1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Termal Kamera Nedir, Nasıl Çalışır?

Termal Kamera Nedir, Nasıl Çalışır?

Termal Kamera Nasıl Çalışır?
3

Termal kamera 2020 yılında oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Termal kameranın bu denli fazla kullanılmasında Covid-19 virüsünün etkisi çok büyüktür. Bu yazımızda Termal kamera çalışma prensibi ve termal kameranın nasıl çalıştığını inceleyeceğiz.

Termal kamera görüntüleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Gözle görülmeyen IR (ısı) enerjisi teknolojinin de yardımıyla gözler önüne sermektedir. Termal kamera genelde güvenlik amacıyla kullanılmakta lakin farklı amaçlarla da kullanılabilir. Özellikle askeri alanda ısıya güdümlü füze ve gece görüş sistemleri gibi amaçlarla askeri alanda kullanımı önem kazanmıştır.

Termal Kamera Kullanım Amaçları

  • Buhar, basınçlı gaz ve sıcak hava taşıyan sistemlerin kaçak tespitleri için.
  • İletim hatları, aşırı fazla yüklenen enerji bağlantı hatalarının tespiti.
  • Bina, iş merkezlerinin enerji tasarrufunun ölçülmesinde.
  • Su kaçağının tespit edilmesinde.

Termal Kamera İle Virüs Tespiti

Covid-19 virüsünün dünya üzerinde hızlı bir şekilde yayılması insanlara panik havası vermiştir. Termal kamera ile insanların ısı değerleri ölçülerek vakanın pozitif veya negatif olma durumunu kontrol edebilme imkânı vardır. Termal kameraları Devletler havaalanları, otogarlar ve metrolar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlere yerleştirerek vakaya hemen müdahale ederek virüsün yayılma hızını yavaşlatma amacı gütmektedir. Termal kamera virüs tespiti konusunda hızlı bir önlem alma konusunda yardımcı olmaktadır.

Termal Kamera Nedir?

Termal Kamera aslında bildiğiniz 1920’li yıllardaki pozlu kameralara benzemektedir. Tabi ikisinin de kullanım amaçları farklıdır. Termal kamera birçok farklı alanda insanlara hizmet vermektedir. Gelişen dünya ve teknoloji ile termal kameranın harmanlanması insanlara saniyeler içerisinde bilgi aktarmasında faydalı olmaktadır. Termal kamera ile aldığınız bilgilere saniyeler içerisinde erişmeniz mümkündür. Bu açıdan termal kamera insanlar için bilgi çağında bilgi aktarımı konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Termal kamera askeriyeden sağlığa çok geniş yelpazeli bir kullanım alanı sunuyor. Gece görüşü termal kameranın bilinen en büyük özelliklerinden bir tanesidir. Termal kamera insan gözünün göremediği ve algılayamadığı ısıları, ışınları bizlere göstermektedir. IR (ısı) enerjisi bunlara örnek olarak gösterebileceğimiz örneklerden bir tanesidir. Termal kamera günümüz dünyasında insanların vazgeçemediği aletlerden bir tanesidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap