tüketebileceğiniz gibi, deniz ürünleri de tercih edebilirsiniz. Viskinin yanında çikolata tüketmek de seçenekler arasındadır.

Dikkat edilmesi gereken birkaç unsura da değinelim: Viskilerin rengi, kaliteleri hakkında bir ipucu vermez. Açık renkli viskilerin hafif, koyu renkli viskilerin ağır olduğu yargısı da doğru değildir. Viskinin ispirto gibi kokmaması, kaba alkolünün yumuşamış olması, içiminin belli bir olgunlukta olması gerekmektedir. Boğazınızdan inerken boğazınızı yakmamalıdır. Damağınızda size özel lezzetler yaratması ve içildikten sonra başınızı ağrıtmaması, kaliteli viskinin özelliklerindendir…

Viski Aksesuarları Nelerdir?

Viski kokteyl çeşitleri yanında ki malzemelerde çok önem teşkil ettiğini belirtebiliriz. Viskiler herhangi bardakta içilemez olduğu gibi soğuk içecekler buzda kesinlikle viskilerine atmamaları gerekiyor. Viskiler için özel tasarlanan bardaklarda notalarını, kokusunu ve tadını viskinin daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü bu özel viski bardak tasarımları, viskinin içerisinde ki tüm elementleri dengeli dağıtır. Aynı zamanda viski bardakları görüntü bakımından da kullanıcılara keyif veriyor.

Viski içerisinde ayrıca buz koyulmamasının ana nedeniyse, eridiğinde su halini almasından dolayı buzun viski de alkol miktarını azaltmasıdır. Buzun yerine viski taşı koyduğunuzda, tadım açısından daha iyi bir alkollü içecek haline viskinizin dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Güzel anlatmışsın keşke içkinin ağa babası Chivas diye yazsaydın iyiydi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.