1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Portal Nedir?

Portal Nedir?

Portal Ne İşe Yarar
4

İnternet artık herkes tarafından kullanılabilen ve sıklıkla tercih edilen ayrı bir dünya olmaktadır. İnternete bağlanan insanlar, karşılarına çıkan web siteleri dolayısıyla birçok bilgi öğrenmekte, aynı zamanda da pek çok işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. İnsanların kullanımı açısından yayılan ve gelişen internet, kendi çapında ve web siteleri bakımından da her geçen gün gelişmektedir. Her gün birbirinden farklı yeni web siteleri kurulmakta ve bu web siteleri kullanıcılarına farklı alanlarda hizmet vermektedir. Bilgisayar, internet alanlarında iş, eğitim gibi yollar aracılığıyla vakit geçiren bireylerin karşısına portal terimi sıklıkla çıkmaktadır. Bunun yanında internette uzun süre vakit geçiren bireyler de portal terimi ile karşılaşabilmektedir. Bu terim ile karşılaşan bireylerin aklına ilk olarak portal nedir? Sorusu gelmektedir.

Portal Ne Demektir?

Portal terimi, İngilizce kökenli bir sözcük olarak Türkçe diline yerleşmiştir. Portal, büyük kapı anlamına gelmektedir. Web sitelerinde de sıklıkla kullanılan portal terimi web sitelerinin özelliklerini ifade ederken sıklıkla kullanılmaktadır. Portal, tek bir alandan ziyade bir ya da birden çok alanda hizmet verilmesi anlamına gelmektedir. Bu web siteleri için de geçerli olmakta ve bu yönde web siteleri yapılmaktadır. Kurulan her web sitesinin bir amacı ve bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Ancak bazı web siteleri birden fazla amaç ve farklı hedef kitlelerine erişmek amacı ile kurulabilmektedir. Bu amaçla kurulan web siteleri çok amaçlı web siteleri olmakta ve bu sitelerde portal terimi oldukça kullanılmaktadır. Portal nedir sorusuna da bu şekilde cevap bulabiliriz.

Portal Web Siteleri

Web siteleri genel olarak, tek bir gaye altında toplanarak belirli bir hedef doğrultusunda tasarlanmakta ve kurulmaktadır. Bu web sitelerinden her yerde rastlanabilmektedir. İnternet ortamında hizmet veren sitelerin geneli bir amaç doğrultusunda hizmet vermekte ve genel olarak belirli bir hedef kitlesi tarafından kullanılmaktadır. Ancak internet ortamında, internet kullanıcılarının karşısına portal web siteler de gelebilmektedir. Kullanıcılar farkında olmasa da internet ortamında çok sayıda portal web sitesi bulunmaktadır. Portal web siteleri, tek bir alan ve tek bir hizmet ile sınırlı kalmayıp, birden fazla alanda ve konuda kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Portal Web Siteleri Ne İşe Yarar?

İnternet ortamına girmek, yeni bir web sitesi kurmak ya da bir web sitesine sahip olmak isteyen bireyler portal web siteleri ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Genellikle site kurmak isteyen kişiler bu terimle karşılaştıklarında portal web siteleri ne işe yarar? Sorusunu sormakta ve bu soruya cevap aramaktadır. Portal web siteleri diğer web sitelerine oranlar daha fazla kullanım alanı sunmaktadır. Normal bir web sitelerine tek bir server yeterken portal web sitelerinde daha fazla server bulundurmak gerekmektedir. Birçok alanda ve birçok konuda hizmet veren portal siteleri genellikle yeni bir web sitesi oluşturmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Portal web siteleri kullanıcılar açısından da fazlasıyla kullanışlı olmaktadır.

Portal Web Sitesi İçerisinde Neler Barındırır?

Portal web siteleri de diğer web siteleri gibi istedikleri konuları tasarlamakta ve istedikleri alanda hizmet vermekte özgür olmaktadırlar. Portal web siteleri çok sayıda kullanıcı ve üretici açısından tercih edilmektedir. İstenilen farklı konular, bilgi akışları ve farklı hizmetler portal web sitelerinde bir araya getirilmektedir. Sadece konu bakımından değil aynı zamanda farklı web özelliklerini de portal siteler bünyesinde barındırmaktadır. Chat bölümü, konu akışı, arkadaşlık grupları gibi pek çok alanın olduğu ve bu tür işlemlerin yapıldığı web siteleri, portal web sitesi olarak adlandırılmaktadır. Portal web siteleri işlevselliği sebebi ile web site üretmek isteyen bireyler ve firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Portal Web Sitesi Örnekleri

Genellikle oyunların bulunduğu, oynandığı aynı zamanda haber akışının sağlandığı siteler portal web siteleri olarak adlandırılmaktadır. Portal web siteleri, çhat imkanını kullanıcılarına da sunabilmektedir. Portal web sitesi olarak kurulmuş ve hayatına bu şekilde devam eden birçok web sitesi örnekleri bulunmaktadır. Şüphesiz ki bu sitelerden en çok bilineni Yahoo olmaktadır. Yahoo, portal web sitesi olarak kurulmuş ve bu alanda oluşturulmuş en iyi örneklerden biri olmaktadır. Portal web sitelerine bir diğer örnek ise ülkemizde sıklıkla kullanılan Mynet web sitesidir. Mynet web sitesi, oyunlar, haber akışları, kullanıcı yorumları ve chat alanları sunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap