1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ağrı Kesicinin Zararları Nelerdir?

Ağrı Kesicinin Zararları Nelerdir?

ağrı kesici
1

İnsanların günlük hayatlarında en ufak bir baş ağrısı hissetseler bile ağrı kesicilere başvurdukları bilinen bir gerçektir. Ancak ağrı kesiciler tahammül edilemeyen ağrıların kurtarıcısı olarak kabul edilir ve bilinçsiz kullanıldıklarında birçok sağlık sorununa neden olabilir. Sağlıkla ilgili bu sorunlar, rastgele ağrı kesicilerin kullanımına bağlı göz hastalıklarını da içerir.

Analjezikler esas olarak baş ağrısı ve karın ağrısı, diş veya eklem ağrısı gibi yaşamı olumsuz etkileyen ağrıları gidermek için kullanılır, ağrıyı hafifletmek yerine vücuda ciddi zararlar verirler. Çünkü genellikle reçetesiz alınan bu ilaçlar insan vücudunun birçok organını olumsuz etkileyebilmektedir. 

Bu ağrı kesiciler ayrıca vücutta oluşabilecek hastalıklara da neden olabilir. Piyasada bulunan tüm ilaçların çeşitli yan etkileri vardır. Ancak ilaçların neden olduğu bu yan etkiler, bir uzmana danışan kişiler tarafından veya ilacın dozu değiştirilerek kontrol edilebilir. Analjezik kullanımı bir tedavi olmadığı için bu ilaçlar hastayı sadece geçici olarak mevcut ağrıdan kurtarabilir.

1Göz Problemlerine Yol Açar 

Ağrı kesiciler tüm eczanelerden satın alınabilir ve neredeyse herkesin kurtarıcısıdır. Öncelikle, günlük yaşamın stresinden kaynaklanan baş ağrıları, karın ağrısı veya herhangi bir nedenden kaynaklanabilecek adet ağrısı gibi hafif ve orta dereceli ağrıları gidermek için analjezik ilaçlar düşünülür. Ancak bu ilaçların ağrı kesici gibi faydaları olmakla birlikte çeşitli yan etkileri de vardır. Bu ilaçlar bağırsaklarda ve sindirim sisteminde ciddi sorunlara neden olabileceği gibi bazı göz hastalıklarına da hazırlık yapabilir. İlerleyen zaman içerisinde miyop ve astigmat gibi sorunlarla görüş kaybı yaşanabilir. Bu göz problemleri aynı zamanda göz ağrısını da beraberinde getirir.

2Sindirim Sistemini Alt Üst Eder

Analjeziklerin en sık görülen yan etkisi sindirim sistemi üzerindeki yan etkisidir. Bunlar çeşitli mekanizmalarla sindirim sistemi mukozasına zarar verebilir. Bu, kanama, ülser gelişimi ve ağırlaştırılmış diğer olası sindirim hastalıkları gibi yan etkilere yol açabilir. Ancak sindirim sisteminde mutlaka ülser veya yaralara neden olması gerekmez. Ayrıca mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, iştahsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı ve kızarıklık gibi basit yan etkilere sahip olabilir. Analjezikler ayrıca bazı kan pıhtılarını önleyebilir. Bu nedenle kanama ve pıhtılaşma faktörlerini yok ederek yan etkiler de gösterebilirler.

3Mide Hastalıklarını Tetikler

Aslında mideye çeşitli şekillerde zarar verir. Mide yüzeyinde midenin kendi hücrelerini asit hasarından koruyan bir sıvı tabakası vardır. Analjezikler bu tabakanın miktarını azaltarak yapısını kötüleştirmekte, ayrıca midede asit miktarını arttırmaktadır. Bu şekilde mide hücrelerinin asitle yok olmasına neden olurlar. Ayrıca analjezikler mide suyu dengesinde rol oynayan maddeler olan prostaglandinlerin dengesini değiştirerek mide rahatsızlığına neden olurlar. Mide hassas bir organdır ve bu durumlar insan sağlığı açısından ileriye dönük büyük riskler oluşturur. Her ilaç gibi ağrı kesiciler de doktor gözetiminde doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılmalıdır. Aksi takdirde pek çok zararı olan bu ilaçlar ciddi yan etkilere neden olabilir. Vücudun birçok yerinde yan etkileri olabilen bu ilaçların mide kanaması ve delinmeye neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ağrı Kesici İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Analjezikler (ağrı kesiciler) ağrının kaynağını tedavi edemezler. Yalnızca geçici süreliğinde acımızı dindirir. Bazı dönemlerde sadece bir kez analjezik kullanmak zarar vermez, ancak sık durumlarda (migren gibi) analjezik kullanmanın zararları ve riskleri vardır.

  • Sıklıkla ağrının olduğu dokuda sorunlar oluşur ve ağrıya neden olur. Ağrı kesici hasarı onaramaz. Sadece hissi azaltır.

  • Analjezik aldıktan sonra ağrı azalmaz veya kaybolmazsa, aynı ilaçları tekrar tekrar kullanmakta ısrar etmemelisiniz. Ağrı kesiciler yardımcı olmazsa, doktorunuzla görüşmeli ve tedavi süreci hakkında bilgi almalısınız. Belki de hastalığınızın teşhisi yanlış yapılmış olabilir.

  • Çoğu migren ve baş ağrısından dolayı ağrı kesici kullanır. Atak başlangıcında alınırsa bazı ağrı kesiciler etkili olabilir. Ağrı üzerinden uzun zaman geçerse ağrı kesici almanın pek bir faydası yoktur. Migren ataklarını önlemek için hemen bazı ağrı kesiciler veya atak önleyici ilaçlar alınmalıdır.

  • Günlük ağrı kesiciler veya vazokonstriktör migren ilaçları almak “günlük kronik baş ağrılarına” veya “analjezik baş ağrılarına” neden olabilir. Hastalar bu ilaçları her gün alıyor, hatta bazıları günde 2-3-5 kez alıyor. Bu bağımlılık yaratan bir tür gelişmedir.

Ağrı Kesiciler Neden Doktor Kontrolünde Kullanılmalı? 

Analjezik kullanırken, bazı hastalar çok hassastır ve çok hızlı yanıt verirken, diğer durumlarda uzun süreli kullanımın yan etkileri olabilir. Yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımda yan etkiler daha yaygındır. Bu nedenle en düşük dozu kullanmakta fayda vardır. 

Hasta, ilacı doktor tavsiyesi altında alsa da doktorun ilaca bağlı yan etkileri, gözlemleri, sindirim sistemi veya vücuttaki değişiklikleri ve diğer hastalıkları net bir şekilde açıklaması gerekmektedir. Her ağrı kesicinin bileşenleri ve içeriği farklıdır. Kısaca her ilaç her ağrıyı dindirmez. Mutlaka doktor tavsiyesi üzerinde ve kısa süreli kullanılmak üzere ağrı kesiciler alınmalıdır.

Fazla İlaç Kullanımının Vücuda Etkisi Nedir? 

Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı, mide başta olmak üzere sindirim sisteminin diğer organlarında çeşitli sorunlara neden olabilir. Mide mukozası mideyi çeşitli zararlardan, enfeksiyon gibi hastalıklardan ve doku hasarlarından korur, aşırı ağrı kesici tüketimi ile zarar görür, bu durum midede kanama, ülser ve şiddetli ağrıların gelişmesine neden olur.

Bilinçsiz olarak analjezik ve antibiyotik almak da karaciğer üzerinde büyük olumsuz etkiye sahiptir. Bu tür bir sağlık sorunu, karaciğer fonksiyon testlerinin bozulmasıyla başlar ve karaciğer yetmezliği gibi daha büyük sorunların gelişmesine yol açabilir.

Ağırlıklı olarak kimyasal bileşenlerden geliştirilen ilaçlar aşırı miktarda kullanıldığında vücuttan atılmaları zordur ve böbrek metabolizmasını olumsuz etkiler. Uzun vadede ağrı kesici ve benzeri ilaçların kullanılmaması şiddetle tavsiye edilir. Bu ilaçlar böbreklerin işlevini ciddi şekilde bozabilir ve hatta böbrek kaybına neden olabilir. Sadece doktor gözetiminde ve gerektiğinde kullanılmalıdır.

Genç Görünmenizi Sağlayacak 8 Yiyecek

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webbilim.com l Kurucu ve Yönetici İnternete olan ilgisini ve bilgisini yazıya aktararak fayda sağlamak isteyen teknoloji aşığı bir karakteristik.

Yorum Yap