Webbilim.com'da çeşitli içerikler yer almaktadır. Nasıl yapılır, Nasıl içilir v.s. gibi tavsiyelere yer verilmektedir. Kendimiz için güzel gördüğümüz veya olsa iyi olurdu dediğimiz şeyleri sizler için derliyoruz..
Anasayfa / Webmaster / Genel / Türkçe Karakterlerin Utf-8 Karşılığı

Türkçe Karakterlerin Utf-8 Karşılığı

Utf-8 İçin Türkçe Karakter Sorunu

Utf-8 dilinde sıkça yaşanan problemlerden biri karakter sorunu. Elinizdeki mevcut dosyanın karakter setini Türkçe yaptığınızda yada websitenizin hostunu taşıdığınızda sitenizde Türkçe karakterlerin tuhaf şekillerle görüldüğüne tanık olmuşsunuzdur. Hatta bu Türkçe karakter sorunu nedeniyle sitenizi w3.org da validate etmeye çalıştığınızda web sitenizin dil kodlamasının tanınmadığı uyarısını alırsınız. İşte bu kodlama için Türkçe karakter sorununu aşağıda anlatacağım yöntemle çözüyoruz.

Dil dosyanızda , sitenizdeki eklentilerin herhangi bir yerinde yada kullanmış olduğunuz temanın içeriğinde Türkçe karakter varsa utf-8 dil kodlamasında bu farklı karakter olarak algılanacaktır. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanı aşağıdaki tabloda bulunan Türkçe karakterlerin utf-8 karşılığını kopyalarak sitenizdeki Türkçe karakter ile değiştirmeniz gerekiyor.

Örneğin; içeriğinizde “Tasarım” yazısı var diyelim. Bu kelimedeki “ı” harfi utf-8 dilinde tanınmayacaktır. Bu Türkçe karakteri tablodaki karşılığı olan “ı” karakterleri değiştirip “Tasarım” şeklinde yazdığınızda sitenizin görünümünde ve karakter kodlamasında hiçbir sorun yaşamazsınız.

Türkçe Karakter UTF-8 Karşılığı
İ Ä°
ı ı
Ö Ã–
ö ö
Ü Ãœ
ü ü
Ç Ã‡
ç ç
Ğ ÄŸ
ğ ÄŸ
Ş Å
ş ÅŸ

 

Not: Bu değişiklikler yazı içeriğinizde değil, kod sayfalarınızda yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeBBilim.Com