İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google Allo Kapatılıyor

Google Allo Kapatılıyor

Google Allo Kapatılıyor
5

Google’ın 2016 yılında büyük umutlarla piyasaya sunduğu mesajlaşma uygulaması Allo için yolun sonuna gelindi. Teknoloji devinin diğer birçok projesi gibi Google Allo uygulaması da maalesef tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alıyor.

Google Allo Kapatılıyor

Allo ile ilgili bir açıklama yapan Google, mesajlaşma uygulamasının 2019 yılının Mart ayında kapatılacağını açıkladı.

2016 yılının Mayıs ayında Google’ın yeni bir mesajlaşma uygulaması ile karşımıza çıktığını sizlere aktardığımız Allo adındaki mesajlaşma uygulaması sade ve kullanışlı bir arayüze sahip olsa da geniş kitlelere ulaşmayı asla başaramadı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise Allo’ya dair çalışmalarını şimdilik askıya alan Google, Allo üzerinde çalışan ekibi ise Android Messages departmanına aktarmıştı.

Google Allo için veda vakti!

Google’ın 2016 yılında kullanıma sunduğu Duo ve Allo uygulamaları için beklenti oldukça yüksekti. Hatta Google Asistan ilk olarak Google Allo üzerinde kullanıma sunulmuş ve yetenekleri arttırılmıştı.

Ancak uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcılar mesajların iletilmemesi ve Google Asistan’ın çalışmaması gibi sorunlarla karşılaşması üzerine üzücü duyuru Google tarafından yapıldı. Bütün Android cihazlarında iyi bir varsayılan mesajlaşma uygulaması sunmayı hedeflediklerini belirten Google, SMS’in yerini sağlamlaştırmak, grup konuşmalarını kolaylaştırma ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların kolayla gönderilebilmesi gibi yeniliklerin peşinde olduklarını açıkladı.

Bu doğrultuda artık Allo’ya olan desteklerini kestiklerini belirten teknoloji devi tüm dikkatlerini artık “Mesajlar” uygulamasına vereceklerini duyurdu. Mart 2019itibariyle uygulamanın fişini çekecek olan Google, bu zamana kadarda uygulamanın sorunsuz olarak kullanılabileceğini belirtti.

Ayrıca Google Allo üzerinde önemli mesajları olanlar içinde bunları yedeklemeleri için küçük bir yönerge sundu. Mesajlarını kaydetmek isteyenlerin, Chat > Export yolunu izleyerek tüm bilgilerini istedikleri yerlerde depolayabilmeleri sağlanmış. Böylece uygulama kapandıktan sonra da mesajlar ve mesajlardaki önemli bilgiler ulaşılabilir halde olacak.

Şansını RCS ile deneyecek

Allo yerine SMS’in yerini alması beklenen RCS (Rich Communication Services) teknolojisine sahip ve Android cihazlar arasında kullanılabilecek bir SMS standardı üzerinde çalışacak olan Google, RCS teknolojisini Android Messages uygulamasına dahil etmeyi planlıyor.

Mesajlaşma uygulamaları konusunda oldukça kötü bir şöhrete sahip olan Google, RCS (Rich Communication Services) ile bu durumu değiştirmeyi hedefliyor. Son olarak Allo ile aynı dönemde tanıtılan görüntülü görüşme uygulaması olan Duo‘nun kullanılmaya devam edeceğini de ekleyelim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ne var ne yok kapatıyor bu ara fazla geldi heralde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.