1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mini LED Nedir, Nasıl Çalışır?

Mini LED Nedir, Nasıl Çalışır?

Mini Led Teknolojisi
3

Son zamanlarda Mini LED teknolojisi adından çok fazla söz ettiriyor. Özellikle LCD ekranlarda çok iyi performans sergileyen Mini LED teknolojisinin en ayırt edici özelliğiyse, LED’te ki arka ışıkların boyutuyla, sayısı olduğunu söyleyebiliriz.

Mini LED Nedir?

Akıllı telefonlarda olmazsa olmaz donanımlar içerisinde, ekranlar çok fazla ön plana çıkıyor. Son dönemlerde özellikleri detaylı incelediğimizde, ekran teknolojisiyle ilgili çok büyük gelişmelerin yaşandığını söyleyebiliriz. Özellikle küçücük ekran boyutunun 4K ekran çözünürlüğünde olması bu alanın ne kadar çok geliştiğini gösteriyor.

Mini LED ekran; QLED TV ve normal LED TV’ler içerisinde ki LED TV ailesine mensup olarak üretilmiştir. Mini LED ekran; normal LED’lere kıyasla gelişen kontrast oranlarıyla ve oldukça derin olan siyahları temsil eden yepyeni ekran teknolojisidir diyebiliriz. Normal LED’lere oranlara isminden daha iyi anlayacağınız üzere Mini LED ekranlar daha küçük oluyor. Küçük ifadesini burada TV için değil LED diyotları için kullandığımızı belirtebiliriz. Özellikle 0.2 mm’den aşağı oranlarda ki diyotlar genel olarak, Mini LED sınıfı içerisinde yer alıyor. Bunları normal LCD aydınlatmak için kullanabilirsiniz. Mini LED’lerin model üretimleri çok ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Panel özelliğine göre büyüklüğü daha iyi belli oluyor. Mini LED’lerin masrafları da aynı zamanda büyüktür diyebiliriz.

Mini LED Nasıl Çalışır?

Mini LED ekran teknolojisi yukarıda da belirttiğimiz üzere; QLED TV’lerle normal LED TV’leri içerisinde barındıran LED TV ailesindendir… Mini LED ekranlarda da diğer TV’lerde ki gibi formüller kullanılıyor. LED arka ışığının, LCD matrisiyle birlikte bir dizi renklerin filtresinden geçmesiyle ana parlaklık kaynağı sağlanmış oluyor. Bu sonuçla birlikte ekran kullanıcılarına da son görüntüler yansıtılmış oluyor.

Mini LED ekran teknolojisinde; ayrı şekilde LED’lerin boyutları büyük ölçülerde küçültülüp sonrasında çok sayıda LED kullanımları gerçekleşir. Bu durumun en büyük sebebiyse; çok iyi parlaklık, kontrast ve tabi ki daha da iyi siyah seviyelere sahip görüntünün oluşmasıdır.

Çok küçük LED’ler, daha da geniş koleksiyonlarla; Mini LED ekranlar büyük oranlarda yerel karartma üzerinde kontrolleri sağlayabiliyorlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap