İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Google Chrome 0-Day Hatası Nedir? Nasıl Önlem Alınmalı?

Google Chrome 0-Day Hatası Nedir? Nasıl Önlem Alınmalı?

Google Chorome 0-Day Hatası Çözümü
5

İnternet dünyasıyla yakından ilgilenen kişilerin bildiği üzere, Google Chrome devamlı güncellemelerin olduğu tarayıcıların en başında geliyor. Dolayısıyla güncellemeler de, Google Chrome 0-Day hatası gibi sorunları da beraberinde getirdi… Hem masaüstü hem de mobil sürümünde devamlı güncellemeler oluşturan tarayıcılar, son dönemde Google Chrome 78 sürümüyle gündemde olmayı başardı…

Bütün platformlar adına yayını olan yeni sürüm, özellikle karanlık mod tarzında işlevsel özellikleriyle öne çıkıyor. Ancak maalesef güncelleme bir takım hatalarında oluşmasına sebep oldu. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, bu hataların en başında Google Chrome 0-Day hatası geliyor.

Google Chrome 0-Day Hatası Nedir?

Google Chrome 0-Day hatası, diğer hata türleriyle karşılaştırıldığında oldukça kritik şekilde değerlendiriliyor. Aynı zamanda bu bahsettiğimiz hata ciddi güvenlik açıkları oluşturuyor. Hatta bilgisayarınızı kötü hedef olarak dahi görüyor.

Google Chrome 0-Day Sorunu

Google Chrome 0-Day sorunu aslında belleğin bozulmasıyla ilgili sorun olarak karşımıza çıkıyor. Aslında bellekte olan verilerin bozulmasına veya değiştirilmesini de olumsuz yönde etkiliyor. Belleğin bozulmasıyla birlikte, tarayıcı kontrolleri de aynı zamanda değişiyor.

Herhangi casus yazılımlarla kullanıcıların bilgisayarlarına uzaktan erişimi hackerlar sağlıyor. Aynı zamanda hatanın oluşmasına neden olan bellek bozulmasından da yararlanarak, tarayıcıların kontrollerini ele alıyorlar. Böylelikle kullanıcıların yetkilerini de artırıyorlar. Ayrıca tarayıcıların üzerinden de, kullanıcılar kötü amacı olan sitelere yönlendiriliyor. Açıkçası bilgisayarınız birden bire savunmasız oluyor.

Google Chrome 0-Day Hatası Nedir? Nasıl Önlem Alınmalı?
Chrome 0-Day Hatası Nedir ve Çözümü

Google Chrome 0-Day Sorununun Çözümü Nasıldır?

İlk Kaspersky Lab ekibince keşfedilerek, güvenlik açığının olduğu bu hatayla ilgili kapsamlı açıklama kesinlikle yapılmadı. Açıkçası hacklenen ve olumsuz şekilde bu durumdan etkilenen kullanıcıların varlığı hakkında kesin bilgi yok. Google Chrome 0-Day sorunu ile detaylar kesin olarak açıklanmıyor. Çünkü hatadan kesinlikle yararlanılması engelleniyor. Ancak Google tam şekilde sorunu çözme taraftarı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de detaylı şekilde paylaşım olmuyor. Açıktan etkilenilmemesi içinde Google Chrome kullanıcıları, tarayıcılarını mutlaka güncellemeleri gerekiyor. Zaten hata ortaya çıkar çıkmaz Google, konuyla alakalı çalışmalara da hız verdi.

Google Chrome, “78.0.3904. 87” şeklinde düzenleme güncelleyip yayın yaptı. Ayrıca kullanıcılardan da, belirtilen bu sürümün yüklenmesi istendi. Güncellemeyle birlikte hatanın ortadan kalktığı da görülüyor. Kısacası güncellemenin arkasından, Google Chrome 0-Day hatası çözüme kavuşturulmuş oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap