İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google Chrome 67 Dikkat Çekici Yenilikleriyle Göz Dolduruyor

Google Chrome 67 Dikkat Çekici Yenilikleriyle Göz Dolduruyor

Google Chrome 67 Dikkat Çekici Yenilikleriyle Göz Dolduruyor
6

İnternet devi Google, bugün popüler internet tarayıcısı Chrome‘un uzun süredir betası süren 67. sürümünü kullanıma sundu. Yeni sürümü dikkate değer yenilikleri beraberinde getiriyor.

Windows, Mac ve Linux için kullanıma çıkan Chrome 67, bünyesinde özellikle geliştiricilere yönelik özellikler barındırıyor. Baktığımız zaman ilk olarak artık tarayıcı mobil ve masaüstü cihazların sensörlerinden yararlanabiliyor. Generic Sensor API ile gelen bu destek, uygulamalar gibi internet sitelerinin de ivmeölçer ve jiroskop gibi yerleşik sensörlerden veri almasına imkan tanıyor. Bu sayede tarayıcı tabanlı gelişmiş oyunların ya da dijital pusulaların mümkün olacağı belirtiliyor. Betada gördüğümüz bir diğer yenilik ise WebXR API desteği. WebVR’ın üzerine gelen bu destek, telefonlarda ve masaüstünde artırılmış gerçeklik içeriklerinin önünü açıyor. Mevcut VR altyapısının üzerine AR’ı ekleyen destek, tarayıcı üzerinde yapılabilecekleri artırıyor. Bu sayede farklı başlıklarda dahi ortak VR deneyimi elde edilebiliyor. Buna ek olarak sıkı emoji kullanıcılarını çok memnun edecek yeni emoji kısayol sistemi de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu sayede emoji girmek için tuş kombinasyonu ezberlemek gerekmiyor. Sağ tuşla açılan “emoji” menüsünden kolayca istenilen emoji seçilebiliyor. Sürümün Android ve Chrome OS versiyonları ise yakında kullanıma çıkıyor.

 

Google, Chrome 66 sürümüyle bunları getirmişti

Chrome 66, ilk olarak otomatik oynatma sorununu çözmüştü. Biliyorsunuz artık tarayıcı bir sayfada yer alan ve otomatik şekilde oynatılan video ya da sesli içerikleri engelliyor. Daha önce her site için elle yapılması gereken kapatma işlemi, artık standart olarak kapalı geliyor. Yeni sürümde ayrıca kayıtlı parolalar tarayıcının dışarısına çıkartabiliyor. Böylelikle internet siteleri için kaydedilen parolalar CSV dosyası olarak alınabiliyor.

Son sürüm olan Chrome 67 ‘ye buradan ulaşabilirsiniz..

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap