1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. FPS Oyunları İçin Tick Rate Ne İşe Yarar

FPS Oyunları İçin Tick Rate Ne İşe Yarar

Tick Rate Nedir?
7

Tick Rate kavramı, FPS oyunlarında çok önemli bir yere sahiptir… Çok kişiyle oynanan oyunlarda, mutlaka Tick Rate değeri bulunması gerekiyor. Değerle birlikte oyuncular, oyunla ilgili pek çok bilgiye de sahip olabiliyorlar. Özellikle oyuncular; oyunun mekaniğiyle, teknik yönleriyle ilgili çok fazla bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Nişan alınması, izlemesi gibi konularda oyunlar için çok önem arz ediyor.

Tick Rate Nedir?

Bir sunucu üzerinden saniye başı yenileme hızlarının gösterildiği değerlere, Tick Rate adını veriyoruz. Tick Rate değeri üzerinde ki orana göre, sunucu da verileri saniye başı şeklinde o kadar işliyor. Örneğin; 76 Tick Rate değere sahip sunucu, 1 saniye içinde 76 veri paketini işleme alıyor. Karşıda ki oyuncunun görülmesi, ateş edilmesi aynı zamanda da oyuncunun hareket ettirilmesi tarzında ki çoğu işlem, sunucuya ait veri bankasına gönderiliyor. Gönderilme işlemi, çok kısa zaman diliminin içinde yapılıyor. Sunucu da tüm bu bilgileri işleme alarak sizlere gösteriyor.

Tick Rate Ne İşe Yarar?

Bomba atmak, adım atmak ve ateş etmek gibi pek çok unsur sunucuya küçük saniyeler içinde yollanacak bilgi paketleri olduğunu söyleyebiliriz. Sunucunun bu işlemleri hangi hızda işlediğini görebilmek adına da mutlaka, Tick Rate değerleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Tick Rate ile bir FPS sunucusunun seriliği de belirlenebilir. Resmi bir Valve sunucuları genel olarak 64 Tick Rate oranından oluşuyor. Bu da her saniyede 64 defa yenilenmesi anlamına geliyor.

Tick Rate Neden Önemlidir?

Rekabet bazlı oyunlarda, zaman çok önem teşkil ediyor. Saniyelerin inanılmaz öneme sahip olduğu maçların özellikle sunucuları, teknik anlamda güçlü olmalıdır. Böylelikle oyunun kaderini de önemli ölçüde yön verilmiş olur. Örneğin; rakibe tepkinin verilmesi, bomba kurulum süreciyle karakter vurulması tarzında ki hususlar saniyeler içinde ki yaşanan olayları işliyor. Sunucu bu işlemleri bizzat hızlı şekilde işliyor.

FPS Oyunları İçin Tick Rate Değerleri Nelerdir?

CS: GO Tick Rate Değerleri Nedir?

  • CS: GO FACEIT Sunularında; 128 Tick Rate
  • CS: GO Resmi Rekabetçi Sunucularda; 64 Tick Rate
  • CS: GO ESEA Sunucularındaysa; 128 Tick Rate değerleri vardır.

Valve resmi CS:GO sunucu değeri, 64 Tick Rate olmasından dolayı günümüzde devamlı eleştiri alıyor. Rekabet oyuncuları tarafından da hantal görülerek, her saniyede 64 defa veri işlemi yapılıyor.

Tick Rate değerleri kapsamında; ESEA ve FACEIT tarzı rekabetçi sunucularda, 128 tick rate oranından oluşuyorlar. Bu oran oyunun akıcılığını ifade ediyor.

Valorant Tick Rate Değerleri Nedir?

  • Valorant: resmi rekabetçi sunucularıysa; 128 Tick Rate’de oluşuyor.

Akıcılığıyla dikkat çeken bu oyunda, tepki verilme şansı da son derece yüksektir… Ayrıca rekabet faktörü açısından da çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Call Of Duty:  Modern Warfare Tick Rate Değerleri Nedir?

  • COD özel oyunlar: 12 Tick Rate değerine sahiptir.
  • COD multiplayer lobileriyse; 22 Tick Rate değerinden oluşuyor.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap