Excel Çalışma Sayfası Nasıl Şifrelenir?

exel

Exel’de sayfa şifreleme, sayfa koruma olarak geçmektedir. Çalışma kitabı veya excel sayfalarını koruma altına alabilirsiniz. Protect sheet olarak da bildiğimiz Excel Sayfa korumasında kazara bozulmalara karşı alınacak bir önlem olarak diyebiliriz.

İnternet’de arattığınız da onlarca excel şifre kırıcı yazılımları bulabilirsiniz çok çabuk kırılacağı için önemli şifrelerinizi buralarda saklamayınız. Excel Sayfa koruma sadece tablo, formüllerin bozulmasını engellemek için koruma altına alınacağını söyledikten sonra excel sayfa koruması nasıl şifrelenir bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

sayfayı korumak için sayfa numarası veya isim verdiğiniz sayfa aralığının üzerine geliyoruz ve fare ile sağ tuş yapıyoruz, “Sayfayı Koru…” yazan yere tıklayarak işleme devam ediyoruz.

Sayfayı koru penceresinde hiç bir değişiklik yapmadan parola giriyoruz ve tamam dedikten sonra Parolayı Onayla penceresine yine aynı parolayı girdiğimizde excel sayfa koruması aktif hale gelecektir.

korumalı hale gelen sayfada tüm kısayol butonları pasif hale gelecektir, hiç bir buton çalışmayacaktır. Böylece korumaya alınan excel sayfasında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Sayfa korumasını kaldırmak için yine koruma verdiğiniz gibi sayfanın üzerine gelerek fare ile sağ tuş ile sayfa korumasını kaldır ile girdiğiniz parola girmek sureti ile sayfa korumasını kaldırabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar 😉

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478