İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Oyunlarda Yüksek FPS Alma

Oyunlarda Yüksek FPS Alma

images-28
5

Oyunlarda Yüksek FPS Alma, FPS Çok Düşük, Nasıl Yükseltirim? Bilgisayarda Oyunlar Kasıyor. FPS Nedir?

Bilgisayarınızda oyunlar kasıyor ve FPS değeri çok mu düşük? Peki bunlar neden oluyor? Bunları ele alacağız. Çok güzel ve akıcı bir şekilde oyun oynamanız için FPS değerinizin en az 60 olması gerekmektedir.

FPS Nedir?

FPS açılımı “Frames-per-second” yani saniye başına düşen kare sayısı demektir. Bu soruya verebileceğimiz asık cevap ise; Grafik kartınızın saniye başına vereceği kare sayısı veya monitörünüzün saniye başına göstereceği kare sayısı diyebiliriz. FPS sorunu sadece bilgisayar oynayanların sorunu değil; Telefon oyunları, kamera ve fotoğrafçılık gibi alanlarda da düşüş yapması sorun teşkil edebilmektedir. Yani, FPS denilince aklınıza sadece bilgisayar oyunu gelmesi doğru değildir.

FPS Nasıl Ölçebililirim?

Bir çoğumuz oyun oynarken kasma sorununda şikayetçi fakat FPS değerine bakmak aklına gelmiyor veya nasıl bakacağını bilmiyor. FPS ölçebileceğim bir program var mı? Elbette var, sizler için programları buraya listeliyoruz.

1- Nvidia GeForce Experience

2-Steam

3-Fraps

4-PlayClaw

5-Overwolf

Yukarıda listelemiş olduğumuz programlar sayesinde FPS gösterebilirsiniz. Aynı zamanda size Nvidia GeForce Experience tavsiye ediyoruz, çünkü hem FPS gösterimi hem de FPS yükseltme işleminde kullabilirsiniz.

FPS Neden Düşük? Nasıl Yükseltirim?

Şimdi Gelelim FPS hangi durumlarda ve neden düşeceğine,

1- FPS düşmesinin başlıca sebepleri oyun Grafik ayarlarının bilgisayarınıza göre oransız olmasıdır. Yani bilgisayar özellikleriniz oyunun minimum gereksinimlerini karşılamalıdır. Eğer bilgisayarınız oyunun minimum gereksinimlerini karşılıyorsa, ama siz oyunu çok yüksek grafiklerde oynamaya çalışıyorsanız FPS oranında yine düşüş yaşavaksınız, çünkü bilgisayarınızın özellikleri, oyunun minimum gereksinimleri ile aynıysa bu oyunu yüksek grafiklerde akıcı bir şekilde oynayabileceğiniz anlamına gelmez.

2- Korsan yazılım kullanmamaya dikkat edin, örneklendirecek olursak bir çoğumuz Windows yazılımını satın almıyoruz, 3. Taraf uygulamalarla etkinleştirme yapıyoruz, bu gerçekten FPS oranında ciddi bir düşüşe sebep olacak ve bilgisayarınıza ciddi zararlar verecektir, bunun zararlı için bu konuya bakabilirsiniz.

3- Bilgisayarınız aşırı ısınma yapıyorsa FPS değerinize etki edebilir. Bilgisayarınızın ısınma sebepleri ile ilgili bu konuya bakabilirsiniz.

4- Arkaplanda çalışan uygulamaları kontrol edin, arkaplanda çalışan uygulamalar ekran kartı ve ram üzerinde doluluğa sebep olur, bu nedenle bilgisayarınızın kasmasına, ısınmasına ve dolayısıyla FPS düşüşüne sebep olabilir.

Eğer FPS Düşme sorununuz varsa sizlere yardımcı olabilmemiz adına lütfen yorumlarda belirtiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap