1. Ana Sayfa
  2. Film ve Dizi
  3. Hollywood Sinema Sektöründe Muhtemelen Bilmediğiniz 14 İlginç Bilgi

Hollywood Sinema Sektöründe Muhtemelen Bilmediğiniz 14 İlginç Bilgi


Superman II filminden bir kare. Clark Kent yayın yönetmeninin ofisine girmek üzere. Camdaki afişi farkettiniz mi Sarı zeminin üzerinde kırmızı harflerle aynen şöyle yazıyor Daha iyisi olamaz.

1. Superman II filminden bir kare. Clark Kent yayın yönetmeninin ofisine girmek üzere. Camdaki afişi farkettiniz mi? Sarı zeminin üzerinde kırmızı harflerle aynen şöyle yazıyor: “Daha iyisi olamaz.”
Bu sahneyi birçok kişi farketmişti ama tam anlamıyla sırrını çözen olmamıştı. Derken Cengiz Semercioğlu köşesinde bunu yazdı. Meğer bu slogan, ‘grissini’si(uzun ince kıtır ekmek çubuklar) ile ünlü olan Arı Bisküvileri’ne aitmiş.

Bu gözle baktığınızda aslında afişte ARI’nın R’sinin ve Bisküvileri’nin “sk” kısmının net bir şekilde okunduğunu görüyorsunuz.

1980 yapımı Superman II’de böyle bir afiş olması ilginç. Ama ondan da ilginci, Arı Bisküvileri’nin patronları bundan haberdar değilmiş. Cengiz Semercioğlu sayesinde öğrenmişler.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Jack Nicholson, babası tarafından küçük yaşta terk edildikten sonra annesi tarafından büyütülmüştür ve annesi garip bir kararla yıllarca kendisini ablası olarak tanıtmıştır.

2. Jack Nicholson, babası tarafından küçük yaşta terk edildikten sonra annesi tarafından büyütülmüştür ve annesi garip bir kararla yıllarca kendisini ablası olarak tanıtmıştır.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Thomas Edison'un elinde bulundurduğu birçok sinema patent hakkının ihlali ve avukatların takibinden kaçmak için gerektiğinde kaçabilecekleri Meksika sınırındaki bölgeye yerleşip film çekimlerinin burada yoğunlaşarak şimdiki devasa Holywood endüstrisini oluşturmuş

3. Thomas Edison’un elinde bulundurduğu birçok sinema patent hakkının ihlali ve avukatların takibinden kaçmak için gerektiğinde kaçabilecekleri Meksika sınırındaki bölgeye yerleşip film çekimlerinin burada yoğunlaşarak şimdiki devasa Holywood endüstrisini oluşturmuş

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

"Star Wars"taki ışın kılıcının sesi nasıl oluşturulmuştur? Bir film projektörü gürültüsü ile arkası sökülmüş bir televizyona yaklaştırılmış mikrofonun kaydettiği ses karıştırılarak yapılmıştır.

4. “Star Wars”taki ışın kılıcının sesi nasıl oluşturulmuştur? Bir film projektörü gürültüsü ile arkası sökülmüş bir televizyona yaklaştırılmış mikrofonun kaydettiği ses karıştırılarak yapılmıştır.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

"Esaretin Bedeli"nde Brooks'un kargasını bir kurtçukla beslediği sahneleri hatırlarsınız. Bakın bu sahne aslında nasılmış.. Brooks'un kargasını bir kurtçukla beslemesine ASPCA (Filmlerde hayvan haklarının ihlal edilip edilmediğini gözleyen kuruluş) itiraz etmiş. ASPCA gözlemcisi huzurunda doğal yollarla ölmüş bir kurt bulunmuş ancak karga bu kurtu yemeyi reddetmiş. Kurt şekli verilmiş bir et parçası ile sorun çözülmüş.

5. “Esaretin Bedeli”nde Brooks’un kargasını bir kurtçukla beslediği sahneleri hatırlarsınız. Bakın bu sahne aslında nasılmış.. Brooks’un kargasını bir kurtçukla beslemesine ASPCA (Filmlerde hayvan haklarının ihlal edilip edilmediğini gözleyen kuruluş) itiraz etmiş. ASPCA gözlemcisi huzurunda doğal yollarla ölmüş bir kurt bulunmuş ancak karga bu kurtu yemeyi reddetmiş. Kurt şekli verilmiş bir et parçası ile sorun çözülmüş.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Johnny Depp'i sinema dünyasına kazandıran isim ünlü aktör Nicholas Cage'dir.

6. Johnny Depp’i sinema dünyasına kazandıran isim ünlü aktör Nicholas Cage’dir.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Brandon Lee, The Crow(Karga) filminin çekimlerinde bir sahnede kuru sıkı olması gereken tabancada gerçek mermilerin bulunması sonucu yaşama veda etmiştir. Olay, Lee'nin evlenmesine yalnızca iki hafta kala meydana gelmiştir. Ailesi ve nişanlısı, Brandon Lee anısına filmin yayınlanmasını istemişlerdir. Aynı zamanda Bruce Lee'nin oğludur.

7. Brandon Lee, The Crow(Karga) filminin çekimlerinde bir sahnede kuru sıkı olması gereken tabancada gerçek mermilerin bulunması sonucu yaşama veda etmiştir. Olay, Lee’nin evlenmesine yalnızca iki hafta kala meydana gelmiştir. Ailesi ve nişanlısı, Brandon Lee anısına filmin yayınlanmasını istemişlerdir. Aynı zamanda Bruce Lee’nin oğludur.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Baba(The Godfather) filmini çekmesi için önce yönetmen Sergio Leone'ye(İyi, Kötü Ve Çirkin - Bir Zamanlar Batıda - Bir Zamanlar Amerika'da) teklif götürülmüş, aşırı mafya içeriği dolayısıyla filmi çekmeyi reddetmiştir.

8. Baba(The Godfather) filmini çekmesi için önce yönetmen Sergio Leone’ye(İyi, Kötü Ve Çirkin – Bir Zamanlar Batıda – Bir Zamanlar Amerika’da) teklif götürülmüş, aşırı mafya içeriği dolayısıyla filmi çekmeyi reddetmiştir.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Chistopher Nolan'ın en sevdiği 10 film arasında 1964 yapımı konusu Türkiye'de geçen "Topkapi" de vardır.

9. Chistopher Nolan’ın en sevdiği 10 film arasında 1964 yapımı konusu Türkiye’de geçen “Topkapi” de vardır.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Geleceğe Dönüş serisinin ilk filminde Marty McFly 1955 yılına, anne-babasının gençlik yıllarına gider. Annesi, Marty'ye aşık olur. Bu fikrin yanlış anlaşılacağı düşüncesiyle film, birçok yapım şirketinin kapısından dönmüştür.

10. Geleceğe Dönüş serisinin ilk filminde Marty McFly 1955 yılına, anne-babasının gençlik yıllarına gider. Annesi, Marty’ye aşık olur. Bu fikrin yanlış anlaşılacağı düşüncesiyle film, birçok yapım şirketinin kapısından dönmüştür.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

filmde kullanılan zaman makinesi DeLorean yerine ilk başlarda 'buzdolabı' düşünülmüş. Bunun çocuklar üzerinde ölümcül hatalara sebebiyet verebileceği düşüncesiyle vazgeçilmiştir.

11. Filmde kullanılan zaman makinesi DeLorean yerine ilk başlarda ‘buzdolabı’ düşünülmüş. Bunun çocuklar üzerinde ölümcül hatalara sebebiyet verebileceği düşüncesiyle vazgeçilmiştir.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

İlk kez kendi resmi sitesi kurulan film 1994 yapımı Stargate(Yıldız Geçidi)'tir.

12. İlk kez kendi resmi sitesi kurulan film 1994 yapımı Stargate(Yıldız Geçidi)’tir.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

1997 yılında Komplo Teorisi filminde ABD Başkanı Türkiye'yi ziyaret ettiğinde 7.3 şiddetinde yapay bir deprem oluşturulacağı senaryosu işlenmiştir. İki yıl sonraysa o acı depremi maalesef yaşadık.

13. 1997 yılında Komplo Teorisi filminde ABD Başkanı Türkiye’yi ziyaret ettiğinde 7.3 şiddetinde yapay bir deprem oluşturulacağı senaryosu işlenmiştir. İki yıl sonraysa o acı depremi maalesef yaşadık.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Bildiğiniz gibi final sahnesinde Asya'nın tercihi Cemşit oluyor. Türkan Şoray halkın İlyas'ı tercih etmesini isteyeceğini söyleyerek tercihin değiştirilmesi için yönetmen Atıf Yılmaz'a ciddi anlamda ısrar etmiş. Tabi Atıf Yılmaz da romana sadık kalarak çok konuşulan o sahneye imza atmış.

14. Bildiğiniz gibi Al Yazmalım filminin final sahnesinde Asya’nın tercihi Cemşit oluyor. Türkan Şoray halkın İlyas’ı tercih etmesini isteyeceğini söyleyerek tercihin değiştirilmesi için yönetmen Atıf Yılmaz’a ciddi anlamda ısrar etmiş. Tabi Atıf Yılmaz da romana sadık kalarak çok konuşulan o sahneye imza atmış.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap