İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İnternet
 3. İnfografik Nedir? Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

İnfografik Nedir? Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

İnfografik Nasıl Kullanılır?
9

İnfografik nedir? Kelime anlamıyla Information graphic; çeşitli verilerin kullanıcılara grafik şeklinde sunulup kolayca anlaşılmasını sağlayan dosya türü olarak karşımıza çıkıyor. İnfografik sayesinde; karmakarışık bilgiler karşımıza anlaşılır tarzda ve eğlenceli grafiklerle çıkıyor.

İnfografik Nedir?

Karmaşık çeşitli verilerin anlaşılır tarzda, grafik destekli sunumlar ile hazırlanmasına infografik adını veriyoruz. Oldukça büyük sunumlar için kullanılan çok kolay yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; bir konu hakkında detaylı araştırma yapacaksınız. Yani bu araştırmanızda; rakamlar, örnekler, istatistikler ve veriler olacak…  Bunların tümünü ayrı ayrı sayfalarda sunumlara ekleyip anlatmak yerine infografiği kullanarak hızlı şekilde bilgi aktarımları yapmanız mümkündür…

Her konunun temalarında infografik yapılabilir çünkü infografiğin kesinlikle sınırlaması yoktur. Metro istasyon haritalarında, hava durumunda, trafik kurallarında, satış istatistikleri gibi çok fazla bilgilerin sunumunda infografikten yararlanılıyor.

İnfografik Ne İşe Yarar?

İnfografik kavramının ne işe yaradığını şöyle sıralayabiliriz:

 • İnfografikler insanların her daim ilgisini çekerek meraklarının giderilmesini sağlar.
 • Anlatımlar infografikler sayesinde çok eğlenceli olur. Özellikle istatistikler ve grafikler…
 • İnografik, görsel anlatımlara yer verdiği için sunumlarınızda çok eğlenceli, anlaşılır olur.
 • Kalabalık, karışık ve sıkıcı halde ki bilgileri de sadeleştirip, sizlerin gözlerinizin yorulmasını engeller.
 • Uzun ve yazılı anlatımlı sunumların bilindiği üzere kişilerin aklında kalma oranları az olduğunu söyleyebiliriz. Konu ilgi çekici olsa dahi kişinin aklında yine de hiçbir bilgi kalmaz. Fakat o karmaşık veriler için infografik kullanıldığında, şekiller sayesinde kalıcılık artar.
İnfografik Nasıl Kullanılır?
İnfografik Nedir?

İnfografik Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde infografik kavramı kullanımı; ilk gazetelerde sonrasında dergilerde ve gazetelerde başlamıştır. İnografik tasarımları; gazete, reklam, rapor içeriği, sunum, ekonomi haberleri gibi pek çok alanda kullanılıyor. İnografik tasarımlar; bir bilgiyi anlatmak adına ilgi çeken reklamlarla, posterlerle ve broşürlerle hazırlanıyor. Böylece bilginin aktarımı sadeleştiği için anlanması da çok kolaylaşıyor. Özellikle karmakarışık bilgilerin aktarılmasında infografik çok büyük görev yapıyor. Ülkemizde bilindiği üzere okuma oranları çok düşük, okumayı çok seven bir millet değiliz. O yüzden infografik tasarımların ülkemizde önemli yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Tipografi Nedir? Nasıl Kullanılır? Neden Önemlidir?

İnfografik Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnfografik yapımında, hayal gücünü kullanmak çok önemlidir… Fikir aklınızdayken çok muhteşem olabilir fakat bu fikri grafiğe döktüğünüz takdirde pek de aynı muhteşemliği göremeyebilirsiniz. İlk olarak infografik tasarımlarda, amacınızı çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Hayalinizde ki infografiğin hedefi nedir, kapsamını ve insanlara vermek istediğiniz mesajı gibi etkenleri çok iyi kafanızda tasarlamanız gerekiyor. Grafikten önce infografi de anatomisini işin çözmeniz gerekiyor.

Yukarıda ki etkenleri kafanızda oluşturduktan sonra artık inografiği oluşturmaya başlayabilirsiniz. Grafik programlarıyla ya da Adobe Photoshop aracılığıyla infografik yapmada ki ilk aşamayı düzenlemeyi yani yapabilirsiniz. İnfografik tasarımda ki en büyük amaç; çok sayfaların olduğu bilgilerin sadeleştirmesidir. Bu nedenle kesinlikle karmaşık veri oluşturmamaya dikkat etmelisiniz. İçeriklere, veri kaynaklarına, görsel öğelere ve istatistiksel bilgilere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Koymuş olduğunuz ögelerin hangi amaçlara, firmalara ve kişilere yapıldığını ayrıca ana temayı da mutlaka göz önünde tutmanız gerekiyor.

İnfografik tasarımlar yaparken şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Önemli noktaların belirlenmesi: Konu seçimi yapıldıktan sonra konunun içinde önem arz eden hususları belirleyip, infografik açıdan ilginç verilerin seçimini yapmanız gerekiyor.
 • Hikâye-Konu seçimi: İnfografik tasarım yapacaksanız eğer ilk olarak; konunun ve hikâyenin seçilmesi gerekiyor. Çünkü infografik tasarım o konunun üzerinden yapılıyor.
 • Basit kolay anlaşılır grafiklere yer verin: İnografik oluşumunda, grafiklerin kaliteli ve anlaşılmasının kolay olması çok önemlidir… Böylelikle, oluşturmuş olduğunuz inografiğin okunurluğu da, popülerliği de artar.
 • Son defa kontrol etmeniz gerekiyor: İnografiğin tasarımı bittikten sonra son defa kontrol etmeniz gerekiyor. Özellikle yazım ve bilgi yanlışlarının olmamasına özen göstermelisiniz.

İnfografik Tasarım Örnekleri

İnfografik tasarım örnekleri, çok fazladır diyebiliriz. İletilmesini istediğiniz mesaj amacına, bilginin akışına ve kullanılan nesnelerin türlerine göre infografiklerin sınıflandırılması yapılıyor. İnografikler bazen çok fazla kategori içine dahil olabiliyor. Burada ki en önemli konu; infografik formatı halinde ki verinin görselleştirmesi yapılırken arzu edilen hedefe ulaşması olduğunu söyleyebiliriz. İnografik örneklerini şu şekilde belirtebiliriz:

 • Grafik İnfografik: Bilginin görselleştirilmesi amacıyla grafik kullanılıyor. Açıklama ve vurgu yapmak amacıyla; şekiller, simgeler ve renkler kullanılır.
 • Bilgilendirici İnfografik: Diğer infografik örneklerine kıyasla ortalamaüzerinde metin kullanımıyla ayırt ediliyor. Genellikle bu örnekte, kelimeler çok fazla görev yapıyor.
 • Karşılaştırmalı İnfografik: İki ya da üstü olay, ürün, birey, fikir ve konum aralarında ki benzerliklerle farklılıkları inceliyor.
 • Zaman Çizelgeli İnfografik: Eylemlerle, olayların kronolojik olarak sıralamasında önemli rol oynuyor. Ürünlerin gelişimleri, tarihsel eğilimlerini gösterebilmek adına kullanılıyor.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap