İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Linux İşletim Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Linux İşletim Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Linux İşletim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
4

Linux işletim sistemi, günümüzün teknolojisinde ortaya koyulan imkânlar neticesinde yazılım bakımından önemli merkezde bulunuyor. Tek bilgisayarlarda Linux işletim sistemini görmeniz mümkün değil… Farklı farklı çok sayıda elektronik cihazların işletim sistemleri içerisinde de, Linux kavramı görülüyor. Cihazların sahip oldukları temel tüm özellikler işlevsellik kazandırılması açısından çok önem arz ediyor. Özellikle işletim sistemleri içerisinde bilgisayarların özelliklerinin çeşitlerinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu ara yüz ve yazılım çeşitleri şunlardır: Linux, Microsoft Windows ve macOS X…

Linux Nedir?

Bilgisayar işletim sistemlerinde ki temel parça olarak geçen çekirdek yazılımlarına, Linux adını veriyoruz. Serbest şekilde dağılma özelliği olan, çok göreve sahip kullanıcılardan oluşan UNIX’in türevi Linux günümüzdeyse en çok bilişim uzmanlarınca tercih yapılıyor. Ücretsiz dağıtımının yanında birde açık kaynak kodlarıyla da aynı zamanda kullanılan Linux, kullanıcılarca tekraren programlanıp, geliştirilmeyi de sağlıyor.

Linux işletim sistemi, hiçbir maliyete kesinlikle tabi tutulmuyor. PC ve IBM gibi uyumlu bilgisayarlarda başta olmak üzere çok çeşitli cihazlarda rahatça kullanılabiliyor. Linux gelişimi, dünyada ki tüm internet kullanıcıları için önem arz ediyor. Özellikle bu durum sayesinde de, sistemde ki oluşabilen tüm hatalar tespit edilerek düzeltilebiliyor. Linux’ta ki bu gelişim sistemleriyse, bahsettiğimiz bu özelliğin ardından evrimsel hale geliyor.

Linux Özellikleri Nedir?

Linux işletim sistemi özellikleri içerisinde, açık kaynak koda sahip olması hayati önem taşıyor. Onun yanında tamamıyla ücretsiz olup çok az ücretlerde satın alınabilmesi de önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu durumlar kullanıcıya önemli avantajlar sağlıyor. Linux işletim sisteminin ücretsiz olmasında ki en büyük yaklaşım, işletimle ilgili sistemde ki kullanılan programlarında aynı zamanda bedava olmasını sağlıyor. Ayrıyeten Linux işletim sistemi, sistem hatalarında güçlü yazılım olmasıyla da dikkat çekiyor.

Linux işletim sistemi çökme gibi sorunlarla kolay kolay karşılaşılmaması da, tercih nedenlerini Linux’un daha da artırıyor.

Birkaç tane programları aynı zamanda çalıştırdığınız takdirde dahi Linux bilgisayarınızı sorun çıkarmadan çalıştırılmasına olanak veriyor. Sistem hatalarının önlenmesinde de özellikle çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Linux aynı zamanda; hesap cetvelleri, yazı editörleri, veri tabanları tarzında çok ihtiyacı da gideriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap