İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
6

Bitcoin madenciliği, son zamanlarda oldukça rağbet gören bir işlemdir. Son yıllarda bitcoin’in tanınırlığının artmasından ve kullanımının sıklaşmasından dolayı bitcoin madenciliği de bir araştırma konusu olmuş ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu işlem türünün araştırmaya başlanmasıyla bitcoin meraklıları, bitcoin madenciliği nedir? sorusunu sorarak kendilerine cevap aramaktadırlar. Aslında çok karmaşık gözüken lakin, öğrenildiğinde oldukça kolay bir işlem olan bitcoin mining’i bu yazımızda detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Mining genel anlamıyla madencilik anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, bitcoin mining’de bitcoin madenciliği anlamına gelmektedir. Bu işi adından da anlaşılacağı üzere madencilikle bağdaştırabiliriz. Sizin uyguladığınız adımlar doğrultusunda bilgisayarlar aynen bir madenci gibi çalışarak bitcoin kripto parasını üretmektedir. Kısaca, bu işlemde kullanılan bilgisayarlar, bilgisayarın gücüne göre değişen miktarda ve değişen zamanda bitcoin üretimi yapmaktadır. Lakin, unutulmamalıdır ki bu işlem doğrultusunda bilgisayarların oldukça güçlü bilgisayarlar olması gerekmektedir. Böyle bir sisteme sahip kişiler de mining işlemini yaparak bitcoin üretmektedir.

Bitcoin Madenciliği (Üretimi) Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi artan kullanımı sayesinde sorulan bir diğer soru da bitcoin madenciliği nasıl yapılır sorusudur. Kullanıcıları en çok ilgilendiren kısım bu kısımdır. Öncelikle bitcoin madenciliği nedir sorusunun yanıtını anladığımıza göre bitcoin madenciliği nasıl yapılır konusu üzerinde durmaya başlayabiliriz. Bunu yapabilmek için güçlü bilgisayarlara sahip olmanız gerektiğini söylemiştik. Lakin, bunlar bildiğimiz bilgisayarlardan daha farklı bilgisayarlardır. Çoğu, bitcoin madenciliği için özel üretilmiştir. Tabii ki işleme başlamadan önce mining için bilgisayarlara çeşitli yazılımlar indirilmelidir. İndirilmediği takdirde madencilik herhangi bir şekilde yapılamaz.

Bitcoin Madenciliği Nedir?
Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Üretmek İçin Neler Gereklidir?

Bitcoin madenciliğinde üretilen her bitcoin, kendi network’üne kaydolur. Oluşturulan taleplerin her biri BTC işlemi yapmakta olan her bir elektronik cihaza gönderilir. Bu cihazlar her biri 1 MB olan bloklar oluşturmaktadır ve madencilik için bu bloklar üzerinde çeşitli matematik problemlerinin çözülmesi gereklidir. Transfer işlemlerinin gerçekleşebilmesi için çeşitli şifreleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Şifrelenmeden geçtikten sonra bilgisayarlar oluşturulan blok için belirtilen bitcoin değerini üretmeye çalışmaktadır. Bu doğrultuda da bitcoin madenciliği gerçekleşmiş olur.

Bitcoin madenciliğini özellikle büyük firmalar çoğunlukla yapmaktadır. Çünkü, bu firmalarda oldukça profesyonel ekipmanlar bulunmaktadır. Bu doğrultuda firmalar kendi bitcoin’ini üretebilmek için mining işlemine başvurmaktadır. Lakin, bitcoin mining’i sadece firmalar yapmamaktadır. Ekipmanların eksiksiz bir şekilde olduğu takdirde kişi bazında da bitcoin mining’i yapılabilir.

Üretilen bitcoinler sizin kendi sanal cüzdanınıza gitmektedir. Bu cüzdan üzerinden istediğiniz işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki, yukarıda da belirttiğimiz gibi çözülen problemlerin 10 dakikalık bir süreden daha yavaş çözümlenirse; üretilen bitcoin’in hızı yavaşlamaktadır. Yani, normalde 2 üretecekseniz problemin yavaş çözüldüğünü varsayarsak, 1 üreteceksiniz. Bu da kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Ayrıca 10 dakikalık bir süreden daha hızlı çözümlenen problemler de üretilen bitcoin’in hızını artıracaktır. Bu da hedeflenen bir durumdur.

Bitcoin Madenciliği Siteleri

Bitcoin madenciliği için çeşitli yazılımların bulunduğunu söylemiştik. Lakin, bu yazılımlar siteye uyarlanarak da gerçekleştirilebilir. Yani, bitcoin madenciliği siteleri, internette çokça bulabileceğimiz sitelerdir. Bu sitelere kaydolarak bitcoin mining işlemine başlayabilir ve sonrasında üretilen miktarları cüzdanınızda toplayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, bitcoin madenciliği için güçlü bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bilgisayarınızın hızına ve kalitesine göre üretebileceğiniz miktar değişebilir. Yani, ciddi bir şekilde bu işe girmeyi düşünüyorsanız öncelikle bilgisayarınızın güçlü olması gereklidir.

Bitcoin mining siteleri de aynı yazılımda olduğu gibi güvenilir bir sistemdir. Sonuç olarak yazılım bilgisayara değil, siteye uyarlanmıştır. Bu da çeşitlilik açısından önemli bir konudur. Mining işlemi için site seçme düşünülmesi gereken bir konudur. Çünkü, şu an piyasada bu işlem için fazla miktarda site mevcuttur. Dolayısıyla, bu siteler arasından kendinize en uygun geleni seçebilir ve mining işlemine hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap