1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Atom Fiziği Nedir?

Atom Fiziği Nedir?

Atom Fiziği Ne İşe Yarar?
6

Fizik biliminin günümüzün bilimsel faaliyetleriyle, teknolojileri arasında önemli yeri vardır. Teknolojinin gelişiminde ki artışla beraber fizik biliminde ki dallarda artmıştır. Atom fiziği olarak adlandırılan kavram da, fizik bilimin popülerliğini iyice artırmıştır.

Atom Fiziği

Atom fiziği; atomun tüm yönleriyle ele alınmasını sağlayan ve fizik biliminde de alt dal olarak kabul edilen kavrama deniyor. Atom fiziği bilimi sayesinde; manyetik geçişler, atomla moleküllerin yapıları, atom modelleri ve enerji seviyeleri de inceleniyor. Atom fiziği tarafından incelenen diğer hususlarda şunlardır:

  • Atom dalga işlevi,
  • Geçiş ihtimalleri
  • İyonik bağlar
  • Lazer
  • Atomlar arasında olan bağlar
  • Atomun seçim konusunda ki kuralları
  • Elektron titreşimler

Atom Fiziği Kullanım Yerleri Nerelerdir?

Atomun yapısıyla birlikte özelliklerinde kavramalar olduğu sürece, atom fiziği kullanımında ki yerlerde artıyor. Otomatik kapılar, fotoselli lamba türleri, elektron mikroskobu ve lazer gibi ürünlerin üretilmesinde hep atom fiziğinin rolü bulunuyor. Özellikle günlük hayatımızda kullandığımız fotoselli lambalar, Albert Einstein tarafından ilk fotoelektrikle ilgili yapılan çalışmaları temsil ediyor. Atom fiziği kullanım yerleri kapsamında; nesneyi veya kişiyi algılama önemli olan fotoselli lamba düzeneğini örnek verebiliriz.

Günümüzde atom fiziği için en önemli olan ürünlerin başında, yüksek teknolojiyle yapılan lazer geliyor. Lazer ilk keşfedildiği zamanlarda çok maliyetliydi bu yüzden de kullanım alanları azdı… Günümüzdeyse tıp en başta olacak şekilde çok fazla endüstriyel alanlarda kullanılıyor.

Çağımızın yüksek teknolojisinde ki önem arz eden parçası halinde ki atom fiziği, hayatımızın çoğu alanında varlığını sürdürüyor. Bunların en önemlisiyse, elektron mikroskobu olduğunu söyleyebiliriz. Elektron mikroskobu sayesinde en ufacık görüntüler dahi tespit edilebiliyor. Elektronla optik bilgisinin birleşmesiyle cihaz; hayvan ve insan hücrelerinin, virüslerin ve mikropların kolayca incelenmesini sağlıyor.

Atom Fiziğinde ki Meslekler

Bilindiği üzere günümüzde atom fiziği, yüksek teknolojilere kaynaklık ediyor. Bu yüzden de, atom fiziği meslekler kollarında çok fazla artış vardır. Atom fiziğiyle birlikte hem endüstriyel hem de sağlık alanında, önemli gelişmeler yaşanmıştır. Atom fiziğini temsil eden en önemli meslek grubuysa, atom mühendisliğidir diyebiliriz. Bunlara ilave olarak da, nükleer fizik bilim dalını da içerisine koyabiliriz. Nükleer santrallerin oluşturulup, işletilmesinde atom mühendisleri görev yapıyor. Ayrıyeten aydınlatma, mikroskop ve lazer sistemlerinin üretimini de gerçekleştiriyorlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap