Popüler Blog Konuları – Blog Fikirleri Nelerdir?

Blog Konuları ve Fikirleri

Hangi Konuda Blog Açabilirim ? ¿

Öncelikle söylemeliyim ki günümüzde her konuda blog açılmış durumda ve her geçen gün artmakta. Açacağınız blog’un yeterli trafik almasını istiyorsanız eğer konusunu iyi seçmeniz gerekiyor. Örneğin teknoloji blogu açtığınızı varsayalım; sadece bu konuda araştırma yapanlara hitap etmiş olursunuz. Ayrıca hangi konuda fikrinizin olduğuda çok önemli. Teknoloji hakkında bir bilginiz yoksa eğer teknoloji blogu açmanızda bir fayda görünmüyor demektir.

Blog açma isteğiniz var fakat başarısız olurum diye korkuyorsanız, derhal bu korkudan kurtulmalısınız. Evet bu işi diğerinden daha kaliteli yapacak insanlar var. Belli bir çaba, emek ve kalite anlayışı ile eminim siz de “daha kaliteli yapan” sınıfında olacaksınızdır.. Bir şeye emek verip üretim yapıyorsanız, inanın bana o üretim illa ki karşılığını bulacaktır.

Korkularınızı yenip bu işi sevgiyle emekle yapmaya devam ederseniz kimse sizi başarılı olmaktan alıkoyamaz ve eminim ki çok başarılı bir blog ortaya koyacaksınız.

Bu ön bilgiden sonra sizlere fikir edinebileceğiniz blog konularını sıralamak istiyorum:

1. Seyahat Blogları

Son birkaç yılın en trend blogları genellikle seyahat bloglarıdır. Turistik yerlerin, otellerin, yeme içme ve eğlence mekanlarının anlatıldığı bu bloglar inanın çok para kazanmaktadır. Dünyada birçok kişi çalıştığı işi bırakarak dünyayı gezip, gittikleri yerlerin bilgilerini ve fotoğraflarını bloglarına koyarak çok büyük kitlelere ulaşabiliyor. Daha sonra tatil sitelerinden aldıkları reklamlarla da, eski işlerinden çok daha fazla para kazanılabiliyorlar.

2. Yemek Blogları

Dünyada en çok okunan bir başka blog türü de; yemek bloglarıdır. Ancak bu konuda gerçektende iddialı olmalsınız. Bu konuda rekabet çok üst noktada, dolayısıyla yemek konusunda bir bog açacaksanız mutlaka farklılığa gitmelisiniz. Örnek: 5 TL ile yapılabilecek yemekler, yapılması en basit yemekler… vs.

3. Moda Blogları

En çok para kazanan bloglar hiç kuşkusuz moda bloglarıdır. Reklam alabilme oranınız çok yüksek olacağı gibi mutlaka bir okuyucu kitlesine de ulaşabileceksiniz. Anlattığınız veya tanıttığınız giyisiler birçok kişiye saçma gelse de, illa ki beğenen bir grup insan da olacaktır.

4. Teknoloji Blogları

Teknoloji blogları gerçektende uğraşması çok zor ancak iyi bir çizgi yakaladığınız takdirde size başarının önünü açabilecek bir konu başlığıdır. Teknoloji hakkında devamlı yazacak konular bulmak gerçektende çok geniş bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Eğer böyle bir uzmanlığınız yoksa bu işe hiç kalkışmayın derim. Hergün belki onlarca teknoloji tanıtılıyor eminim yetişmesi çok zor olacaktır..

5. Sosyal Medya

Sosyal medya, özellikle ülkemizde henüz çok iyi kullanılmaya başlanmadı. Dünyanın en çok facebook kullanan 3. ülkesi olabiliriz veya gündem maddemiz Twitter’da top topic olabilir ancak inanın kimse sosyal medya olgusunun detaylarına hakim değil. Sosyal medya araçlarını ve kullanım alanlarını anlatan iyi bir blog hazırlamanız, biraz saabrettikten sonra size inanılmaz bir geri dönüşüm sağlayabilir..

 

Yukarıda açıklamalarıyla listelediğim blog konuları eğer sizin için yeterli değilse bu yazımın kapanışını biraz daha konu başlığı listeleyerek tamamlamak istiyorum 😉

Liste Şeklinde 37 Blog Konusu – Blog Fikri

 1. Hayvan Hakları – Hayvanları Koruma
 2. Davranış Bozuklukları & Hastalıklar
 3. Vücut Geliştirme
 4. Çocuk Eğitimi
 5. Evlilik Sırları
 6. Kariyer & Para
 7. Sağlıklı Beslenme
 8. Kendini Savunma Eğitimi
 9. Fotoğrafçılık
 10. Zayıflama
 11. Organik Beslenme
 12. Gitar / Piyano / Keman Öğrenmek
 13. Araba Tamiri
 14. Ekoturizm
 15. Psikoloji – Sinir Kontrolü, Stres Yönetimi
 16. Pazarlama
 17. Kitap, Sinema, Tiyatro Eleştirileri
 18. Güzellik
 19. Moda
 20. Yiyecek ve İçecek
 21. Oyun
 22. Kişisel Blog
 23. Köpek Eğitimi
 24. Bilgisayar Oyunları – Taktikleri & İpuçları
 25. Başarı
 26. Yelkenli Tekneler & Denizcilik & Denizde yaşam
 27. Hukuk
 28. Basit & Minimal Yaşam İpuçları
 29. Rüzgar Sörfü  & Kiteboarding & Dalgıçlık
 30. Yelken Kanat & Yamaç Paraşütü
 31. Nasıl yapılır? Tavsiyeler..
 32. Mobil Uygulamalar
 33. Alternatif Enerji Kaynakları
 34. Hayat ile İlgili İpuçları
 35. Meslekler & Belirli Meslekleri Yapmak..
 36. Ünlüler hakkında & Yaşamları
 37. Alışveriş Rehberi & Yabancı Sitelerden Nasıl Alışveriş Yapılır?

Tüm konu başlıklarını okudunuz ve bitti ama hala bir fikir edinemediniz! Önce kendinize şu soruyu sorun; ben ne biliyorum? İnsanlara ne öğretebilirim? Bildiğiniz ve bu bildiklerinizi yazıya dökerek öğretebileceğiniz, severek sıkılmadan kaliteli yazılar yazabileceğiniz bir blog konusu seçin. Blok açmak zaten bu olmalı.. İyi bildiğiniz şeyleri insanlara aktarmak, bilgi vermek, öğretmektir..

Korkunuzu yenin ve derhal yazmaya başlayın. Yazdıkca bu işten daha zevk alacaksınız ve siz yazdıkca insanlar bilmediği konuları belki sizden öğrenecek..

Sağlıklı günler arkadaşlar…

 • Site İçi Yorumlar
 • kadir7 ay önce
 • çoğu blog sitesi artık kapanıyor.
  dolardan mı etkilendiler ne anlamadım