Webbilim.com'da çeşitli içerikler yer almaktadır. Nasıl yapılır, Nasıl içilir v.s. gibi tavsiyelere yer verilmektedir. Kendimiz için güzel gördüğümüz veya olsa iyi olurdu dediğimiz şeyleri sizler için derliyoruz..
antalya escort
Anasayfa / Blog / Yeme & İçme / Rom Nasıl İçilir? Çeşitleri Nelerdir?

Rom Nasıl İçilir? Çeşitleri Nelerdir?

Rom Nasıl İçilir? Çeşitleri Nelerdir?

Rom Nedir?
Rom şeker kamışı suyu ya da şeker kamışı melasının mayalandırılıp damıtılmasıyla üretilen bir içki çeşididir. Dilimizde Rom olarak anılan içki, İngilizce Rum, İspanyolca Ron, Fransızca Rhum olarak bilinir. En düşük alkol oranı %38 olup, en çok bilinen çeşidi light rom ve dark rom’dur.

Rom Nerede Üretilir?
Karayip Adaları, Orta Amerika ve Latin Amerika’da rom üretimi ve tüketimi oldukça yaygındır. Üretildikleri yerlere göre rengi ve yapısı değişiklik gösterir. Özellikle Karayipler’de her adanın kendine özgü romu vardır.

Rom Nasıl İçilir

Rom Çeşitleri Nelerdir?

Silver ya da beyaz rom olarak da bilinen light rum, adından da anlaşılacağı gibi berrak ve hafif aromaya sahip; kendine özgü tadı olan rom çeşididir. Çelik depolarda veya sade fıçılarda yıllandırılma süresi 1-3 yıldır. Light rum bilinen birçok kokteylin taban içkisidir. Mojito, Cuba Libre, Mai Tai, Pinecolada gibi kokteyller romla hazırlanır.

Golden rum(altın rom) sarı ya da açık kahve renge sahip, fıçılarda bekletilme süresi light rum’a göre biraz daha uzun, aromalandırılmış rom çeşididir. Genellikle sek içilir.

En çok bilinen diğer rom çeşidi dark rum’dur. Kokusu, aroması ve rengi ile light rum’dan ayırt edilebilir özelliklere sahiptir. 3-8 yıl yakılmış meşe fıçılarda dinlendirildikten sonra şişelenir. Adından da anlaşılacağı gibi dinlendirilme sürelerine ve aromalarına göre rengi sarıdan koyu toprak rengine göre değişiklik gösterir. Siyah romolarak bilinen romlar karamel, baharat, vanilya gibi aromalarla tatlandırılır. Dark rom ve aromalı siyah rom sek içilir.

Rom şişesi oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Farklı şekillerde içilebilir.

Rom Nasıl Servis Edilir?

  • Poor Rum( Sade Rom) : Küçük viski bardağına 4 cl rom koyarak içilir.
  • Rum On The Rocks: On the rocks olarak tabir edilen ağzı açık ve küçük viski bardağına 4 cl. Rom konur. İçine 4-5 parça küp buz atılır.
  • Rum and Water: Viski Tumbler bardağı ya da hacıyatmaz viski bardağına 4 cl rom, 2-3 parça buz konur. İstenen miktara göre şişe suyu ilave edilir. Genellikle İngilizler romu bu şekilde içerler.

İlginizi Çekebilir

Instagram’da Gizli Profili Nasıl Görürüm?

Instagram’da gizli profilleri görmek için birçok yöntem var. Bunları sizler için sıralayacağım. Her yöntem etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 67 = seventy two

WeBBilim.Com