Sanatçının Gözünden Sanat Nedir ?

Öncelikle herkese sanatlı günler dilerim.

Bugün burda olmamın nedeni size resim sanatı hakkın da bilgi verip az da olsa hayatlarınızın bir noktasına dokunmak. Yazıma öncelikle “SANAT nedir ?” diyerek başlamak istiyorum.
Biliyoruz ki sanat yüzyıllardır var olan ve tarihsel süreçte değişime uğrayan bir olgudur. Sanat duygu,düşünce,fikir,tasarım,hayal gücü gibi duyulardan yararlanarak ortaya sunduğumuz anlatım ve ürün biçimine denir. Tabi tarih boyunca SANAT farklı anlamlar içeriğine bürünüp,farklı bakış açılarıyla betinlenmiştir bu yüzden kesin olarak sanat şudur diyemeyiz. Sanat kendi için de işitsel ve görsel olarak ikiye ayrılır görsel olarak ; heykel,resim işitsel olarak ise ; müzik,edebiyat örnekleri verilebilir.
Peki size şu soruyu sormak istiyorum sanat zanaat mıdır? Bu sorunun cevabı yüzyıllardır tartışılmaktadır ve günümüzde hala konuşulmaktadır. Peki “ZANAAT nedir?” zanaat ; İnsanların maddi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptıkları deneyim,beceri ve ustalık gerektiren iştir. Günümüz de sanat kavramı geniş bir alanı kapsar gastronomi,müzik,aktörlük aslında bunlara bakılırsa hayatımızın bütünün de sanat var diyebiliriz. Fakat malesef ülkemizde sanatla iç içe olan insan oranı az hatta sanatın ülkemizde yeterli değeri almadığı da apaçık ortada.Yüzyıllar önce de Osmanlı Döneminde de sanatın daha yoğun, sanatçıların(ressam) daha gün yüzünde olduğunu görüyoruz ama yıllar geçtikçe sanatın değeri azalmış fark edilse de üstüne düşülmemiştir. Oysaki sanat aşk,hoşgörü,özgürlük,kendini tanıma,yeri geldiğinde tutunacak bi dal,inanma ve hatta terapi bile olabilir. Bu tamamen size sanata nasıl baktığınıza kalmış.Umarım gün geçtikçe sanata olan değer artar ve görmezden gelmeyerek hak ettiği yeri alır.

Unutmayın ki ; Sanat, zevkten çok bir ihtiyaçtır

3 0 0 0 0 0
Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Andromeda Nedir ?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478