Sıradaki içerik:

En Güzel Nargile Aromaları Hangileridir?

e
sv

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi Nedir? Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

Ülkemizin kanayan yarası haline gelen trafik kazaları pek çok can aldı ve kurallara uyulmaması, dikkatli olunmaması halinde can almaya da devam edecek. Trafik kazalarına sürücü, yaya, araç ya da yol sebep olmaktadır. Sürücü hataları bunların arasında en sık karşılaştığımız durumdur. Yol ve hava durumuna karşı tedbir almamak da sürücüden kaynaklı kaza sebeplerindendir. Tedbirsiz ve dikkatsiz bir sürücü sakatlıklara, maddi kayıplara ve hatta ölümlere yol açabilecek kazalara sebebiyet vermektedir. Kış lastiği de hava şartlarına göre alınacak önlemlerden biridir.

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi Nedir?

 Kış lastiğinin araçlar için önemi nedir?

Kış lastiği sanıldığı gibi sadece kış yağdığında değil hava sıcaklığı 7 santigrat derecenin altına düştüğü zamanlarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Sürüş güvenliği için oldukça önemli olan bu konuda tüm vatandaşların duyarlı olması gerekmektedir. Kış lastiğine geçilmesi gereken dönem geldiğinde herkes bu kurala uymalı ve kimsenin canını tehlikeye atmamalıdır. Her bir can, lastik değişimi fiyatından çok daha değerlidir. Gizli buzlanma veya görünür buzlanmalarda kış lastiği yaz lastiğine göre daha fazla yola tutunmakta ve aracın kaymasını önlemektedir. Yaz lastiğine göre farklı şekilde üretilen kış lastikleri oldukça iyi bir yol tutuş özelliğine sahiptir. Kış lastiklerindeki diş derinliği, girinti ve çıkıntılar olası kaymalarda lastiğin yola daha sağlam tutunacağı biçimde özel olarak tasarlanmıştır.

Kış lastikleri sadece kaymayı önlemez. Bunun yanında yağmur ve çamur sularına aracın batmamasını sağlar. Ayrıca karlı bir havada fren tutuş mesafesinde yaz lastiklerine göre oldukça iyidirler. Kış lastiklerinizin dördünün de aynı marka olmasına özen göstermelisiniz. Lastikler farklı olduğunda aracın savrulma durumu ortaya çıkacaktır. Yaz lastiklerini değiştirip yerine kar yani kış lastiklerini takmak için kar yağmasını beklemeye gerek yoktur. Hava sıcaklığının düşmeye başladığı Ekim-Kasım aylarında lastiklerinizi değiştirebilirsiniz. Kaza oranlarına bakıldığında kış aylarında yaza göre daha fazla kaza gerçekleşmektedir. Bu durumda kış lastiklerinin önemi daha da artmaktadır. Devlet tarafından denetime tabi tutulmuştur. Her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Kış lastiği takmama cezası – 2020 YILI

2020 yılı kış lastiği takmama cezası ne kadar?

Kurala uymayanlar için 2019 yılında 625 lira olarak belirlenen ceza, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere 776 liraya yükseltildi. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellendi.

Kış lastiklerindeki diş derinliği en az ne kadar olmalıdır?

Kış lastiklerindeki diş derinliği en az ne kadar olmalıdır?

Avrupa yasaları gereği lastiğin çevresi boyunca sırtlar en az 1,6 mm derinlikte olmalıdır. 1,6 mm derinlik altındaki lastiklerin değiştirilmesi gerekiyor. Kış lastikleri için firmalar minimum 4 mm sırt derinliğini önermektedir. Bu boyut değişiklik gösterebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Anonim7 ay önce
  • şu korona başımızdan bi gitsinde valla yazın bile kış lastiği ile gezebilirim

  • ahmet9 ay önce
  • bu cezalar olmasa kimse lastik falan değiştirmez kardeşim

    • Hasan Uçar8 ay önce
    • Çok haklısınız güvenliğimiz için dikkat etmemiz gerekiyor.