İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Emziren annelerin kahve içmesi ne kadar güvenli?

Emziren annelerin kahve içmesi ne kadar güvenli?


Kafein, bazı bitkilerde bulunan ve merkezi sinir sisteminiz için bir uyarıcı görevi gören bir bileşiktir. Bu aslında bizler için sağlıklı bir tüketim ancak emziren annelerin kafein tüketmesi güvenli mi?

Kahve, çay ve diğer kafeinli içecekler uykusuz kalan anneler için enerji artışı sağlıyor ancak, bu içeceklerin çok fazla içilmesinin hem anneler hem de bebekleri için olumsuz etkileri olabilir. İşte emzirme döneminde olanlar için kafein tüketimi hakkında en detaylı bilgiler.

Emzirme döneminde kafein hakkında bilmeniz gerekenler.

Kafein Anne Sütüne Geçiyor mu?

Yapılan bir araştırma, annenin aldığı kafeinin yaklaşık yüzde 1’inin anne sütüne geçtiğini gösterdi. Bu dilim çok çok küçük gözükse de uzmanlar zamanla bebeğin vücudunda kafeinin birikebileceği noktasında uyarı yapıyor.

Emziren 15 kadında yapılan bir çalışmada 36-335 mg kafein içeren içecek içenlerin, anne sütlerinde maternal dozun% 0.06-1.5’ini gösterdiği bulundu. Bu miktar küçük gibi görünse de, bebekler kafeini yetişkinler kadar çabuk işleyemezler.

Kafein aldığınızda, bağırsaklarınızdan kan dolaşımınıza emilir. Karaciğer daha sonra onu işler ve farklı organları ve vücut fonksiyonlarını etkileyen bileşiklere ayırır.

Sağlıklı bir yetişkinde, kafein üç ila yedi saat boyunca vücutta kalır. Bununla birlikte, karaciğerleri ve böbrekleri tam olarak gelişmemiş olduğu için kalma süresi bebeklerde 65-130 saat sürebilir.

Emzirme döneminde tüketmek ne kadar güvenli?

Bebekler kafeini yetişkinler kadar çabuk işleyemese de emziren anneler hala orta miktarda tüketebilir.

Günde 300 mg kadar kafeini güvenle tüketebilirsiniz. (veya iki ila üç fincan eşdeğeri (470-710 ml) kahve) . Mevcut araştırmalara dayanarak, bu sınırda kafein tüketirken emzirme bebeklere zarar vermez.

Günde 300 mg’dan fazla kafein tüketen annelerin bebeklerinin uyumakta zorluk yaşayabileceği düşünülmektedir. Ancak, araştırma sınırlıdır.

Emziren anneler, günde örneğin 10 bardak kahve içtikten sonra bebeklerinde uykuzluk ve titreme meydana gelebilir.

Ayrıca, aşırı kafein alımı , anksiyete, titreme, hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi annelerin kendileri üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Son olarak, anneler, kafeinin anne sütü üretimini azalttığı konusunda endişeli olabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar ılımlı tüketimin gerçekten anne sütü arzını artırabileceğini ileri sürmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap