1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Akıllı Evlerin Tarihçesi

Akıllı Evlerin Tarihçesi

Teknolojinin büyük gelişmelerinden biri olan Akıllı evlerin hakkında bilmeniz gerekenler.

Akıllı Ev Sistemleri
2

Akıllı evler gelecek dünyanın vazgeçilmez buluşlarından bir olacaktır. Akıllı evler genel olarak otomasyon sistemine dayalı evlerdir. Bu evlerin ortak özelliklerin ev sahibi bireylerin teknolojiyi de kullanarak kolay bir şekilde evlerini kontrol etmesidir. Akıllı ev fikri ilk olarak 1980 senesinin başlarında ortaya atılmıştır. 1980’den günümüze kadar halen insanlar tarafından sıkça konuşulup merak ediliyor. Bu yazımızda akıllı evlerin tarihçesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İlk Akıllı Ev Fikri

İlk akıllı ev fikri 1980 yılının başlarında Avrupa ve Amerika’da çıkmıştır. Türkiye’de ise bu fikir ilk olarak 1984 yılında icraata geçirilmiştir. Ancak akıllı ev fikri ilk çıktığı zamanlar direk son kullanıcıya yönelik çıkmamıştır. Daha çok firmalar ve çok zengin insanlar için tasarlanmıştır. Bu fikir ilk yıllarında fiziksel engeli olmayan insanların rahatlığı için uygulamaya geçilmesi amaçlanmıştır. Ancak günümüzde bireysel olarak teknolojik aletlerin gelişmesi ve internet gibi bir teknoloji ile her şeyin kontrol edebileceğini kavrayan üreticiler akıllı ev fikrini geliştirmişlerdir ve son kullanıcıyı da pazarlarına dahil etmişlerdir.

Akıllı Ev Sistemleri

Akılı ev sistemleri günümüzde teknolojinin de gelişimiyle oldukça fazla bir yol kat etmiştir. İnternet ile saniyeler içerisinde evdeki eşyalara komut verebilme teknolojisi insanı gerçekten hayrete düşürüyor. Akılı ev sistemleri için gerekli olan internet hızı ve veri akışı 3G, 4G, 5G gibi teknolojiler ile karşılanıyor. Akıllı evlerin ilk fikir babaları bu evlerin bu kadar gelişim göstereceğini sanırım kestiremezlerdi. Akıllı ev sistemleri ise şu şekilde;

Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Isıtma ve soğutma sistemleri akıllı evler aracılığı ile tek bir kumanda ile rahat bir şekilde kontrol edilebilmektedir. Eve gelmeden önce klimayı açarak eve gelene kadar eviniz ısı düzeyini artırabilirsiniz. Bunun tam tersini yaz ayları içinde düşünebilirsiniz.

Aydınlatma Sistemleri

Aydınlatma sistemleri ile ışığınızı açık unutsanız dahi bunu uygulama üzerinden kontrol edebilirsiniz. Işığınız açık ise bunu kapatabilir ve faturalarınızda tasarruf etmeye yardımcı olabilirsiniz.

İletişim ve Multimedya Sistemleri

İletişim ve multimedya sistemleri için akıllı ev sistemlerini tercih eden kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Evinize kurulan hoparlörü tek bir kumandadan veya telefonunuza indirdiğiniz uygulamadan kontrol etmek gerçekten cazip görünüyor. Bu sistemler ile eviniz sesini kolay bir şekilde belirleyebiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap