İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Native Mobil Uygulama Nedir?

Native Mobil Uygulama Nedir?

Native Mobil Uygulama Nedir?
4

Native Mobil Uygulama

Günümüzde dijitalleşen dünyanın etkisiyle çok sayıda mobil uygulama ortaya çıkmıştır. Tabiri caizse her gün yeni bir mobil uygulamayla güne başlıyoruz. Bizde bu bağlam da sizlere Native Mobil uygulama nedir hakkında bilgiler vereceğiz.

Tasarımcıların uygulamaları tasarlarken kullandıkları dile, Native Mobil uygulama adını veriyoruz. Çok fazla ve ayrıntılı özellikleri olan uygulamalar geliştirmeyi düşünüyorsanız o zaman mutlaka Native mobil uygulamayı tercih etmenizi öneriyoruz. Sadece tek yazılım tabanında mobil uygulama geliştirilmesi diye tanımlayabiliriz. Kısacası; hazırlanması yapılan uygulamalar, tek işletim sistemine has oluyor. Sonucunda da sistemin sunmuş olduğu bütün avantajlardan da yararlanılabiliyor. Native Mobil uygulama sayesinde hem donanımsal ve yazılımsal tüm özellikleri de kullanabilirsiniz.

Native Mobil Uygulamanın Özellikleri Nelerdir?

Native Mobil uygulama özellikleri arasında en bilineni, manuel olmasıdır. Bu durum aslında uygulamanın çok zahmetli olmasına yol açıyor. WordPress tabanına ait web sitesiyle özgün halde sıfırdan hazırlanan web sitesinin arasında aslında önemli derecede farklar olduğunu söyleyebiliriz. Yani hali hazırda şekilde ki cihazlarda olan yazılımlardan yararlanmak söz konusu oluyor. Aynı zamanda Native Mobil uygulama sayesinde verilerde uzaktan depolanabiliyor. Ayrıca bu mobil uygulamanın en büyük özelliğiyse, kullanıcılarına çok fazla kullanıcı deneyimleri sunmasıdır.

Native Mobil Uygulamanın Avantajları

Kullanıcı deneyiminin hızlı olduğu Native Mobil uygulama, avantajlarıyla da adından çok fazla söz ettiriyor. Çok fazla avantajı olan bu uygulama, profesyonelliğiyle de aynı zamanda dikkat çekiyor. Markalaşma ve kullanıcı memnuniyetlerinin artması gibi konularda ön plana çıkan bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Native Mobil uygulamanın diğer avantajlarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeniklere çok çabuk adapte olan yapısı vardır.
  • Diğer uygulama tiplerine göre daha güvenli yapısı vardır.
  • Yoğun ve zengin şablon yapıları vardır.
  • Native mobil uygulamada, rakiplerine oranla 3 katlı ürünler görüntüleniyor.
  • Native mobil uygulama ile cihazlarda; hızlı, güvenli, istikrarlı olan çalışmalar gerçekleşebiliyor.
Native Mobil Uygulama Avantajları Nelerdir?
Native Mobil Uygulama

Native Mobil Uygulama Dezavantajları

Native Mobil uygulamanın avantajları olduğu kadar tabi ki doğal olarak dezavantajları da olması normaldir… İlk olarak her platform için mutlaka yeni ve özel kod almanız gerekiyor. Çünkü farklı işletim sisteminde ki uygulamalar, diğerlerinde çalışmıyor. İşletim sistemlerinde, kendileriyle özgünleşmiş uygulamaların teker teker hayata geçirilmesi gerekiyor. Özellikle yeni işletim sistemine adapte edilmesi geliştiricinin oldukça zordur diyebiliriz. Bu durum birbiriyle farklı işletim sistemlerine uzak kalan, fazladan geliştiricilere ihtiyaç duyulmasını sağlıyor. Native Mobil uygulamanın en önemli dezavantajıysa, maliyetlerinin yüksek olmasıdır diyebiliriz.

Neden Native Mobil Uygulama Tercih Edilmeli?

Native Mobil uygulama tercih edilmesinin önemli sebepleri bulunuyor. Bu önemli sebeplerden en bilineniyse şudur: Bilindiği üzere dijitalleşmiş dünyada erişim hızları çok önem arz ediyor. Kullanıcılar, özellikle ziyaret ettikleri web sitesinin yavaş yüklenmesinden dolayı o siteyi hemen terk ediyorlar. Tabi ki bu durumda gelir ve kitle kayıplarına maalesef yol açıyor. Eğer hızlı görüntülemeyle ilgili destekler devreye alınırsa böyle olumsuzluklarında önüne kolayca geçebilirsiniz.

Benzeri arızaların oluşması da yine milyonların indirdiği uygulama açısından da yüksek gelir kayıplarının oluşmasına neden oluyor. Eğer mevzu bahis büyük kitleyse o zaman mobil cihazlardan yüksek oranlarda yararlanılması gerekiyor. Özellikle yenilikçi olan teknolojilerden yararlanmakta son derece önemlidir… Yeni piyasaya sunulan mobil aygıtlarla sorunsuz işlevlerin gerçekleşmesi de yine hayati önem taşıyor. İşte tüm bu etkenleri tümüyle Native Mobil uygulama kullanıcılarına sunuyor.

Hybrid Uygulama İle Native Mobil Uygulama Farkları

Konuyla alakalı olarak net yargı vermek çok doğru olmaz. Native Mobil uygulama geliştirme, maliyet açısından çok olabiliyor. Çünkü tek işletim sistemiyle hareket ettiği için diğer sitemlerde ki uygulamalar geliştirileceğinde de tekrar kod yazılması gerekiyor. Geliştirme süreleriyse, ihtiyaçla doğru orantılıdır… Uzayabilir de kısalabilir de bu durum tamamen geliştiricilere bağlıdır.

Hybrid ile Native Mobil uygulamaları karşılaştırıldığındaysa; Hybrid Mobil uygulamalar daha öne çıkıyor. Nedeniyse; tüm işletim sistemlerine uygun olmasıdır. Uygulamaların geliştirme dilleri açısından da yine iki uygulamada önemli farklar vardır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap