Bilgisayarınızdaki Çift Dosyalardan Nasıl Kurtulunur

 

Cihazınızda alan sıkıntısı yaşıyor ya da organize olamamaktan şikayetçiyseniz, kopya dosyalardan kurtulmak isteyebilirsiniz.

Yedeklediğiniz fotoğraflar, belgeler, müzikler ve benzeri birçok veriyi bazen birden fazla yere koymuş ve hatta onların nerede olduğunu unutmuş olabilirsiniz. Windows’un kendisinin bile bir dosyayı birden fazla yere koyduğu durumlar oluyor. Ancak Windows bunu sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için yapılıyor.

Bilgisayarınızda alandan kazanmak istediğinizde ya da PC’nizde çifte dosyaların var olup olmadığını kontrol etmek istediğinizde, hazırladığımız bu rehber yardımınıza koşacaktır.

Windows için kullanabileceğiniz birçok temizlik programı var. Bunlardan bazıları temel kullanıcılara yönelik basit programlar, bazıları da daha gelişmiş kullanıcılara yönelik, daha fazla filtre bulunan kapsamlı programlar.

Öncelikle en popüler olanından başlayalım:

CCLEANER

Ccleaner Ekran Görüntüsü

CCleaner yıllardır genel temizlik için kullanılan ve oldukça bilinen bir araç. Hatta ilk kurulduğumuz yıllarda dahi bir rehberini yapmıştık. Kolay yüklenebilen ücretsiz uygulamanın oldukça kapsamlı temizleme seçenekleri bulunuyor. Genellikle gereksiz ve geçici dosyaları silmek için kullanılan CCleaner, bilgisayarınızda aynı dosyanın birden fazla kopyasının olup olmadığını da tespit edebiliyor.

CCleaner’ı açtıktan sonra üst menüden Araçlar > Aynı Dosya Bulucukısmından çift bulunan dosyaları bulabilir ve onları silebilirsiniz. Üstelik bu özellik CCleaner’ın ücretsiz sürümünde de bulunuyor ve bu sayede ücretli sürümü satın almak zorunda kalmıyorsunuz.

Daha önce Windows’un da çifte dosyalar barındırdığını belirtmiştik. CCleaner, bu konuda bilgisayarda tarama yaparken Windows ve sistem dosyalarını es geçiyor. Varsayılan olarak gelen ayarlarda buna özen gösterilmiş. Program, kopya dosyaları C: birimi içerisinde arıyor. Siz isterseniz özel olarak ayrı bir klasörde tarama yapabiliyorsunuz. Aynı Dosya Bulucu içerisinde Ekle düğmesine bastıktan sonra Sürücü ve Dizin kısmından taramak istediğiniz klasörü seçebilirsiniz. Seçenekler kısmında bulunan açılır menüden de Dosyalar ve alt dizinleri içer seçeneğini seçmeyi unutmayın.

Auslogics Duplicate File Finder

Auslogics Duplicate File Finder

Auslogics Duplicate File Finder ise temel kullanıcıların işine yarayacak oldukça basit programlardan bir tanesi. Bilgisayarınızda birbirinin kopyası olan dosyaları bulup silmenizi sağlıyor. Program, CCleaner’ın aksine yalnızca eş dosya bulmak için tasarlanmış. Uygulamada bulduğunuz dosyaları önizleme seçeneği de mevcut. Örneğin bulunan dosyalar fotoğraf, müzik, video türlerinden biriyse uygulama içerisinden görüntüleyebilir, dinleyebilirsiniz.

SearchMyFiles

SearchMyFiles

SearchMyFiles, daha gelişmiş bir program, ayrıntılı işlemler yapmak isteyenler için uygun. Bu programla birlikte dosyaların oluşturulma, değiştirilme tarihlerine göre arama yapabiliyor, aynı zamanda hangi zaman aralıklarında erişildiğine göre de aramayı filtreleyebiliyorsunuz.

Diğerleri gibi SearchMyFiles da ücretsiz bir program fakat tek farkı var; taşınabilir bir sürüm ve kurulum gerektirmiyor. Arayüzü, ötekilerine göre biraz daha karmaşık. Programı çalıştırdıktan sonra Search Mode açılır menüsünden Duplicates Search kısmını seçmeniz gerekiyor. Browse kısmından aramaya dahil etmek istediğiniz klasörleri seçebilir, altta bulunan Excluded Folders kısmının yanındaki Browse düğmesinden de aramadan hariç tutmak istediğiniz klasörleri belirleyebilirsiniz.