Google’dan “iyi reklam – kötü reklam” açıklaması

Google, reklam sektöründe yer alan profesyonellerin sık sık ‘’Reklamın iyisi, kötüsü olur mu?’’ sorularına ve tartışmalarına karşılık yayınladığı reklam politikalarıyla yeni bir boyut kazandırdı ve tavrını ortaya koydu. Dünyanın en büyük dijital reklam platformu Google’ın konuyla ilgili tavrı net: ‘’Reklamın kötüsü olur, ama bizde değil!’’

Reklamverenlerin, dijital platformlarda daha özgür reklam yapabileceklerine dair bir algısı olsa da durum pek de sanıldığı gibi değil. Dijital mecraların da birçok reklam paylaşım kuralı ve sınırlamaları var; tıpkı geleneksel mecralarda olduğu gibi. Öyle ki; Google sadece geçtiğimiz yıl reklamcılık politikalarını ihlal eden 2.3 milyar reklamı yasakladıklarını açıkladı.

Her gün 6 milyon reklam yasaklanıyor

Google Sürdürülebilir Reklamlar Direktörü Scott Spencer’ın açıklamalarına göre, her gün 6 milyon reklam yasaklanıyor. Bu yasakların temel sebebi de internet kullanıcılarının, dijital paylaşım ekosisteminde kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak ve hem kullanıcılar hem de reklamverenler için sürdürülebilirliği korumak. Çünkü arama motorlarının hedef kitle seçmek gibi bir lüksü yok. Kapı herkes için her daim açık olmalı.

31 yeni reklam politikası duyuruldu

İnternet kullanıcılarını yanıltıcı ve uygunsuz reklamlardan koruyarak web’i daha iyi bir yer haline getirmeyi hedefleyen Google, reklam yayınlarıyla ilgili 31 yeni politikasını da açıkladı. Yeni politikalarla alkol, uyuşturucu, şiddet, pornografik içerikli yayınlar daha sıkı bir denetime giriyor. Ayrıca markalar için haksız rekabet ortamı oluşturabilecek içerikler ve ihlaller de mercek altında tutuluyor.

1 milyon reklamverenin hesabı feshedildi

Reklam politikalarıyla uyuşmayan içeriklerin kaynaklarını tespit eden Google, uyarılara ve engellemelere rağmen ihlalleri sürdüren 1 milyon reklamveren hesabını da feshettiğini açıkladı. 734.000 yayıncı ve uygulama geliştiricisi Google reklam ağından ayrıştırıldı ve reklamlar yaklaşık 1.5 milyon uygulamadan tamamen kaldırıldı. Ayrıca, yayınlar 28 milyon sayfadan da temizlendi. Buna rağmen, ‘’kötü reklam’’ içerikleri konusunda ısrarcı olan kullanıcılar için takip devam ediyor. Çünkü aynı kullanıcılar, farklı hesaplar oluşturarak buldukları her açığı değerlendirmeye çalışıyor.

Çevrimiçi reklamlar Avrupa Birliği’nin de sıkı takibinde

Çevrimiçi reklamcılık kuralları ve denetimi bizzat Google’ın kendisi için de geçerli. Avrupa Birliği Rekabet Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, geçtiğimiz günlerde Google’ın AdSense kaynaklarını kullanarak web sitelerinde bulunduğunu ve rekabet kurallarını ‘kendi lehine’ alt üst ettiğini resmen açıklamıştı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avrupa Birliği yetkilileri, Google’ın gerçek dışı seçenekler oluşturarak ve çeşitliliği azaltarak pazardaki rekabeti kısıtladığını ifade etti. Avrupa Komisyonu, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in gelirlerinin onda biri seviyesinde bir para cezasının Google için aktif hale getirilebileceğini belirtiyor. Bu da Google’a önümüzdeki hafta 13 milyar dolara yakın bir ceza kesilmesi anlamına geliyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Google AdSense Otomatik Reklamın Avantajları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478