Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy Tab S5 Özellikleri ve Fiyatı

e
sv

Doludan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Doludan Nasıl Korunma Yöntemleri

Doludan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Dolu olayı gerçekleştiği takdirde maalesef çoğu insan maddi olarak kayıplar yaşıyor. Bu yüzden de doludan korunma yolları çok iyi bilinmesi gerekiyor. Özellikle araçları olan kişilerle, çiftçilik yapanlar mutlaka doludan korunma yollarını bilmeliler.

Arabamı Doludan Nasıl Korurum?

Hava Durumunu Takip Ediniz

Meteorolojinin açıkladığı hava durumu tahminlerini yakından takip ediniz. Meteorolojinin uyarılarını dikkate alarak, aracınızı mutlaka yağış öncesinde güvenli bölgeye almanız gerekiyor.

Dolu Yağışı Sırasında Aracınızı Kesinlikle Dışarı Çıkarmayınız:

Eğer dolu yağarken trafikteyseniz hemen güvenli yere aracınızı park etmeniz gerekiyor. Dolu yağışı bitince ancak arabanızı gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz.

Aracınızda Mutlaka Battaniye Bulundurmanız Gerekiyor

Araçları doludan korumak adına her daim içerisinde battaniye bulundurulması gerekiyor. Battaniyeyle aracınızın zarar görebileceği yerleri örtebilirsiniz. Aynı zamanda sizde örtünerek kendinizi koruyabilirsiniz.

Doludan Nasıl Korunma Yöntemleri

Doludan Nasıl Korunmalıyız

Baş Bölgenizi Korumalısınız

Aracın içinde olsanız dahi camlar patladığında, büyük yaralar sizde oluşabilir. Hatta büyük tehlikelerin oluşması bile gerçekleşebilir. Bu yüzden aracınızın içerisinde daima baş bölgenizi korumaya almalısınız.

Aracınızı Kapalı Otoparka Koyunuz

Bulunduğunuz bölgede kapalı otopark varsa, mutlaka araçlarınızı oraya koyunuz. Ücretli dahi olsa yine de koyun çünkü dolunun arabanıza verdiği zarar daha pahalı olur.

Battaniye Yerine Araç Paspaslarını Kullanabilirsiniz

Eğer yanınızda battaniye yoksa o zaman doludan korunma yolları kapsamında paspasları da kullanabilirsiniz.

Dolu Sonrası Aracınızın Hasar Kontrolünü Yaptırın

Dolu yağışının sona ermesiyle birlikte mutlaka aracınızın hasar kontrolünü yaptırınız. Hasar kontrolünden sonrada aracınızın sigortası yoksa onu da mutlaka yaptırın.

Tarım Arazilerini Doludan Nasıl Korumalıyız?

Dolu yağışları, araçlara olduğu kadar tarım arazilerini de olumsuz etkiliyor… 4 yöntem ile dolu zararlarını en aza indirebilirsiniz:

  • Dolusavar Roketi
  • Ürün Sigortası
  • Dolusavar Topu
  • Dolu Ağları

Dolusavar Roketi

Doludan korunma yöntemleri içinde yer alan, dolusavar roketi özelliği şöyledir: Bulut içine gümüşten iyodür parçaları eklenir. Eklenen parçalar direkt dolu tanelerinin de şekillenmesini sağlıyor. Zayıf ve dikey faaliyetlerle birlikte doğru zamanlamayla bulut içine fazla miktarda buz oluşumlu çekirdekler enjekte edilir. Enjekte edilmesiyle birlikte büyük olan dolu tanelerinin oluşumları da engellenir. Küçük yapıda oluşan dolu taneleri de aşağıya düşüş esnasında eriyerek büyük zararın oluşumu engellenir. Cihazın maliyeti çok değildir. Ancak meteorolojik radarın olmadığı zamanlarda cihazı yüksek verimlilikte kullanmak çok zordur…

Ürün Sigortası

Teknolojinin çok fazla gelişmesine rağmen yine de ürünleri tamamen doludan korumak imkânsızdır… Tarım arazilerinde ki ürünlerinizin dolu yağışında ki zararını en aza indirmek adına, sigortalarını mutlaka yaptırabilirsiniz.

Dolu Savar Topu

Dolu taneleri tarafından verilen zararların önlenebilmesi adına, dolusavar topu olarak isimlendirilen cihaz kullanılıyor. Bu cihazdan yayılacak şok dalgalarıyla beraber dolu tanelerinde ki dış katmanlar erir. Aslında cihaz tam olarak dolu tanelerinin şekillenmesini ve büyümesini engelliyor.

Dolu Ağları

Arazileri doludan korunma yöntemleri arasında dolu ağları da kullanılıyor. Dolu ağlarının maliyetleri çok yüksek olduğu için geniş olan tarım arazilerinde çok az kullanılıyor. Dolu ağları aynı zamanda; dolu kuvvetliyse ve fırtına varsa asla etkili olmuyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.