İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır?

FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır?

FTP Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?
4

Ftp nedir ve nasıl kullanılır? File Transfer Protocol kısacası FTP ağ protokolü, istemci bilgisayarıyla birlikte bilgisayar ağından sunucuya dosyaların gönderilmesini sağlıyor. “Dosya Aktarımı Protokolü”  olarak bilinen FTP;  iki adet cihaz arasında geçen dosya aktarımlarının sağlanabilmesi adına geliştirilmiştir. FTP sayesinde, bilgisayarın birinden başka bilgisayara veya server arasında geçen veri aktarımlarıyla ilgili bağlantıları sağlıyor. Bu işlemleri kaliteli aynı zamanda da hızlı yapmak içinse çok kaliteli FTP programlarını tercih etmeniz gerekiyor.

FTP Özellikleri Nelerdir?

Dosya Aktarım Protokolü diye tabir edilen FTP’nin belirli özellikleri vardır. Bunlar bilindiği takdirde, çok iyi avantajların sağlanacağını söyleyebiliriz. Öncelikle karşıda ki bilgisayara bağlanabilmek adına; kullanıcı ismiyle, şifre ve sunucu adresi gerekiyor. Veri aktarımını eğer ki aynı olan cihaz içinde yapacaksanız; şifreli dosyayla birlikte kullanıcı ismi ve şifre yeterli oluyor.  Cihaz içinde ki tüm kullanıcılar adına dosyaya erişim olanakları sağlanıyorsa bunlar, Anonymous FTP(Anonim FTP) olarak adlandırılıyor. FTP’de varsayılan portsa genel olarak 21 diye geçiyor.

FTP ağ protokolü bağlanması içinde en kolay, etkili yolsa; FTP programlarının kullanılması olduğunu söyleyebiliriz. FTP’ye bağlanabilmek için kesinlikle internete bağlı olmak gerekiyor. İnternet bağlantısının olmadığı yerde; dosyaları alma veya gönderme işlemleri de başarısız oluyor. Bazı firmalarsa kendilerine ait panelleri kullanıp, öyle FTP’ye bağlanabilme fırsatı yakalıyorlar; ancak bu yoldan ziyade FTP programlarının kullanılması daha doğrudur…

FTP Yapımında Nelere İhtiyaç Duyulur?

  • Bağlanılacak olan bilgisayarın internetinin adresine,
  • Bağlanılacak bilgisayarlarda ki dosyalara ulaşabilmek adına istenilen hesapla alakalı kullanıcı numaralarına ve şifrelerine
  • İnternet erişimi sağlanan ve üzerinde de FTP yazılımı yer alan bilgisayar olması gerekiyor.
  • Bağlanılacak bilgisayarda, aynı zamanda FTP protokol komutlarına yorum yapacak, çalışır durumda ki FTP sitesi gerekiyor.

FTP Nasıl Kullanılıyor?

FTP ağ protokolü; Windows bilgisayarlarda ki yer alan DOS konsoluyla veya macOS ve Linux bilgisayarlarında ki Terminal uygulamalarından kullanılıyor. FTP ağ protokolünün Terminal uygulamalarından kullanılma şekliyse; komut satırıyla oluyor. Ayrıca bu iş amacıyla geliştirilen WS FTP Pro ve Filezilla uygulamalarıyla da işlemler gerçekleşebiliyor. Bu protokolle beraber; doküman, dosya ve müzik tarzında çeşitli dosya değişimlerini de yapmak mümkündür… Tek dosyanın transferinde dahi FTP, HTTP’ye göre çok hızlı çalışıyor diyebiliriz. Eğer düzgün kullanılırsa, büyük dosya transferlerinde dahi kolay işlem yapılmış oluyor.

FTP yazılımı sayesinde; dizinler oluşturulur, kaldırılır ve dosyalarda liste haline getirilebilir. Fakat bunun için işlem olacak sunucuya bağlanabilmek adına; oluşturulan kullanıcı ismiyle, şifrenin girilmesi gerekiyor. Anonim FTP sunucuları diye tabir edilen programlarsa;  bu tarz anahtarlara kesinlikle ihtiyaç duymadan, özellikle ücretsiz dağıtım yapılan açık kaynaklarla ilgili yazılımları kullanıyorlar. Böyle sunuculara erişebilmek adına, “pub” adlı dizine gidilmesi gerekiyor. Hatta dosyalarda genel olarak böyle bir dizinde yer alıyor. İstenilen tüm dosyaları buradan indirmek böylelikle mümkün oluyor. Transfer işlemlerinin çoğunluğu HTPP üzerinden yapılır fakat bankacılık ve internet sitesiyle ilgili işlemlerde çoğunlukla FTP ağ protokolü kullanılıyor. FTP aslında HTPP’ye göre çok eski protokol olarak biliniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap