İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. DNS Nedir?

DNS Nedir?

DNS Nasıl Çalışır
6

DNS Nedir? sorusu için en doğru ve en basit anlatımlı cevabı yazımızda bulabileceksiniz. DNS, internet ortamındaki sitelerin ip adreslerini isimlere dönüştüren bir makine olmaktadır. İnternet ortamında bulunan her web sitesinin ip adresi bulunmaktadır. Bu ip adresi belirli rakamların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. İnternet ortamındaki her web sitesinin ve internete bağlanan her cihazın birbirinden farklı bir ip adresi bulunmaktadır. İp adresleri bir nevi telefon numaraları ya da kimlik numaraları gibi düşünülebilir. Herkesin kimlik numarası ya da cep telefonları farklı olmaktadır. İnsanlar birbirlerinin cep telefonlarını ezberlemek yerine onları telefonlarına kaydetmekte ve kaydettikleri isimlerle bularak arama yapmaktadır. DNS makinesi de bunu ip adresleri üzerinde yapmaktadır. Belirli DNS ayarları ile belirli ip adreslerine sahip sitelerin adları girilerek o sitelere kolayca bağlanabilmektedir.

DNS Ne İşe Yarar?

DNS nedir? sorusuna cevap verdiğimize göre şimdide DNS ne işe yarar sorusuna gelelim. DNS, bir dönüştürme aracı olmaktadır. Çift taraflı bir dönüştürme aracı olan DNS alan adı denilen ip adreslerini isimlere dönüştürmektedir. Bunu hem web siteleri için yapmakta hem de ağa bağlanan modem ve bilgisayar için yapmaktadır. Bu sebeple DNS çift taraflı bir dönüştürme aracı olmaktadır. Domain Name System kelimelerinin kısaltması olan DNS, her bilgisayarda ve her ağda bulunmaktadır. İnternet ortamını bölümlendirmeye ve kolaylaştırmaya yaramaktadır. DNS olmadan internet sitelerine bağlanmak oldukça zordur. DNS, domain adını çevirmez ise bağlanmak istenilen sitelere ip adresleri ile girmek gerekmektedir. İp adresleri, birbirinden farklı sayılardan oluşmakta ve bu sebeple ezberlenmesi ve kullanılması zor olmaktadır.

DNS Nasıl Çalışır?

DNS bir dönüştürme sistemi olmaktadır. İp adreslerini ve domainleri dönüştürmeye yarayan DNS, kendi içerisinde bir sisteme sahiptir. DNS sistemi çözümleyicilerden ve isim sunucularından oluşmaktadır. Server yani sunucu olarak belirlenen ve sunucu görevi üstlenen bilgisayarlar bulunmaktadır. Server bilgisayarlar, belirli bir alan adının sunuculuğunu yapmaktadır. Bu sebeple server bilgisayarlar, sunucusu olduğu alan adına sahip web sitelerine giren bilgisayarların ip adreslerini almaktadır. Aslında bu işlem iki taraflı bir dönüşüm işlemi olmaktadır. Aslında ip adreslerinden oluşan web sitelerinin alan adları alınırken aynı zamanda bilgisayarların ip adresleri de server sunuculara iletilmektedir. Bunu yapan sisteme ise DNS adı verilmektedir.

İnternet Ortamı

İnternet yaygın bir kullanım alanına sahip olmaktadır. Günden güne gelişen internet, her gün yeni bir web sitesine ev sahipli yapmaktadır yani her geçen gün yeni web siteleri kurulmaktadır. Kurulan her web sitesinin bir ip adresi bulunur. Bu ip adresleri DNS aracılığıyla isimlere dönüşmektedir. İnternet büyük bir alan olduğu için her bir ip adresinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Ülkelere göre ip adreslerinin belirli rakamı değişmektedir. Bu da host kısmında yani, alan adı kısmında ülkelerin kısaltmasında kullanılan harflerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Örneğin Türkiye’de kullanılan web siteleri için alan adının sonunda .tr ibaresi yer almaktadır.

DNS Neden Değiştirilir?

İnternet ortamının kullanımı her geçen gün oldukça yayılmaktadır. Yayılan ve gelişen internet alanında her geçen gün yeni bir web sitesi açılmaktadır. Her açılan web sitesi yararlı olabileceği gibi bazı web siteleri zararlı da olabilmektedir. Zararlı olması ya da başka sebeplerden dolayı bazı web siteleri sansürlenmektedir. Sansürlenen web sitelerine girmek yasaklanmaktadır. Belirli bir alanda kullanılan DNS, herkes için aynı olmaktadır ve bir sürücüye bağlıdır. Sürücü belirli ip adreslerini engellemekte ve o ip adreslerine sahip siteler yasaklanmaktadır. DNS, bir sürücüye bağlı olduğu için yasaklamalar server bilgisayarlar tarafından uygulanmaktadır. Yasaklı sitelere girmek ya da engellenmiş siteleri açmak amacı ile DNS ayarları bilgisayarlar yoluyla değiştirilmektedir.

DNS Nasıl Değiştirilir?

DNS adresleri değiştirilerek, bilgisayarlar tarafından varsayılan DNS ayarlarına dönüştürülmektedir. Ancak bunun nasıl yapılacağı kullanıcılar açısından merak edilmekte ve DNS nasıl değiştirilir? Sorusu ile sık sık karşılaşılmaktadır. DNS ayarları internete bağlanılan cihazlar aracılığıyla değiştirilmektedir.  En kolay DNS değiştirme işlemi bilgisayarlar aracılığıyla yapılabilmektedir. DNS değiştirme işlemi bilgisayar işletim sistemlerinde bulunan denetim masası üzerinden kolay bir şekilde değiştirilmektedir. Google üzerinde DNS sağlayıcı hizmeti veren pek çok rakam mevcuttur. Bu rakamlardan biri tercih edilerek DNS değiştirme işlemi sağlanmaktadır. DNS değiştirme işlemi, Google DNS sunucularından biri seçilir ve normal zamanlarda kullanılan DNS sunucuları yerine yazılmaktadır. Bu işlemler, denetim masası içerisinde yer alan ağ ayarları sekmesi üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap