Düşen Asansörden Nasıl Kurtulunur?

Düşen Asansörden Nasıl Kurtulunur

Düşen asansörden sağ kurtulmak için bir çok yöntem iddia edilir.

Tam asansör düşmek üzereyken zıplamak, kenarlara sıkı sıkı tutunmak, yere yatmak, yukarı tırmanmak ve daha nice fikirler… Peki düşen asansörde zemine çakılmadan önce sağ kurtulmak için ne yapmak gerekiyor? İşte cevabı!

Düşen Asansörden Nasıl Kurtulunur

Asansör kazalarının çoğu aslında halat kopması sebebiyle meydana gelir. Yere çakılma durumunda, birey de tabana çarpar ve yara alır. Kabin yere çakıldığında meydana gelen şiddet kemikleri etkilemese bile organlar büyük ihtimalle zarar görecektir. Yumuşak dokulu organların zarar görmemesi için ne yapmak gerekir?

İskelet sisteminde kemiklerin içinde korunan yumuşak dokulu organların düşüş şiddetinden darbe almasını engellemek için en önemlisi duruş pozisyonunu doğru seçmek gerekir. Bunun için en doğrusu, ne ayakta durmak, ne de zemine çakılmadan hemen önce zıplamak!! Düşüş anında az hasarla kurtulmak için zemine cenin biçimde yatmalısınız. Kendinizi elinizden geldiği kadar toplayıp küçülmeye, mümkün olduğu kadar az alan kaplamaya çalışmalısınız. Aşağıdaki resimde kişi depremden az hasarla kurtulmak için cenin biçiminde yatıyor…

Düşen Asansörden Nasıl Kurtulunur

Bunları yaparken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar da mevcut. Ellerinizle başınızı, kollarınızla da vücudunuzu destekleyecek şekilde toparlanmalısınız. Bu pozisyon olabildiğince yara alma ihtimalinizi azaltacaktır.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Turgut Özal Kimdir? Neden Öldürüldü?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478