İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Evde Ders Çalışma Teknikleri (En Etkili 5 Yöntem)

Evde Ders Çalışma Teknikleri (En Etkili 5 Yöntem)

Evde Ders Çalışma Taktikleri
6

Evde ders çalışma teknikleri son zamanlarda en çok ihtiyacımız olan konulardan birisi. Evde ders çalışma okulda ki gibi olmadığından dolayı biraz daha zor bir durum oluyor. Çünkü insan bir türlü evdeyken derslere adapte olamıyor. O yüzden evde ders çalışmayla ilgili kesinlikle doğru teknikleri bilmek gerekiyor. İnsanların öğrencilik dönemleri, gelecekte ki yapı taşlarını oluşturuyor. Bu yüzden verimli, etkili evde ders çalışma tekniklerinin önemi daha da artıyor.

Doğru Evde Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Amacın belirlenmesi

Başarıyı elde etmek istiyorsanız öncelikle; amacınızın net, açık olması gerekiyor. Açık şekilde amacınızı belirledikten sonra da başaracağınıza kesin olarak inanmalısınız. Amaçlarınız sayesinde çalışmaya başlarsınız, sonuçta çalışmalarınızın bir meyvesi olarak ortaya çıkar. Amaçlarınız doğrultusunda, evde ders çalışma teknikleri belirlenip ardından da uygun planları yapmalısınız. Planın yapımında; hangi sürelerde ders çalışmanız gerektiğini, dinlemeye ayıracağınız zaman ve uyku saatlerini de aynı zamanda çok iyi belirlemelisiniz.

Planlarınızı; Güne, Haftaya ve Dönemlere Göre Yapınız

Hedefe ulaşmada ve zamanın etkili kullanılmasında; güne, haftaya ve dönemlere göre planların yapılması önem arz ediyor. Çalışmanız gereken konuların bitim tarihlerini çok iyi belirlemelisiniz. Tabi ki konuların bitim tarihlerini belirleme işini verim almak adına önceden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Konuları son zamana bırakırsanız; hem veriminiz düşer hem de çok fazla strese girersiniz. O yüzden uyguladığınız evde ders çalışma teknikleri başarılı olması adına mutlaka planlarınızı doğru yapmanız gerekiyor.

Ders Çalışma Verimi Düşüren Etkenlerden Uzak Durun

Evde ders çalışmasını engelleyen en büyük sebeplerden biri, dikkati dağıtacak etkenlerin çok fazla olmasıdır. Örneğin; odanın ısısı, telefonunuzun yanınızda olması, televizyon vs. Doğru şekilde evde ders çalışma teknikleri uygulayabilmek adına, dikkatinizi dağıtan tüm unsurları ortadan kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Ders çalıştığınız ortamı dikkatinizi dağıtmayacak şekilde düzenlemelisiniz. Ayrıca ders çalışırken ortamınızın iyi havalandırılmış olmasına da özen göstermelisiniz.

Evde Ders Çalışma Teknikleri
Evde Ders Çalışma Taktikleri

Kendinizi ödüllendirin

Ödüllendirme sistemi de kişinin; evde ders çalışma teknikleri açısından motive olup harekete geçmesini sağlar. Örneğin; 2 konu bitirip arkasından konuyla ilgili testleri çözüp, sevdiğiniz kurabiyeyle çay saati keyifli şekilde yapabilirsiniz.

Çalıştığınız Yerleri Mantıklı Şekilde Parçalara Bölün

Bütün bir kitabı tek oturma da çalışmak sıkıcı olur ve asla verim alınmaz. Evde ders çalışma teknikleri uygularken de okulda öğretmenlerin yaptığı gibi; kitabı bölümlere ayırabilirsiniz. Hatta bölümlere ayırdıktan sonra ilgi çeken kısımlara daha çok odaklanmalısınız.

Evde Ders Çalışma Tekniklerindeki Püf Noktalar

  • Mola vererek derse odaklanmayı artırabilirsiniz. Dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz anda çalışmanıza ara verip, o anda dikkatinizi tekrar toparlamayı sağlamalısınız. Örneğin; kahve yapıp içebilirsiniz ya da balkona çıkıp hava alabilirsiniz…
  • Kısa kısa sınavlar hazırlayıp kendinizi denemelisiniz. Yaptığınız sınavı kontrol ederek durumunuzu değerlendirmelisiniz.
  • Ders notlarını okuyarak sonra onları kapatıp bakmadan anladıklarınızı yazmalısınız. Yazma işlemi bittikten sonra notlarınıza bakıp kaçırdığınız hususları kontrol etmelisiniz.
  • Evde ders çalışma teknikleri etkili olması adına; beyin gelişimize ve tükettiğiniz gıdalara da dikkat etmelisiniz.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap