İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Imdb’de En Yüksek Puanlı Filmler

Imdb’de En Yüksek Puanlı Filmler

90dd79bb-2657-4255-9436-d7b554830cdf
6

Esaretin Bedeli (THE SHAWSHANK REDEMPTION) IMDB 9.5

Imdb'de En Yüksek Puanlı Filmler

Oscar ödül töreninde 7 dalda aday gösterilmesine rağmen hiçbir ödül alamayan film her şeye rağmen ımdb puanı 9.5 ile en yüksek filmdir. Stephen King’in öyküsünden uyarlanmış ve filmin senaryosunu Stephen King ve Frank Darabont yazmıştır. Darabont filmin aynı zamanda yönetmenidir. Başrolleri Morgan Freeman ile Tim Robbins’in paylaştığı film 1994 yapımı Amerikan yapımı dram türünde olan en efsane filmlerden biridir. 10 Mart 1995 gösterime girdiği tarihtir. Film masum olduğunu iddia eden Andy Dufresne’nin karısını ve sevgilisini öldürmesi ile suçlanıp hapishanede 20 yıl geçirmesini konu alır. (izlememiş olanlar olabilir diye neredeyse hiçbir spoiler vermeden yazmaya çalıştım bir eksiğim varsa kusuruma bakmayın)

KARA ŞÖVALYE (THE DARK KNIGHT) IMDB 9.3

Imdb'de En Yüksek Puanlı Filmler

Oscar ödül töreninde 8 dalda aday olup 2 dalda ödülü alan bence şuan izlediğimiz süper kahraman ve süper kötü filmlerinin devamlılığını sürdürmesinde çok büyük bir öneme sahip her açıdan mükemmele çok yakın bir film KARA ŞÖVALYE (THE DARK KNİGHT) filmin yönetmeni Christopher Nolan’dır. Senaryosunu Christopher Nolan ve kardeşi Jonathan Nolan yazmıştır. Hikayesini ise David S. Goyer oluşturmuştur. Christian Bale’in oynadığı batman karakterinin Heath Ledger’in oynadığı joker karakteri ile olan hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak savaşmasını konu alan film izlerken normalde kötü karakter olan jokerin haklı olabileceğini düşündüren her sahnesi adeta bir tabloyu andıran film çok çarpıcı diyaloglara ve onları destekleyen müziklerle birlikte usta oyuncuların ellerinde parlıyor. 25 Temmuz 2008 yılında çıkan film izleyicinin çok karmaşık duygular beslemesine ve kendi kendine” NEDEN BU KADAR CİDDİSİN SEN (WHY SO SERİOUS)” repliğini tekrarlayarak filmi ve hayatın farklı bir penceresi sorgulamasını sağlıyor. Bu şaheser film ımdb’de 9 puan alarak listeye ikinci sıradan giriş yapıyor.

BABA (THE GODFATHER) IMDB 9.2

Imdb'de En Yüksek Puanlı Filmler

Mario Puzo’nun yazdığı aynı isimli kitaptan uyarlamadır. Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı filmin yönetmeni Francis Ford Coppola’dır. İkinci dünya savaşının sonu ile 10 yıl sonrası (1945-1955)arasında geçen BABA (THE GODFATHER) 11 dalda aday olduğu Oscar’dan üç ödül alarak ayrılmıştır. 1972 yılında yapılan film ABD’de 15 Mart 1972 yılında vizyona girerken Türkiye’de 2 Kasım 1973 yılında vizyona girmiştir. New York’ta yaşayan İtalyan mafya ailesinin hayatını konu alan film bazı kaynaklarda ımdb puanına göre 2. sırada gösteriliyor ama ımdb gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde kendisini 3. sırada gösteriyor o yüzden Carleone ailesinin hayatının anlatıldığı bu eşsiz filmi 3. sırada alarak listemize eklemiş bulunmaktayız.

BABA 2 (THE GODFATHER 2) IMDB 9.0

Imdb'de En Yüksek Puanlı Filmler

3.sırayı ayırdığımız efsanenin devamı olan BABA 2 (THE GODFATHER 2) 11 dalda aday olduğu Oscar’dan 6 ödülle birlikte ayrılmıştır. İlk filmden iki yıl sonra çekilen film Mario Puzo ve Francis Ford Coppola’nın yazdığı senaryoyla beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmi ilk filmde olduğu gibi yine Francis Ford Coppola yönetmiştir. Michael Carleone’nin çok güç kazanması ve aynı zamandaailesini korumaya çalışmasıyla birlikte zekasının üstüne ailesinin imparatorluğunu yönetecek kadar acımasızlığı kazanır. Kazandıkları ondan mutluluğunu götürecektir. Yapım yılı 1974 olan film ABD’de 12 Aralık 1974’de vizyona girerken edindiğim bilgilere göre (eğer yanlışım varsa kusuruma bakmayın lütfen) 30 Kasım 1990’da vizyona girmiştir. Bu efsane film ımdb 9.0 ile listemize 4. sıradan girmiştir

DÖVÜŞ KULÜBÜ (FİGHT CLUB) IMDB 8.9

Imdb'de En Yüksek Puanlı Filmler

Chuck Palahniuk tarafından yazılmış aynı isimli kitaptan uyarlanmış olan DÖVÜŞ KULÜBÜ (FİGHT CLUB) başrollerini Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonhem Carter paylaşmıştır. David Fincher tarafından yönetilen film 1999 yılında yapılmıştır. Filmin senaryosu Jim Uhls tarafından yazılmıştır. Hiç Oscar ödülü olmayan film bence Oscarın bir şeyin ifade etmediğini kanıtlamaya adaydır. Hayatı tekdüze ilerleyen hiç arkadaşı olmayan kendisini hasta insanların bulunduğu topluluklarda rahatlatması ile başlayan film bu ortamlarda sürekli bulunan ve onun gibi olduğunu fark ettiği Marla ile tanışmasıyla olaylar biraz daha değişir. Daha sonra karşısına Tyler Durden’ın çıkması ile her şey karmaşıklaşır ve biz sanki o anlar yaşıyor gibi filmin içine çekiliriz. Daha fazla hakkında konuşursam kulübün 1.kuralını çiğneyeceğimden dolayı susmayı tercih ederken bu eşsiz film 8.9 ımdb puanı ile listenin 5. sırasında bulunmaktadır.

Gerek internetten gerek kendi bilgilerimizle hazırladığımız bu yazıları umarım beğenirsiniz. Eğer bir yanlışımız varsa kusurumuza bakmayın ve yanlışlarımızı bizimle paylaşarak kendimizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz iyi okumalar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap