Türkçe Karakterlerin Utf-8 Karşılığı

türkçe karekter sorunu utf-8

Utf-8 İçin Türkçe Karakter Sorunu

Utf-8 dilinde sıkça yaşanan problemlerden biri karakter sorunu. Elinizdeki mevcut dosyanın karakter setini Türkçe yaptığınızda yada websitenizin hostunu taşıdığınızda sitenizde Türkçe karakterlerin tuhaf şekillerle görüldüğüne tanık olmuşsunuzdur. Hatta bu Türkçe karakter sorunu nedeniyle sitenizi w3.org da validate etmeye çalıştığınızda web sitenizin dil kodlamasının tanınmadığı uyarısını alırsınız. İşte bu kodlama için Türkçe karakter sorununu aşağıda anlatacağım yöntemle çözüyoruz.

Dil dosyanızda , sitenizdeki eklentilerin herhangi bir yerinde yada kullanmış olduğunuz temanın içeriğinde Türkçe karakter varsa utf-8 dil kodlamasında bu farklı karakter olarak algılanacaktır. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanı aşağıdaki tabloda bulunan Türkçe karakterlerin utf-8 karşılığını kopyalarak sitenizdeki Türkçe karakter ile değiştirmeniz gerekiyor.

Örneğin; içeriğinizde “Tasarım” yazısı var diyelim. Bu kelimedeki “ı” harfi utf-8 dilinde tanınmayacaktır. Bu Türkçe karakteri tablodaki karşılığı olan “ı” karakterleri değiştirip “Tasarım” şeklinde yazdığınızda sitenizin görünümünde ve karakter kodlamasında hiçbir sorun yaşamazsınız.

Türkçe Karakter UTF-8 Karşılığı
İ Ä°
ı ı
Ö Ã–
ö ö
Ü Ãœ
ü ü
Ç Ã‡
ç ç
Ğ ÄŸ
ğ ÄŸ
Ş Å
ş ÅŸ

 

Not: Bu değişiklikler yazı içeriğinizde değil, kod sayfalarınızda yapılacaktır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

WordPress’te Yazının Okuma Süresi Nasıl Gösterilir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478