QR Code – Karekod Teknolojisi Nedir?

QR Code teknolojisi nedir?

Öncelikle QR CODE ne anlama gelir bundan bahsetmek istiyorum. QR ismi Quick Response kelimelerinin baş harfleridir.
Quick Response “Çabuk Tepki” anlamına gelmektedir.

QR Code Nedir?

Karekod, Japonya’da 1994 yılında Denso Wave tarafından geliştirilen, iki boyutlu bir koddur. Karekodlar, klasik barkodlardan farklı olarak iki yönde de veri depolayabilen, böylece daha fazla bilgi saklayabilen barkodlardır. … Ancak bunların en bilineni ve kullanılanları QR Kod, DataMatrix Kod ve Aztek Kod’dur.

QR Code Nerelerde Kullanılır?

QR Code yani karekod daha çok fabrikalar, marketler, otomotiv sektörü, ilaç firmaları ve sektörü gibi alanlarda kullanılmaktadır. Karekod teknolojisinin kullanıldığı  alanlardan bazı örnekler:

 • Website tanıtımlarında link bağlantısı verebilirsiniz.
 • Alışveriş ürünlerinde kullanılabilir.
 • Belirli kodlar ile SMS yollamak amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Tabela ve reklamlarda kullanılabilir.
 • Bilet vb belgelerde kullanılabilir.
 • Tanıtım bilgileri için uzun uzun sayfalar yerine karekod kullanılabilir.
 • İlaç küpürlerinde kullanılabilir.
 • Fabrikalarda ve üretim tesislerinde hata tespiti ve parça, ürün izlenmesi için kullanılabilir.

Şimdi ise sosyal medya hesaplarınızı QR kod halinde paylaşabiliyorsunuz. Günümüzde Snapchat, WhatsApp Web gibi uygulamalar bunu kullanmaktadır.

QR Code karekod nedir nerelerde kullanılır ve nasıl oluşturulur?

QR Code Nasıl Oluşturulur?

Karekod oluşturmak oldukça basit olup herkes oluşturabilir.  Karekod oluşturmak için birçok web sitesi ve uygulama bulabilir,  kendi ürünlerinizi, web sayfalarınızı, sosyal medya ağlarınızı karekod haline getirebilir ve paylaşabilirsiniz. Örnek olarak QRStuff veya QR Code Generator isimli sitelerden karekod oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca bu karekodları mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz Karekod okuyucu programlar (QR Droid, Scan vb.)  ile okutabilir, karekodların içeriğini görebilirsiniz. 

Karekod teknolojisinde kullanılan birçok sistem vardır. Ancak bunların en bilineni ve kullanılanları karekod, DataMatrix Kod ve Aztek Kod’dur.  Karekodlar, daha fazla miktarda harf ve sayı barındırabilirken aynı zamanda hızlı bir tarama imkanı sunar. Klasik barkodlara oranla daha kullanışlı olan karekod, birçok yönden diğer kodlardan avantajlıdır. Ayrıca karekod belirli bir seviyeye kadar kirlenme ve bozunmaya rağmen okunabilir.

QR Code’un Olumlu Yanları

Olumlu yanlarını saymakla bitiremeyiz ancak en önemli yanları şu şekilde;

 • QR Code kirlense bile okutulabilir.
 • QR Code hafiften silinse bile okutulabilir.
 • Alelen okunmasını istemediğiniz yazılar veya linkler için kullanılabilir.

QR Code Nasıl Taratılır?

Akıllı telefonu olan herkes kolayca taratabilmektedir. App Store/Play Store gibi platformlarda “QR Code tarayıcı” diyerek kurabilir ve uygulamayı çalıştırıp kamerayı QR Code’un üstüne tutarak taratılabilmektedir.

Avantajları ve Dezavantajları

Karekodlar, ürünler hakkındaki bilgiye ve özelliklere daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşılmasını sağlar.  Ayrıca karekodla verilen ilanlardan, kaç kişinin ilana tepki gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Karekod aracılığı ile ilanı görüntüleyenlerin sayısını öğrenebilir, bilgi veya hizmet isteyen müşterilerinizle hızlı bir şekilde temasa geçebilirsiniz. Pek bir dezavantajı görülmese de Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bazı ürün gruplarında karekod standardı getirmesine özellikle sanayiciler karşı çıkmış,  büyük ek maliyetler yaratacağını savunmuştur. Yaklaşık 1 milyar dolarlık ek maliyet getireceğini ifade eden sanayiiciler, bu uygulamaya sıcak bakmıyor.

1 0 0 0 0 0
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478