1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. SSD Nedir? SSD Ne İşe Yarar?

SSD Nedir? SSD Ne İşe Yarar?

SSD Ne İşe Yarar?
5

Har diskler haricinde günümüzde karşımıza çıkan ürünlerden bir tanesi de, SSD (Solid-State Drive) olduğunu söyleyebiliriz. SSD diskler, bilgisayarlarda ki verilerin depolanmasında, harddisk aparatlarının yerine daha çok kullanılır hale geldi. Bilgisayarlarda ki olmazsa olmaz parçaların arasında öncelik tabi ki SSD olduğunu söyleyebiliriz. İşletim sisteminin çok hızlı çalışmasına sebep olduğundan dolayı özellikle tercih edilme oranında da doğal olarak artışlar gözleniyor…

SSD Disk Nedir ve Ne İşe Yarar?

Solid-State Drive – SSD nedir, sorusu özellikle bilgisayarlarla, teknoloji kavramlarıyla ilgilenenlerin çok fazla sorduğu soru haline geldi. Teknolojide ki hızlı ilerlemeler, akıl almaz gelişimlerle beraber, verilerin depolanması adına önceden kullanımı söz konusu olan sabit diskler ortadan kalktı… Ortadan kalkan bu sabit disklerin yerine de, SSD’ler geçti…

Günümüzde SSD veri depolama görevi gören aygıtlar için kullanılıyor. SSD kavramları, sabit diskler yerine kullanılmanın dışında birde işletim sisteminde ki hızlı çalışmaya bağlı olarak da gelişiyor. SSD’ler sayesinde uygulamalar çok hızlı yükleniyor ve veri aktarımları da aynı zamanda çok kolay oluyor. SSD’lerde saklanan veriler çok uzun zaman depolanabiliyor. Korunma sağlanarak veriler de daha güvenli depolama alanlarıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor.

SSD Ne İşe Yarar?

SSD(Solid-State Drive), son teknolojiyle donatılan özellikle oyun bilgisayarlarında çok yaygın hale gelmeye başladı. Bu konu o kadar çok ilerledi ki, giriş düzeyi olan dizüstü bilgisayarlarda şuan da SSD görebilirsiniz.

SSD Avantajları Nelerdir?

  • SSD avantajları içerisinde en bilineni, hızlı başlangıç yapması olduğunu söyleyebiliriz.
  • Hızlı şekilde SSD sayesinde veri erişimleri sağlanır.
  • Hareketli bir parça olmadığından dolayı sessiz çalışma olanakları kullanıcıya sağlıyor.
  • Az sayıda enerji tüketimiyle birlikte az ısınmada aynı zamanda sağlıyor.
  • Hareketli parçalardan oluşmadığından daha çok mekanik dayanıklılık sağlanabilir.
  • Normal olan harddiske oranla çok az yer kaplıyor.
  • Okuma ve yazmada çok az hata veriyor.

SSD Nasıl Takılır, Çalışır?

Dizüstü Bilgisayarlarda SSD

Dizüstü bilgisayarlarda SSD takma, SSD çalıştırma genel olarak; 2.5 boyuta sahip SSD kullanımı ile gerçekleşiyor. Eğer SSD hard disk kullanacaksanız, boyutunun bahsettiğimiz oranda olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bilgisayara öncelikle SSD’yi takmadan verileri yedeklemeniz gerekiyor. Bu işlemin sonunda bataryayı çıkarıp, sabit disk üzerinde yer alan kapak vidaları da özenle sökülmelidir… Çerçeve içinde yer alan sabit diskte yuvadan çıkarılması gerekiyor. SSD bahsedilen çerçeve içine yerleştirilmesi gerektiğinden hard diskte çerçeveden çıkarılması gerekiyor. Burada önemli diğer bir husussa, SATA bağlantı noktalarıdır diyebiliriz. Bu konuya çok dikkat ederek, SSD hard diski burada ki çerçeveye sabitlemelisiniz. Sonra ki aşamada da, SSD sürücüsünü mutlaka kızağa yerleştirmek gerekiyor. Arka kapağı kapatıp sonrasında tekrar bilgisayarı başlatmanız gerekiyor.

Masaüstü Bilgisayarlarda SSD

Masaüstü bilgisayarlarda SSD takma, SSD çalıştırma işlemi de, çok farklı yollarla gerçekleşiyor. 3.5 inç boyutlu adaptörle SSD takılıp, çalıştırılabiliyor. SSD, 3.5 inç boyutunda ki adaptör üzerine monte ediliyor. SSD kavramı, adaptöre monte olduktan sonra da dizüstü bilgisayarlarda gerçekleştiği gibi sabit diskin yerine yerleştiriliyor. Arkasından da kapağı kapatılarak, cihazı çalıştırılır duruma getirmek gerekiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap